Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jalová okupace, zmatené ideje

Okupanti Wall Street mohou sfoukávat první půl-svíčku, jejich hnutí se v relativním zdraví dožilo šesti měsíců. Zmoudření se však nedostavilo. Je po této době naprosto stejně hloupé jako na samotném počátku. Myšlenkově je to pořád stejný humus. Faktem ale je, že marketing okupantů se pořád zlepšuje. Minimálně spotřebitelské balení jejich idejí se nedá se začátky srovnávat, teď jsou to úplná estetická díla. Ostatně z hlediska krásna je tato revoluce celkově na vzestupu.

Okupanti Wall Street tvrdí, že mluví za 99 procent obyvatel - další z jejich velkých nabubřelých lží.iDnes

Už bude mít i vlastní CD. Těžko předpovědět, co hudební bardi vetknout okupantům do hymnického štítu, ale nebudou první, kdo vyzbrojí Occupy Wall Street něčím ideovým, nějakým pořádným myšlenkovým klackem. Už je předběhl David Graeber se svoji knihou Debt: The First 5000 Years. Dejme tomu by mohla v Česku vyjít pod názvem Dluh: Prvních 5000 let. Podstatou knihy je tvrzení, že dluhy v minulosti nikdy nebyly důsledně spláceny, že v každé civilizaci jejich výše narostla v nějakou chvíli do takového objemu, že prostě byly odepsány a začalo se znova. Nesporně uznávaný antropolog dochází k takovým divočinám, že opravdu skládá hold své vlastní pověsti poněkud extravagantního anarchisty.
Aby nebyla mýlka – tím Graeber nenavádí k neplacení dluhu, on konstatuje, že v určité situaci není možné dluh splatit, protože by to znamenalo zhroucení společnosti. Autor to přirovnává k tomu, že bychom od člověka, který již opravdu nic nemá, chtěli další splátky. Společnost také nenechá situaci dojít tak daleko, že by dlužník platil svými orgány. Proto podle něj staré civilizace měly mechanismy k tomu, že jednou za čas byly dluhy generelně odpuštěny.
Není divu, že tohle se opožděným hippies ve stanových městečkách strašně líbí. Vždyť jedním z jejich hesel je, že dnešní dluh není jejich dluh, tak ho nemusí platit. Teď mohou dodat, že tak to dělali i staří Sumerové. Ani oni a ani Graeber ale nemají zrnko pravdy.
Aniž by bylo třeba vést diskusi detailně – společnosti, které přistupovaly k celkovému odpisu dluhu, byly vždy společnosti v rozpadu, kde již jejich hospodářský systém přestal mít schopnost dalšího rozvoje a vzestupu. Ať to bylo prachmizernou úrovní státní správy, šílenstvím panovníka nebo soustavným válčením nebo vinou klimatických změn, to je v celku vedlejší. V každém případě platí, že tam, kde bylo nutné sáhnout po zásadních opatřeních, měla již společnost smrt na jazyku tak nebo onak. Má to v podstatě jednoduché vysvětlení a dokonce není ani ideologické. Taková míra jednorázového oddlužení znamenala samozřejmě dvě souběžné věci. Na jedné straně zbavení břemene dluhu u méně schopné a výkonné části společnosti. Na straně druhé znárodnění majetku části výkonnější a schopnější, protože věřitelé nedostali svůj majetek zpět. Takové šokové terapie obvykle končí tím, že příště mají výkonnější jedinci zaznamenanou tuto zkušenost a proto jsou na ni připraveni – buď žijí raději v zemi, kde nemají pocit ohrožení podobnými excesy, nebo se jejich zapojení do dělby práce omezí a přestanou poskytovat svůj kapitál dlužníkům. Tak nebo onak to vždy vede ke značným škodám, které jsou nepoměrně větší než benefity získané odpuštěním dluhů.
Potíž ideových proudů, v jakých plave Graeber a jeho okupanti, je v tom, že zaměňují přání za skutečnost, upravují si reálné fungování společnosti podle svých představ a snů. Generální odpuštění dluhů není důkazem síly společnosti a její schopnosti se uzdravit a dále fungovat, takový krok je posledním záchvěvem chroptícího raněného zvířete před neodkladnou smrtí. David Graeber pořád sní o tom, že po kapitalismu přijde něco nového a lepšího, že až se zhroutí systém založený na soukromém vlastnictví, lidstvo projde tunelem světla do ráje trockisticko-guevarovských orgií rovnosti a spravedlnosti. Není to nic jiného, než v co doufají ideologové „občanské společnosti“, kteří sní o tom, že tento jejich model absolutně angažovaných občanů nahradí parlamentní demokracii založenou na politických stranách.
Nikoliv. Ani jedno není pravda. Společnost, která ožebračí výkonnější jedince ve prospěch méně výkonných, stejně tak společnost, která by měla být řízena všemi občany prostřednictvím jejich přirozených aktivit a potřeb, to obojí jsou koncepty mrtvé, beznadějně zapáchající. Po kapitalismu a parlamentní demokracii není nic nového, lepšího, kvalitnějšího. Nepřijde žádný chytřejší systém, ve kterém by stále stejně přitroublé lidstvo nějakým zázrakem dosahovalo lepších výsledků, než v systému současném.
Když ani půl roku meditací ve stanu nedonutilo okupanty prozřít a pochopit vlastní myšlenkovou nedostatečnost, nechť si tam sedí dál. Je to jejich problém. Ale třeba jim někdy dojde, že to, co dělají, by normálně neudělal ani podprůměrně inteligentní orangután. Říká se tomu podřezávat si větev pod vlastním zadkem.

Autor: Luboš Smrčka | čtvrtek 9.2.2012 7:37 | karma článku: 13,79 | přečteno: 903x
  • Další články autora

Luboš Smrčka

Státní finance nezachrání zázrak, ekonomické zázraky totiž neexistují

Tisíce nových dětí díky prudce zvýšené porodnosti, znovu zavedená elektronická evidence tržeb, mimořádná daň z mimořádných výnosů, sektorová daň, lithium... Velmi dílčí seznam zázraků, které měly nebo mají zachránit státní finance.

24.5.2024 v 9:37 | Karma: 21,59 | Přečteno: 413x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

23.4.2024 v 8:00 | Karma: 14,03 | Přečteno: 362x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Zemřel demýtizátor racionality

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

29.3.2024 v 14:05 | Karma: 17,21 | Přečteno: 471x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Jak se to má s tou naší hlubokou krizí

Obecně panuje přesvědčení, že procházíme ekonomickou krizí. Dokonce i mnozí studenti na VŠE o tom často hovoří. Na to musím říct jediné: Krize vypadá skutečně jinak. Nemáme dobré časy. Ano. Ale krizi?

28.2.2024 v 7:36 | Karma: 31,10 | Přečteno: 3317x | Diskuse| Ekonomika

Luboš Smrčka

Je (nebo bude) čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou?

26.2.2024 v 13:02 | Karma: 19,12 | Přečteno: 471x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Silné bouřky zasáhly Česko, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  18:29

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Hlavní záhadou Putinovy cesty po Asii je díra v limuzíně, říká Kmoníček

21. června 2024  14:52

Podcast Vladimir Putin si v Severní Koreji pořídil řadu rozverných fotek s Kimem, Vietnamu slíbil pomoc při...

Rychlík z Prahy narazil na Slovensku do autobusu, zemřelo sedm lidí

27. června 2024  18:35,  aktualizováno  28.6 10:48

Sedm lidí zemřelo a pět dalších se zranilo při srážce rychlíku s autobusem na jihu Slovenska. Vlak...

Startuje online stavební řízení. Úřady jsou však zahlcené žádostmi „postaru“

29. června 2024

Premium Místo cesty na úřad se složkou papírů postačí k podání žádosti o stavební povolení už jen chytrý...

Jak jsem se učila čínsky. Něco umíte teprve po roce tvrdého jazykového drilu

29. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Číně Týden co týden začínám se studiem němčiny. Zatím si dokážu díky mobilní aplikaci tak akorát...

Ve vodní nádrži Slapy utonul muž, na místě zasahoval potápěč

28. června 2024  22:17

Ve vodní nádrži Slapy u Cholína na Příbramsku v pátek utonul při plavání muž. Pátral po něm člun...

Je to vážné, nad Bidenem lámou hůl už i sponzoři. Náhrada? Gayové či dyslektik

28. června 2024  17:46,  aktualizováno  22:07

Devadesátiminutová první předvolební debata mezi bývalým republikánským prezidentem Donaldem...

  • Počet článků 363
  • Celková karma 17,81
  • Průměrná čtenost 1385x
Jsem původním povoláním biolog, ale od roku 1990 se zabývám ekonomikou, především podnikovou. Specializuji se na problematiku sanací a restrukturalizací. Profesor podnikové ekonomiky na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky