Nerad píšu o covidu

Je to téma pro odborníky, kterých máme v naší zemi dostatek. Vedle toho víc než hodně „odborníků“ z řad široké veřejnosti. Čím může přispět do debaty člověk, který nepatří do žádné z obou skupin?

 

Přesto o covidu dnes píšu. Z jediného důvodu. Ohromilo mě, že se tragický případ zpěvačky Hany Horké dostal až do Izraele. Během pravidelného monitoringu tamních serverů jsem v pátek 21. ledna narazil na webu Jpost.com na následující titulek (obr. 1).

 

... obr. 1/Zdroj: Server Jpost.com.

 

Českých témat není v izraelských médiích zase tolik. Proto každé takové praští člověka do očí. Řekl jsem si, že to, co se stalo Haně Horké musí být dost závažné, když tomu věnují pozornost v zahraničí. Tedy v Izraeli a ve vysílání BBC (kterou Jpost.com citoval). Teprve se zpožděním jsem se seznámil s článkem na iDNES z 19. ledna: „Úmrtí Horké si všímají i světová média, citují rozhněvaného syna.“

 

O Haně Horké ví celý svět. Podle iDNES referovala o jejím skonu – mj. - agentura AFP, španělský El País, francouzské Le Figaro, německé servery Stern, Der Tagesspiegel, rakouský web Heute, italská stanice Sky TG24, maďarský web 24.hu, ale i mexický zpravodajský portál El Universal a brazilský Globo.

 

Do tohoto neúplného seznamu patří i Jpost.com, server listu The Jerusalem Post.

 

Přemýšlel jsem o její možná zbytečné smrti, o celém tom smutném příběhu.

 

Je to, omlouvám se, podobné, jako když řešíme pro svůj PC antivirový program. Jistě ho lze nemít - a computer bude fungovat dál. Do doby, než se o slovo přihlásí nějaká hrozba. Jako prostý počítačový uživatel nevím, jestli odpor vůči instalaci antivirového programu do svého PC lze označit slovem pošetilost, ale jsem si jist, že mít antivir v PC je lepší než ho nemít.

 

Já ho mám – a kdyby mi vypršela licence a novou bych si nezajistil (ovšem takový „hrdina“ nejsem), při každém zapnutí computeru bych byl jako na trní. Přitom tuším, že antivir absolutní ochranu negarantuje, ale přece jenom. S ním jsem klidnější. Mít ve svém počítači antivirový program považuji za samozřejmost.

 

Nejinak je tomu i s covidem. Je jistě možné žít bez toho, že by se člověk nechal naočkovat. Obávám se ale, že jen do doby, než se objeví vážná hrozba – covid samotný. Co se pak bude dít? Nevím, jen tuším – a tomu, co by mohlo nastat bych rád předešel. Proto mám tři dávky, proto respektuji pravidla týkající se nošení respirátorů, proto se snažím dodržovat sociální distanc a jiné zásady. Jsem si vědom toho, že „3x Pfizer“ nezaručuje stoprocentní ochranu, ale nesrovnatelně větší než „0x Pfizer“.

 

Nerad to říkám, ale musím. Mám jakýsi vnitřní pocit, že kdyby se Hana Horká nechala naočkovat, tak jako já nebo možná vy, mohla být mezi námi, žít a zpívat. Dnes to může znít podivně, možná hloupě, ale za ten pokus by to stálo.

 

Je mi líto, že nezvolila tuto cestu.

Autor: Lubomír Stejskal | neděle 23.1.2022 19:08 | karma článku: 16,26 | přečteno: 460x