Situace na Ukrajině není stejná jako ve Finsku na přelomu let 1939-1940
To mi připomnělo situaci Finska na počátku druhé světové války. Severská země se tehdy, po napadení Sovětským svazem v listopadu 1939 (ten za to byl mimochodem vyloučen ze Společnosti národů), během tzv. Zimní války trvající více jak tři měsíce s nesmírným odhodláním agresorovi bránila, ale nakonec s ním skutečně podepsala mírovou smlouvu a ztratila přitom asi deset procent svého území.
Nedalo mi to a poslal jsem panu Landovskému do Bruselu dotaz, zda v tomto případě nešlo o jakousi „výjimku potvrzující pravidlo“, pokud se jeho výroku týče, on mi však odepsal, že nikoliv, jelikož ty územní ztráty „nebyly rozhodnutím Finska, nýbrž výsledkem boje“, jinými slovy „nebylo to rozhodnutí o výměně teritoria za mír, ale výsledek války“. To mi ovšem tak úplně nedává smysl, protože uzavírání mírové smlouvy dvou stran po ukončení jejich ozbrojeného střetu je podle mého názoru vždy „výsledkem boje“ (pokud se mýlím, případní čtenáři tohoto blogu mne na to určitě upozorní).
Situace dnešní Ukrajiny, které možná takoví lidé jako Robert Fico nebo Viktor Orbán navrhují, aby si vzala příklad právě z Finska v roce 1940, je nicméně diametrální odlišná, i když na první pohled by tu mohla být jistá podobnost. Kyjev totiž i nadále bojuje a trvá na vrácení všech zabraných částí svého státu, a je to tak správně, vzpomeňme ostatně, jak kdysi Hitler postupně zabral Porýní, Rakousko, Sudety, a nakonec i celé Československo (Británie a Francie se „probudily“ až poté, co napadl Polsko).
Tím hlavním rozdílem je ovšem skutečnost, že Ukrajinu podporuje celá demokratická část světa, zatímco Finsko tehdy zůstalo více méně osamoceno. Řada zemí mu sice poskytla finanční nebo materiální pomoc, ale to zdaleka nestačilo, protože Sovětský svaz měl ve zbraních drtivou převahu. (Zajímavé je, že převoz vojenské techniky ─ asi hlavně francouzské a britské ─ přes své území zpočátku povolilo nacistické Německo, když o tom ovšem informovaly jedny švédské noviny, zaujal Berlín neutrální pozici, protože nechtěl veřejně porušovat smlouvu s Moskvou o spolupráci.)
Pokud se týče samotných vojáků, na pomoc bránící se zemi přišlo 12 000 dobrovolníků, z nichž více jak polovinu tvořili Švédové, zatímco další pocházeli z Dánska a Norska. V menších počtech pak dorazili i muži z Estonska nebo Maďarska či dokonce Itálie a také tři sta padesát Američanů finského původu (a čtrnáct dní mimochodem strávil z vlastního rozhodnutí na frontě i známý britský herec Christopher Lee, kterého proslavilo zejména sedm filmových horrorů, v nichž ztvárnil postavu krvežíznivého knížete Draculy).
Nabídku jednat o ukončení bojů předložil v lednu 1940, poté, co utrpěl těžké ztráty, jako první Sovětský svaz, ale Finsko to tehdy ještě odmítlo. Válka tudíž pokračovala až do března, kdy byla podepsána tzv. moskevská mírová smlouva; ta mimochodem nepřestala platit ani po rozpadu SSSR v roce 1991, takže jím dobytá území jsou dodnes součástí Ruské federace.
P.S. Bídný výkon Rudé armády během Zimní války byl jedním z důvodů, proč se Hitler rozhodl Sovětský svaz v roce 1941 napadnout, ale to je možná věc všeobecně známá.
Lubomír Sedlák
Milan Kundera: Proč ten obrat o sto osmdesát stupňů?
„Z takového toho literárního pohledu nepovažuji Žert za nejpozoruhodnější Kunderův román ... je znát, že jde o prvotinu a že se potom propsal někam dál,“ říká v pořadu České televize historie.cs šéfredaktor časopisu Host Jan Němec.
Lubomír Sedlák
Kdysi děti rodičům odebírala katolická církev, pak diktátorské režimy
Italský film Papežův zákon (výstižnější je asi jeho původní název Rapito čili „Odvlečený“), který získal na loňském festivalu v Cannes hlavní cenu, tedy Zlatou palmu, asi neudělal velkou radost Vatikánu.
Lubomír Sedlák
Portugalsko to za války hrálo na obě strany – a vyplatilo se mu to
Česká veřejnoprávní televize uvedla v pondělí velice zajímavý francouzský dokument nazvaný „Portugalsko za druhé světové války“, jehož hlavní postavou byl tamní diktátor (oficiálně jen premiér) Antonio Salazar.
Lubomír Sedlák
Nakolik za svou smrt mohl sám prezident Kennedy?
Před časem jsem na těchto stránkách psal, jak jsem trochu s nedůvěrou přistupoval k jednomu z dalších českých dokumentárních filmů o Miloši Formanovi uváděnému v televizi.
Lubomír Sedlák
Dá se tajně převézt letadlem půl miliarda v bankovkách vážících čtyři sta kilogramů?
Díval jsem se onehdy na seriál televize Prima zvaný Hlasy zločinu, tentokrát věnovaný největší krádeži peněz v českých dějinách.
Další články autora |
Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého
Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...
Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska
Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel
U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...
V Drážďanech se zřítila část mostu Carolabrücke, konstrukce spadla do Labe
Ve tři hodiny nad ránem se v saských Drážďanech zřítila část mostu Carolabrücke, který slouží jako...
Harrisová útočila, Trump byl v defenzivě, hodnotí debatu světová média
Americké viceprezidentce Kamale Harrisové se v předvolební debatě podařilo rozhodit exprezidenta...
Nemám potřebu si stěžovat. Snažím se řešit výzvy, říká kandidátka na hejtmanku
Karolína Žákovská je roky politicky aktivní. Působí jako zastupitelka Ústí nad Labem a coby členka...
Počet obětí tajfunu Yagi ve Vietnamu dál stoupá. V Hanoji hrozí povodně
Silný tajfun Yagi si ve Vietnamu vyžádal už 141 obětí. Objevil se již v sobotu přinesl do severní...
Účetní a předpis správy nemovitostí - junior/senior
Parkers s.r.o.
Praha
nabízený plat:
30 000 - 50 000 Kč
- Počet článků 38
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1050x