Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

KSČM: Hloupá naivita a naivní hloupost

Politika je umění možného a ekonomická politika je ekvilibristika s možným. Je proto někdy zábavné sledovat, jak některé politické strany šermují před volbami dojmy a pletou si je s pojmy.

Občas bývám sarkastický a tak návrhy partnerů při jednáních provázím průpovídkami, jako „nikdo vám nedá tolik, kolik vám já mohu slíbit“. Když mi někdo maže med kolem pusy se slovy jako „zdroje jsou“ nebo „dluhy se vlastně nemusí platit, když je zaplatíme novým dluhem“, bývá přímočarý lidový vtip nejlepší odpovědí. A tak se mi moc líbí, že v době před volbami, kdy politici na straně jedné vyjednávají s voliči na straně druhé, slibuje první strana za potenciální hlasy modré z nebes.

Nedávno jsem napsal text „Antikomunistický manifest“ . Jde o rozbor některých zvláště vypečených třešniček z programu komunistické strany. Pan Dolejš, dvojka komunistů na pražské kandidátce a fanda loterijních automatů, mi v Haló novinách odpověděl. Jedním z jeho podivných argumentů bylo, že bych byl pro zvýšení základní sazby DPH na 25 procent.

Tak se na tento problém podívejme nepoliticky, realisticky.

Naše zdanění prostřednictvím DPH je velmi vysoké. Snížená sazba 15 procent (zjednodušeně potraviny), je nejvyšší v Evropské unii. Kdo nevěří, ať tam běží a přehled si může najít třeba zde. Ona i ta standardní sazba 21 procent je proklatě vysoká, ale to teď zrovna nechme stranou.

Čistě ekonomicky je to tak, že nejlepší by bylo mít jednu sazby DPH někde na úrovni 13,5 procenta. Výběr takové daně by byl nejjednodušší, nejlevnější, jedna sazba by zamezila daňovým únikům a tak dále. Prostě platí, že nejjednodušší řešení bývá velmi efektivní z hlediska jeho prosazení a kontroly. To dokonce můžeme povýšit na ekonomický zákon.

Nicméně nejsme v situaci, kdy by mělo smysl uvažovat o sjednocení daně. Rovnou říkám, že pro mne není argumentem tvrzení, že to „nikdo nemá“ a podobně – to totiž není ekonomický argument. Naše situace v oblasti veřejných financí nedovoluje uvažovat o potenciálu jedné sazby. I když, opakuji, by byla ekonomicky nejčistší a správná.

Ekonomie však není věda o číslech, ale o lidech a lidském chování. I ty ekonomické zákony, které stojí na vzorcích, vždycky předpokládají nějaký model chování lidí, jako ekonomických subjektů. Z toho například plyne, že nemohu zvyšovat daně donekonečna, protože nad nějakou hranicí dospěji ke dvěma efektům – potlačím spotřebu (to známe) a donutím lidi přecházet ze zdaněné části ekonomiky do nezdaněné (to také známe). Nakonec vyberu na daních méně než před zvýšením sazeb (zájemci o tento efekt si ho mohou nastudovat zde).  Pan Dolejš by to měl ovládat. Komunisté za desetiletí své vlády dospěli ke zdanění naprosto nerealistickému, proti kterému bylo nějakých 25 procent DPH drobnou lapálií. Fungování daňového systému pak zajišťovali obřím represivním aparátem a mimo jiné oním ostnatým drátem kolem republiky.

Když se vrátím k meritu věci: Snížená sazba 15 procent (potraviny, léky) je v době, kdy má část obyvatel opravdu velký problém se svoji životní úrovní, prostě příliš vysoká a devastující. Je nutné jít níže a to podstatně. Hladina 10 procent a popřípadě vytvoření pro některé speciální zboží sazbu ještě nižší (léky), se zdá jako rozumné řešení vedené nikoliv ekonomickou logikou správce daně, ale vnímáním sociální situace. Ovšem veřejné rozpočty jsou v dosti dezolátním stavu – za posledních osm let se dluh (který se platit musí a ne že ne) zvýšil z úrovně necelých 29 procent HDP na více než 46 procent HDP. A i kdybychom se postavili na hlavu, přeroste vbrzku 50 procent. Nemůžeme si dovolit snížit „sníženou“ sazbu DPH bez nějaké kompenzace. V podstatě jediné, co by bylo možné, je růst standardní sazby.

Jako ekonoma mne tento výhled nijak netěší. Čím větší rozdíl mezi sazbami, tím větší prostor pro daňové úniky. Čím vyšší standardní sazba, tím více například stavebních prací bude „bez paragonu“. Jako realista však nevidím jiné řešení. Peníze nerostou na stromech. Další přímočará lidová moudrost, kterou ale mnoho politiků odmítá vzít na vědomí.

Být realistou v zemi, kde se to hemží populisty s hesly „Bude líp“ nebo „S lidmi pro lidi“, je těžké. Dokud mnoho obyvatel věří tomu, že vyřešit problém bankovních poplatků je možné tím, že založím státní komerční banku (což by mělo stovky různých důsledků), budeme v pasti hloupé naivity.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Luboš Smrčka | pátek 4.10.2013 7:11 | karma článku: 25,97 | přečteno: 977x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 12,27 | Přečteno: 349x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 16,00 | Přečteno: 458x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,02 | Přečteno: 3308x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 470x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Plíživá, nenápadná a soustavná euroizace

Sleduji diskuse o euru s jistým pobavením. Bavíme se (s mimořádnou vášní) o přijetí eura v zemi, kde přesně ten proces (přijímá eura) průběžně a dosti dynamicky probíhá bez ohledu na to, co si kdo myslí a k čemu se kdo upíná.

21.1.2024 v 9:02 | Karma: 19,89 | Přečteno: 624x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Po zásahu blesku museli v Drážďanech dva lidi oživovat, zraněných je deset

20. května 2024  20:57

Zásah blesku si v pondělí večer v Drážďanech vyžádal deset zraněných, z nichž dva záchranáři museli...

Za jeden krok vpřed dva vzad. Západní rozhodnutí jsou pomalá, říká Zelenskyj

20. května 2024  20:46,  aktualizováno  20:53

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si v interview s agenturou Reuters postěžoval na pomalá...

Absurdní! Nehorázné! Izrael a USA odmítají zatykač z Haagu na Netanjahua

20. května 2024  20:32

Izrael má jasno: zatykač z Haagu je absurdní, ostudný a útok proti celé zemi. Tak se vyjádřil...

„Z platu za práci pro stát nevyžiju.“ Zaměstnanci soudů míří do stávky

20. května 2024

Premium Vláda má další problém. Po učitelích a zemědělcích budou stávkovat i zaměstnanci soudů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 362
  • Celková karma 19,60
  • Průměrná čtenost 1388x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky