Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

János Kádár byl podle mého názoru moudřejším politikem než Dubček a Husák

V souvislosti s blížícím se výročím invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa jsem si ze svého archivu znovu vytáhl výstřižek s článkem „Experiment roku 1968 očima spisovatelů“, který vyšel vloni touto dobou v Mladé frontě.

Učitelka českého jazyka a bloggerka Veronika Valíková v něm zdůrazňuje, že i tito lidé „se mnohdy ostře rozcházeli ve svých názorech“ na možnosti přežití tzv. Pražského jara. „Zatímco Kohout, Vaculík, Kundera a částečně i Havel pokusu o reformu českého socialismu v roce 1968 do jisté míry věřili,“ třeba Josef Škvorecký, středostavovský synek s křesťanskými kořeny, jehož světem se stala angloamerická literatura, byl nejen kvůli komunistické šikaně po vydání Zbabělců skeptičtější“ (s podobnou mírou pesimismu mimochodem podle mých informací vnímal tehdejší vývoj v naší zemi i Pavel Tigrid.) Hrdina Škvoreckého románu Mirákl, připomíná Valíková, „s mírným zděšením sleduje, jak i lidé rozumní propadají nakažlivému přesvědčení, že si malá země uvnitř socialistického bloku sama vydupe právo na vlastní cestu a nedostane přes uši“.  

„Po bitvě každý generálem,“ praví lidové úsloví. Přesto mi to nedá, abych se nad možností úspěchu Pražského jara - a také dvacetiletým obdobím normalizace následujícím po vpádu cizích armád na československé území – nezamyslel, i když jsem v té době žil ve Velké Británii a vše sledoval jen tak říkajíc z dálky, z tamních sdělovacích prostředků.

Jedna ze zásadních otázek, která mi leží v hlavě, je, zda v prvním pololetí roku 1968 opravdu nešlo provést jen určité politické a ekonomické reformy, aby je tehdejší vedení v Moskvě v čele s Leonidem Brežněvem ještě strávilo, jinými slovy zda nebylo možné to provést tak, aby „se vlk nažral a koza zůstala celá“ (případní čtenáři tohoto blogu nechť mi prominou, pokud budou podobný názor shledávat cynickým). Přemýšlím, zda se v tehdejším předsednictvu Komunistické strany Československa nenašel ani jeden člen, samozřejmě pomineme-li odpůrce JAKÝCHKOLIV reforem v čele s Vasilem Biľakem, který by jejího prvního tajemníka Alexandera Dubčeka naléhavě upozornil, že liberalizaci je nutno částečně zpomalit, jinak hrozí, že k nám „Rusové vtrhnou“.

Spisovatelé, abych se vrátil k úvaze paní Valíkové, tuto roli plnit dost dobře nemohli; měli sice ve společnosti významné slovo a jejich projevy na IV. sjezdu Pražské jaro svým způsobem zahájily (i když de facto se tak stalo až odvoláním Antonína Novotného z nejvyšší funkce v KSČ), nicméně schopnost „umravnit tehdejší radikály“ a zažehnat tak hrozbu invaze ze strany cizí mocnosti disponovali jen vrcholní politici, v tomto případě již zmíněné politbyro komunistické strany. Varováním pro jeho členy přitom mohlo být obsazení Maďarska sovětskými tanky o dvanáct let dříve poté, co tam vypuklo protikomunistické povstání, Dubčeka a spol. ovšem možná ukolébalo, že tentokrát stála v čele společenských přeměn strana stejného charakteru (tedy alespoň teoreticky), jaká vládla u našeho mocného východního souseda.

Československo a Maďarsko se přitom výrazně lišily i v desetiletích následujících po „internacionální pomoci“, i když náležely do jednoho „socialistického tábora“ (dnes bychom řekli do „poslední koloniální říše“). V dubnu 1969 sice Dubčeka v nejvyšší funkci vystřídal Gustáv Husák, který odmítal naléhání Biľaka, aby všichni reformisté skončili ve vězení (docházelo „pouze“ k jejich propouštění z práce), v zásadě se však v Československu dostali k moci lidé vysloveně konzervativní, a to je ještě mírně řečeno.

To u jihovýchodního souseda se situace začala vyvíjet jiným směrem, jak si nepochybně řada starších čtenářů stránek www.iblog.cz vybavuje. Bezprostředně po invazi naší země sice prý jeho de facto nejvyšší představitel János Kádár zastavil reformy, které byly spuštěny ještě před ní, ale postupně jim opět dal zelenou – a po nějakém čase se svět nestačil divit. Západ přišel v souvislosti s Maďarskem s termínem „gulášový komunismus“ a Češi a Slováci tam začali jezdit nakupovat modernější oblečení nebo třeba shlédnout nejnovější americké i jiné filmy, já sám jsem například během mého pobytu v Budapešti na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let zvládl jak Formanovy Vlasy, tak Bertolucciho Poslední tango v Paříži (Hvězdné války se na potvoru zrovna ten týden nedávaly). V soukromě vlastněných trafikách jsem navíc viděl prodávat videokazety, kde americká herečka Jane Fondová předváděla, jak se cvičí aerobic, a místopředseda tamní akademie věd zodpovědný za oblast společenských věd, abych pohlédl i trochu jiným směrem, měl tehdy zrovna za sebou, jak jsem zjistil, roční stáž ve Spojených státech. Věci v tehdejším totalitním Československu prostě naprosto nemyslitelné.

János Kádár byl podle mého názoru moudřejší politik než Alexander Dubček a Gustáv Husák. Po potlačení „kontrarevoluce“ z roku 1956 sice nechal popravit tisíce, ne-li desítky tisíc účastníků tohoto protikomunistického povstání (historici mne nepochybně v jejich počtu opraví), později však postupoval v duchu hesla „politika je umění možného“. V době, kdy vládl, na rozdíl od vůdců Pražského jara nedovolil, aby se veřejně volalo po vystoupení jeho země z vojenského paktu zvaného Varšavská smlouva nebo vykřikovalo „Bez Sovětského svazu na věčné časy“, ale zároveň ji na rozdíl od našich normalizátorů alespoň částečně přiblížil vyspělému Západu, a to nejen hospodářsky, ale i v oblasti vědy a kultury.

Je ovšem pravda, že měl oproti oběma našim výše zmíněným nejvyšším představitelům jednu velkou výhodu – v Kremlu asi jen velmi málo lidí rozumělo maďarštině…

Autor: Lubomír Sedlák | sobota 15.8.2020 15:41 | karma článku: 13,60 | přečteno: 626x
  • Další články autora

Lubomír Sedlák

Portugalsko to za války hrálo na obě strany – a vyplatilo se mu to

Česká veřejnoprávní televize uvedla v pondělí velice zajímavý francouzský dokument nazvaný „Portugalsko za druhé světové války“, jehož hlavní postavou byl tamní diktátor (oficiálně jen premiér) Antonio Salazar.

15.5.2024 v 16:04 | Karma: 14,55 | Přečteno: 269x | Diskuse| Politika

Lubomír Sedlák

Nakolik za svou smrt mohl sám prezident Kennedy?

Před časem jsem na těchto stránkách psal, jak jsem trochu s nedůvěrou přistupoval k jednomu z dalších českých dokumentárních filmů o Miloši Formanovi uváděnému v televizi.

6.12.2023 v 20:47 | Karma: 13,41 | Přečteno: 472x | Diskuse| Politika

Lubomír Sedlák

Dá se tajně převézt letadlem půl miliarda v bankovkách vážících čtyři sta kilogramů?

Díval jsem se onehdy na seriál televize Prima zvaný Hlasy zločinu, tentokrát věnovaný největší krádeži peněz v českých dějinách.

24.11.2023 v 16:56 | Karma: 32,51 | Přečteno: 4371x | Diskuse| Ostatní

Lubomír Sedlák

Nadržuje zákon nevěrným manželkám a jejich milencům?

S tématem tzv. kukaččích dětí je asi většina čtenářů blogů na www.idnes.cz dobře obeznámena, já jsem jej ale dosud sledoval jen velmi povrchně.

9.5.2023 v 18:07 | Karma: 17,12 | Přečteno: 590x | Diskuse| Společnost

Lubomír Sedlák

Z letadel opravdu mohou padat lidé

Musím se omluvit Mladé frontě Dnes. Před zhruba třemi lety jsem totiž na tomto místě psal, že se prezentuje coby seriózní list, a přitom uveřejňuje zprávy, které vypadají trochu jako novinářské kachny.

22.10.2022 v 21:08 | Karma: 11,06 | Přečteno: 528x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Na trhaviny pro Ukrajinu přispěli Češi téměř komplet, sbírka na vrtulník vázne

19. května 2024  10:29

Nadační fond pro Ukrajinu známý jako Dárek pro Putina od jara 2022 vybírá prostředky pro obranu...

VIDEO: V Londýně hořel autobus. Hasiči požár zvládli až po více než hodině

19. května 2024  10:09

Pět hasičských vozů a třicet hasičů zasahovalo v sobotu odpoledne v Twickenhamu na jihozápadě...

Sněmovna bude příští týden schvalovat sporné zkrácení doby oddlužení

19. května 2024  9:19

Sněmovna bude příští týden schvalovat sporné zkrácení doby oddlužení z nynějších pěti let na tři...

Nizozemec si na zahradě postavil hrad, jeho interiér láká turisty z celého světa

19. května 2024  8:36

Šestasedmdesátiletý Nizozemec Gerry Halman si na své zahradě postavil pětipatrový hrad. V...

Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky
Zkraťte si čas v kuchyni: Vyhrajte kořenící pasty od Podravky

Zrychlete vaření s kořenícími pastami Podravka Natur. Usnadní a zjednoduší přípravu pokrmů, protože zeleninu nemusíte čistit ani krájet, ale...

  • Počet článků 35
  • Celková karma 14,55
  • Průměrná čtenost 1012x
novinář (politika, ekonomika, kultura) a překladatel (literatury faktu z angličtiny) na volné noze

Seznam rubrik