Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Koláče bez práce, holubi do huby

Bez práce nejsou koláče, ale ta o pečených holubech se lépe poslouchá. Obvykle společnost nemá ráda posly špatných zpráv, skoro by se dalo říci, že je nesnáší. Sen o přilétajících pečených holubech se těžko opouští. Ale nalijme si čistého vína – situace je zlá a nebude lepší.

Alespoň nikoliv rychle. A kdo ví, zda někdy vůbec.

 Mluvím například o nezaměstnanosti. V lednu jsme měli skoro 586 tisíc lidí bez práce. Jsme na míře deseti procent. Což je rekord, o který nikdo nestojí. Jistě – leden je obvykle v tomto směru špatný, na úřady práce se dostavují ti, kdo dostali výpověď pod stromeček, protože konec roku je oblíbené datum pro plnění strategických cílů, takže každoročně nastává období dynamického propouštění. Jenže tento leden je výjimečný a bude po něm následovat výjimečný únor, pak březen, duben a tak dále. Přitom všichni mají pocit, že se to už – už musí otočit a přijít pořádné nakopnutí ekonomiky. Ptám se: Na čem je toto očekávání založeno? Udály se nějaké strukturální změny u nás nebo v Evropě? Přišla nová průmyslová revoluce, nová technologie, která vyvolá poptávkový šok a zařídí nám sedm let růstu? Nikoliv. Pohybujeme se stále ve stejných vodách, jenom nám někdy leze až do nosu, jindy nás nechá alespoň lépe nadýchnout.

Letos možná ekonomika mírně vzroste, ale to jenom díky tomu, že loni mírně poklesla. Co bylo ztraceno, bude zase nalezeno – nic více, nic méně. A tak to půjde dál. O co si letos hospodářství polepší, to další rok stejně ztratí. Pak se to zase zopakuje a pak znovu a znovu.

Evropské vlády jsou zadlužené, evropští občané jsou zadlužení, evropské podniky jsou zadlužené a evropské banky drží tyto všechny dluhy, které jsou nominálně obrovské, ale jejichž skutečná cena je nejistá, protože nejisté je jejich budoucí splacení. Podvědomě to všichni vědí, ale mluví se o tom spíše šeptem. Což dá rozum, říci to jasně a hlasitě znamená riskovat, že se to všechno začne hroutit jako domeček z karet.

Nejsme v krizi v pravém smyslu slova – například pokles českého HDP o 1,2 nebo 1,3 procenta není žádné drama. Jenže dlouhá a plíživá stagnace je možná nejhorší z možných nepřátel. Je vyčerpávající, únavná, demotivující. Lidé lépe snesou prudký pád, po kterém následuje jasný růst, snesou spíše prudkou bolest, pokud je na jejím konci úleva. Ale takové to sice snesitelné, ale nekonečné trápení, to dokáže zlomit i hodně odolné jedince.

Cyklická nezaměstnanost se po celé Evropě (i u nás) stala nezaměstnaností dlouhodobou, strukturální. Proti ní by bylo možné bojovat hlubokými změnami na trhu práce (zjednodušením pracovního práva), podporou investic. Ale i ty nejdokonalejší a nejtvrdší reformy, stejně tak i zcela optimální pobídky investorům by mohly v nějakém několikaletém výhledu situaci vylepšit, nikoliv ale vyřešit.

Věc je složitější. Všechnu tu uměle navýšenou životní úroveň, infrastrukturu i sociální jistoty nakoupené za dluh, bude nutné zaplatit. Vyspělé země, kam se naše maličkost Česká republika také řadí, jsou zbytnělé a přerostlé. Nikoliv tím, že by byly tak dokonalé, nedostižně výkonné a tak schopné konkurence, ale protože jsou zadlužené od vlád až po občany. Když to vztáhneme na ČR, tak co je to vlastně 1,7 bilionu korun vládního dluhu? To jsou částečně projedené dávky, které pomohly ekonomice v růstu, protože zvyšovaly v minulosti poptávku. To jsou nepropuštění vládní úředníci, kteří dostávají svůj plat, i když na něj není, což znovu zvyšuje spotřebu. Částečně jsou to investice, na které by jinak nebylo – třeba železniční koridory, dálnice (dokonce i zvlněné a rozpadající se dálnice) a tak dále. I tyto vypůjčené peníze popohnaly ekonomiku nahoru.

Nákup koláčů bez práce a čas pečených holubů přímo do huby skončil. Sociální stát je nákladný nejen tím, že vynakládá peníze během přerozdělovacích procesů. To je ten menší problém. Sociální stát je nákladný především proto, že placení většiny „jistot“ přenáší na podnikatelskou sféru a tím podkopává její růstový potenciál.  Diskutujeme stále o faktorech konkurenceschopnosti, ale ve skutečnosti veškerou konkurenční schopnost ohrožujeme. Proběhla úžasná byrokratizace vědy, máme upadající školství se stále měkčími kritérii (když jsou školy placené státem „od dítěte“ nebo „od studenta“, těžko se dostaví větší tlak na kvalitu), trh práce nedokážeme rozhýbat, protože není odvaha jít do sporů. Velmi nákladně a zcela neefektivně naopak řešíme mnoho problémů, které jsou diskutabilní. Udatně a až do zničení naší planety bojujeme se skleníkovými plyny a globálním oteplováním, což zatím vede pouze k přemístění „špinavých“ výrob z jednoho konce světa na druhý a k posílení neuvěřitelně ekologicky škodlivé dopravy. Podporujeme biopaliva a obnovitelné zdroje energie, což zatím přineslo především nové a nečekané ekologické škody a drastické zdražení elektřiny. Tedy další snížení konkurenční schopnosti.

Jinými slovy: jak u nás v České republice, tak i v Evropské unii jako celku děláme všechno pro to, abychom se během našeho zápasu za nová pracovní místa (což je něco jako pohádka o pečených holubech) dostali k počtu milionu nebo ještě více nezaměstnaných.

Autor: Luboš Smrčka | úterý 12.2.2013 7:47 | karma článku: 23,83 | přečteno: 987x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 21,59 | Přečteno: 413x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 14,03 | Přečteno: 362x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 471x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,10 | Přečteno: 3317x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 471x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Silné bouřky zasáhly Česko, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  18:29

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Hlavní záhadou Putinovy cesty po Asii je díra v limuzíně, říká Kmoníček

21. června 2024  14:52

Podcast Vladimir Putin si v Severní Koreji pořídil řadu rozverných fotek s Kimem, Vietnamu slíbil pomoc při...

Rychlík z Prahy narazil na Slovensku do autobusu, zemřelo sedm lidí

27. června 2024  18:35,  aktualizováno  28.6 10:48

Sedm lidí zemřelo a pět dalších se zranilo při srážce rychlíku s autobusem na jihu Slovenska. Vlak...

Startuje online stavební řízení. Úřady jsou však zahlcené žádostmi „postaru“

29. června 2024

Premium Místo cesty na úřad se složkou papírů postačí k podání žádosti o stavební povolení už jen chytrý...

Jak jsem se učila čínsky. Něco umíte teprve po roce tvrdého jazykového drilu

29. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Číně Týden co týden začínám se studiem němčiny. Zatím si dokážu díky mobilní aplikaci tak akorát...

Ve vodní nádrži Slapy utonul muž, na místě zasahoval potápěč

28. června 2024  22:17

Ve vodní nádrži Slapy u Cholína na Příbramsku v pátek utonul při plavání muž. Pátral po něm člun...

Je to vážné, nad Bidenem lámou hůl už i sponzoři. Náhrada? Gayové či dyslektik

28. června 2024  17:46,  aktualizováno  22:07

Devadesátiminutová první předvolební debata mezi bývalým republikánským prezidentem Donaldem...

Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA
Rozdáváme dětský opalovací krém ZDARMA

S přicházejícím létem je nutné myslet na ochranu pokožky, zejména u dětí. Přihlaste se do testování a vyzkoušejte dětský opalovací krém Cool Kids...

  • Počet článků 363
  • Celková karma 17,81
  • Průměrná čtenost 1385x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky