Situace na Ukrajině není stejná jako ve Finsku na přelomu let 1939-1940
To mi připomnělo situaci Finska na počátku druhé světové války. Severská země se tehdy, po napadení Sovětským svazem v listopadu 1939 (ten za to byl mimochodem vyloučen ze Společnosti národů), během tzv. Zimní války trvající více jak tři měsíce s nesmírným odhodláním agresorovi bránila, ale nakonec s ním skutečně podepsala mírovou smlouvu a ztratila přitom asi deset procent svého území.
Nedalo mi to a poslal jsem panu Landovskému do Bruselu dotaz, zda v tomto případě nešlo o jakousi „výjimku potvrzující pravidlo“, pokud se jeho výroku týče, on mi však odepsal, že nikoliv, jelikož ty územní ztráty „nebyly rozhodnutím Finska, nýbrž výsledkem boje“, jinými slovy „nebylo to rozhodnutí o výměně teritoria za mír, ale výsledek války“. To mi ovšem tak úplně nedává smysl, protože uzavírání mírové smlouvy dvou stran po ukončení jejich ozbrojeného střetu je podle mého názoru vždy „výsledkem boje“ (pokud se mýlím, případní čtenáři tohoto blogu mne na to určitě upozorní).
Situace dnešní Ukrajiny, které možná takoví lidé jako Robert Fico nebo Viktor Orbán navrhují, aby si vzala příklad právě z Finska v roce 1940, je nicméně diametrální odlišná, i když na první pohled by tu mohla být jistá podobnost. Kyjev totiž i nadále bojuje a trvá na vrácení všech zabraných částí svého státu, a je to tak správně, vzpomeňme ostatně, jak kdysi Hitler postupně zabral Porýní, Rakousko, Sudety, a nakonec i celé Československo (Británie a Francie se „probudily“ až poté, co napadl Polsko).
Tím hlavním rozdílem je ovšem skutečnost, že Ukrajinu podporuje celá demokratická část světa, zatímco Finsko tehdy zůstalo více méně osamoceno. Řada zemí mu sice poskytla finanční nebo materiální pomoc, ale to zdaleka nestačilo, protože Sovětský svaz měl ve zbraních drtivou převahu. (Zajímavé je, že převoz vojenské techniky ─ asi hlavně francouzské a britské ─ přes své území zpočátku povolilo nacistické Německo, když o tom ovšem informovaly jedny švédské noviny, zaujal Berlín neutrální pozici, protože nechtěl veřejně porušovat smlouvu s Moskvou o spolupráci.)
Pokud se týče samotných vojáků, na pomoc bránící se zemi přišlo 12 000 dobrovolníků, z nichž více jak polovinu tvořili Švédové, zatímco další pocházeli z Dánska a Norska. V menších počtech pak dorazili i muži z Estonska nebo Maďarska či dokonce Itálie a také tři sta padesát Američanů finského původu (a čtrnáct dní mimochodem strávil z vlastního rozhodnutí na frontě i známý britský herec Christopher Lee, kterého proslavilo zejména sedm filmových horrorů, v nichž ztvárnil postavu krvežíznivého knížete Draculy).
Nabídku jednat o ukončení bojů předložil v lednu 1940, poté, co utrpěl těžké ztráty, jako první Sovětský svaz, ale Finsko to tehdy ještě odmítlo. Válka tudíž pokračovala až do března, kdy byla podepsána tzv. moskevská mírová smlouva; ta mimochodem nepřestala platit ani po rozpadu SSSR v roce 1991, takže jím dobytá území jsou dodnes součástí Ruské federace.
P.S. Bídný výkon Rudé armády během Zimní války byl jedním z důvodů, proč se Hitler rozhodl Sovětský svaz v roce 1941 napadnout, ale to je možná věc všeobecně známá.
Lubomír Sedlák
Film o volbě papeže je jako detektivka od Agathy Christie

Nedávno běžel v našich kinech podle mne pozoruhodný snímek Papežův zákon kritizující vedení katolické církve (pokud by se o něm někdo chtěl dozvědět víc, jednou z možností je přečíst si můj blog z přelomu července a srpna).
Lubomír Sedlák
Člověk lže v průměru až dvakrát denně, říká kanadský psycholog

Lidé se často snaží skrývat to, co si ve skutečnosti myslí, ať již ze zdvořilosti, nebo když se pokoušejí něco předstírat.
Lubomír Sedlák
Jak Britové propašovali příslušníka sovětské tajné služby do Finska

Devatenáctého května roku 1985 dostává pracovník velvyslanectví Sovětského svazu v Londýně Oleg Gordievskij, neoficiálně příslušník KGB, rozkaz od nadřízených v ústředí, aby se kvůli důležitému jednání okamžitě vrátil domů.“
Lubomír Sedlák
Západ nám v srpnu 1968 nemohl přijít na pomoc, říkají historici

V jednom z dalších dílů seriálu veřejnoprávní televize Historie.cz nazvaném Československo znásilněné a opuštěné se diskutovalo, jak se demokratické země světa stavěly k invazi vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968.
Lubomír Sedlák
Milan Kundera: Proč ten obrat o sto osmdesát stupňů?

„Z takového toho literárního pohledu nepovažuji Žert za nejpozoruhodnější Kunderův román ... je znát, že jde o prvotinu a že se potom propsal někam dál,“ říká v pořadu České televize historie.cs šéfredaktor časopisu Host Jan Němec.
Další články autora |
Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard
Premium Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně...
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Pokuta za dům bez kontroly vytápění. Češi ignorují povinné revize nařízené Bruselem
Premium Bytové domy s patnácti a více byty musí mít kontrolu systémů vytápění. Kdo revizi nemá, vystavuje...
Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili
Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...
Na životech nezáleží. Švédsko straší sekta vrahů a vyděračů malých dětí
Na internetu existují temná zákoutí. A potom je tu to nejtemnější, ve kterém vznikla sekta 764....
Je to satira? Nedostatková vejce zoufale shání i americká ambasáda v Itálii
Velvyslanectví Spojených státu začalo shánět v Itálii dodavatele vajec, který by dovážel tento v...
Nutkání opustit loď mě mrzí, ale je to přirozené, řekl Hřib k odchodům Pirátů
Předsedu Pirátů Zdeňka Hřiba mrzí odchody ze strany, které v poslední době oznámila řada současných...
Nadšenec do chemie si chtěl vylepšit sbírku prvků plutoniem. Hrozí mu vězení
Čtyřiadvacetiletý Australan Emmanuel Lidden může na svou lásku k vědě šeredně doplatit. Pro svou...

MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR
D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
- Počet článků 42
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 978x