Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

KSČM: Hloupá naivita a naivní hloupost

Politika je umění možného a ekonomická politika je ekvilibristika s možným. Je proto někdy zábavné sledovat, jak některé politické strany šermují před volbami dojmy a pletou si je s pojmy.

Občas bývám sarkastický a tak návrhy partnerů při jednáních provázím průpovídkami, jako „nikdo vám nedá tolik, kolik vám já mohu slíbit“. Když mi někdo maže med kolem pusy se slovy jako „zdroje jsou“ nebo „dluhy se vlastně nemusí platit, když je zaplatíme novým dluhem“, bývá přímočarý lidový vtip nejlepší odpovědí. A tak se mi moc líbí, že v době před volbami, kdy politici na straně jedné vyjednávají s voliči na straně druhé, slibuje první strana za potenciální hlasy modré z nebes.

Nedávno jsem napsal text „Antikomunistický manifest“ . Jde o rozbor některých zvláště vypečených třešniček z programu komunistické strany. Pan Dolejš, dvojka komunistů na pražské kandidátce a fanda loterijních automatů, mi v Haló novinách odpověděl. Jedním z jeho podivných argumentů bylo, že bych byl pro zvýšení základní sazby DPH na 25 procent.

Tak se na tento problém podívejme nepoliticky, realisticky.

Naše zdanění prostřednictvím DPH je velmi vysoké. Snížená sazba 15 procent (zjednodušeně potraviny), je nejvyšší v Evropské unii. Kdo nevěří, ať tam běží a přehled si může najít třeba zde. Ona i ta standardní sazba 21 procent je proklatě vysoká, ale to teď zrovna nechme stranou.

Čistě ekonomicky je to tak, že nejlepší by bylo mít jednu sazby DPH někde na úrovni 13,5 procenta. Výběr takové daně by byl nejjednodušší, nejlevnější, jedna sazba by zamezila daňovým únikům a tak dále. Prostě platí, že nejjednodušší řešení bývá velmi efektivní z hlediska jeho prosazení a kontroly. To dokonce můžeme povýšit na ekonomický zákon.

Nicméně nejsme v situaci, kdy by mělo smysl uvažovat o sjednocení daně. Rovnou říkám, že pro mne není argumentem tvrzení, že to „nikdo nemá“ a podobně – to totiž není ekonomický argument. Naše situace v oblasti veřejných financí nedovoluje uvažovat o potenciálu jedné sazby. I když, opakuji, by byla ekonomicky nejčistší a správná.

Ekonomie však není věda o číslech, ale o lidech a lidském chování. I ty ekonomické zákony, které stojí na vzorcích, vždycky předpokládají nějaký model chování lidí, jako ekonomických subjektů. Z toho například plyne, že nemohu zvyšovat daně donekonečna, protože nad nějakou hranicí dospěji ke dvěma efektům – potlačím spotřebu (to známe) a donutím lidi přecházet ze zdaněné části ekonomiky do nezdaněné (to také známe). Nakonec vyberu na daních méně než před zvýšením sazeb (zájemci o tento efekt si ho mohou nastudovat zde).  Pan Dolejš by to měl ovládat. Komunisté za desetiletí své vlády dospěli ke zdanění naprosto nerealistickému, proti kterému bylo nějakých 25 procent DPH drobnou lapálií. Fungování daňového systému pak zajišťovali obřím represivním aparátem a mimo jiné oním ostnatým drátem kolem republiky.

Když se vrátím k meritu věci: Snížená sazba 15 procent (potraviny, léky) je v době, kdy má část obyvatel opravdu velký problém se svoji životní úrovní, prostě příliš vysoká a devastující. Je nutné jít níže a to podstatně. Hladina 10 procent a popřípadě vytvoření pro některé speciální zboží sazbu ještě nižší (léky), se zdá jako rozumné řešení vedené nikoliv ekonomickou logikou správce daně, ale vnímáním sociální situace. Ovšem veřejné rozpočty jsou v dosti dezolátním stavu – za posledních osm let se dluh (který se platit musí a ne že ne) zvýšil z úrovně necelých 29 procent HDP na více než 46 procent HDP. A i kdybychom se postavili na hlavu, přeroste vbrzku 50 procent. Nemůžeme si dovolit snížit „sníženou“ sazbu DPH bez nějaké kompenzace. V podstatě jediné, co by bylo možné, je růst standardní sazby.

Jako ekonoma mne tento výhled nijak netěší. Čím větší rozdíl mezi sazbami, tím větší prostor pro daňové úniky. Čím vyšší standardní sazba, tím více například stavebních prací bude „bez paragonu“. Jako realista však nevidím jiné řešení. Peníze nerostou na stromech. Další přímočará lidová moudrost, kterou ale mnoho politiků odmítá vzít na vědomí.

Být realistou v zemi, kde se to hemží populisty s hesly „Bude líp“ nebo „S lidmi pro lidi“, je těžké. Dokud mnoho obyvatel věří tomu, že vyřešit problém bankovních poplatků je možné tím, že založím státní komerční banku (což by mělo stovky různých důsledků), budeme v pasti hloupé naivity.

Autor: Luboš Smrčka | pátek 4.10.2013 7:11 | karma článku: 25,97 | přečteno: 977x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Skutečný problém tří těles

Každý, kdo trochu sleduje čínskou ekonomiku, musí ta tři období naprosto jasně vidět. První začíná roku 1978, druhé je zjevné mezi lety 2005 až 2012. A to třetí trvá dosud.

1.7.2024 v 7:45 | Karma: 19,96 | Přečteno: 508x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 22,43 | Přečteno: 431x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 14,59 | Přečteno: 372x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 474x | Diskuse | Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,18 | Přečteno: 3324x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 364
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1383x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky