Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Záhady a zajímavosti starověkých visutých zahrad

Ke starověkým sedmi divům světa se váže spousta záhad. Prim v tom vedou egyptské pyramidy. Ovšem jak je to u těch ostatních? Co třeba visuté zahrady Semiramidiny v Babylonii?

Tentokrát se vydejme do Bybylonie, dnešního Iráku, na břeh řeky Eufrat. Opět tu máme div světa, ke kterému se vztahuje spousta dosud nevysvětlených záhad. Tou asi nejzákladnější je to, zda vůbec někdy existovaly. Ovšem starověcí učenci tvrdí, že byly skutečné. Prý se jednalo o velkou pyramidální stavbu, jejíž terasy tvořily překrásné zahrady, a to včetně mohutných stromů. Tvrdí to například Diodorus sicilský, Strabon a další. A aby tomu nebylo málo, tak začátkem 20. století objevil německý archeolog Robert Koldewey při vykopávkách na pahorku Kasru velice neobvyklé zbytky klenbových staveb, přesně takových, jak jsou zahrady popisovány.

Po egyptských pyramidách by to měl druhý nejstarší div světa. Zahrady byly postaveny pravděpodobně kolem roku 600 před naším letopočtem králem Nebukadnesarem II. Tento babylonský král je známý i tím, že například vedl válku s judským královstvím, kvůli které byl do Babylonie odveden mimo jiné i biblický prorok Ezechiel. Ten se zde usadil u řeky Chebar v dnešní Sýrii, jež tehdy byla součástí Babylonie. A právě zde měl prorok zažít onu událost, která se stala součástí Starého zákona a kterou mnozí archeoastronautičtí badatelé označují jako dávné setkání s neznámým létajícím strojem (viz Draci jako pradávná pozorování UFO). A právě do tohoto období má spadat i stavba visutých zahrad.

Říká se, že král je nechal postavit pro svojí manželku, královnu Semiramis. Je však jen náhoda, že právě žena tohoto jména je obestřena jedním tajemstvím? Podle pověsti to měla být dcera bohyně Derketo, jež ji počala s obyčejným smrtelníkem. A tak se ptám: pokud můžeme dát na tuto pověst a přitom se dívat na starověké bohy jako na příslušníky nějaké nám nadřazené civilizace, tak zda v případě této ženy nemůže jít o křížence člověka a mimozemšťana? Ony události od řeky Chebar dosvědčují, že se tu v této době možná doopravdy dělo něco, co nezapadá do námi přijímaného obrazu dávného starověku.   

Podle zdrojů, které se mi podařilo zjistit na několika webových stránkách, měly visuté zahrady Semiramidiny zhruba čtvercový půdorys o rozměrech 130 x 130 metrů. V souvislosti s tímto údajem jsem si všiml jedné zajímavosti, která má přímou souvislost na tehdejší druhý, již existující, div světa, a to egyptské pyramidy v Gíze. Sto třicet metrů se totiž rovná jedné stotisícině vzdálenosti obou divů světa, která činí cca 1300 km. Je to jen náhoda? S výškou zahrad to už tak jednoznačné není. Nejčastěji se udává 27 metrů. Ovšem podle některých pramenů byly stejně vysoké jako městské hradby, což by je činilo vysokými přes sto metrů!

Současně se však jednalo i o úžasnou technickou stavbu, jaká neměla ve své době obdoby. Byla postavena na klenbách. Tento jedinečný technologický prvek, byl poprvé v Mezopotámii použit právě zde. Tyto klenby spočívaly na mohutných podstavcích s pálených cihel spojených asfaltem. Vyplněné byly hlínou, takže v nich mohly růst i ty největší stromy. Samostatným fenoménem byl způsob, jak byly tyto zahrady zavlažovány vodou z Eufratu. Údajně při něm byl použit další jedinečný technický vynález, jemuž se později začalo říkat „Archimeduv šroub“. Na wikipedii je tento nástroj popsán takto:  „Jde o šikmo uložený šnekový mechanismus v korytě, případně o trubku namotanou kolem šikmo uložené hřídele. Přepravovaná kapalina (nejčastěji voda) je v kapsách tvořených závity držena gravitací a čerpání je prováděno otáčením šneku nebo hřídele.“ Tímto způsobem zde bylo možné mechanicky načerpat až 37 tisíc litrů vody za den. Ta pak stékala dolů hradbách a terasách a tím zavlažovala rostliny v celé zahradě.

Musela to být nádhera. Škoda jen, že ani tato stavba se do současnosti nedochovala.  Způsob, jakým zanikly, bohužel znám není. Ale jejich zánik se připisuje zemětřesením ve 2. století před naším letopočtem. Docela by mne hodně zajímalo, jak vypadaly.

I když s něčím podobným se dnes setkat můžeme. Během 20. století totiž došlo ke většímu opětovnému rozšíření zvláštního architektonického prvku, známého jako „střešní zahrady“. A to i například díky rozvoji technologií, izolačních materiálů. Je jen náhoda, že takový asfalt, jenž byl použit při stavbě visutých zahrad, je dnes používán i jako výborná izolace proti vlhkosti? Já osobně střešní zahrady považuji za fenomén budoucnosti. Jsem přesvědčen, že lidé se opět budou chtít i nadále vracet k přírodě a že ona šedá betonová města budou chtít opět co nejvíce zazelenět, a to třeba i takto. A tak jsem rád, že je to právě starověký div světa, jenž se tak stává inspirací stavitelů pro dnešek i zítřek.    

 

Použité informace včetně použitých fotografií:

Wikipedie

Lenková J., Šiška V., Mackerle I., Zeman J.: Velká kniha otázek a záhad, Regia, Praha, 2002

Použité obrázky: wikipedie

 

Související články:

Záhady faroského majáku

Záhady Diovy sochy v Olympii

Rubrika: archeoastronautika

Autor: Libor Čermák | sobota 9.2.2013 6:35 | karma článku: 32,90 | přečteno: 8950x
  • Další články autora

Libor Čermák

Legenda o Manitouovi a jeho pomocnících

Dnes začíná můj nový seriál ze žánru sci-fi western. „Cesta za tajemnou čelenkou“, kde se budete setkávat s mladým kovbojem Tomem a jeho indiánským kamarádem Tokakuou. A nejen s nimi, ale i se záhadnými a tajuplnými úkazy.

1.1.2023 v 11:51 | Karma: 7,07 | Přečteno: 213x | Poezie a próza

Libor Čermák

Letní Vánoce Páti a Zláti

Dnes na Štědrý den bych sem dal další vánoční pokračování mého cyklisticko - cestovatelského seriálu pro děti a mládež "Páťa a kolo Zláťa". Tentokrát se vydáme do Orlických hor do dělostřeleckých pevností a k pohyblivému betlému.

24.12.2022 v 6:24 | Karma: 10,02 | Přečteno: 131x | Cestování

Libor Čermák

Zásadně vyjmenovávám třináct planet sluneční soustavy. Propadl bych také u dětí?

To byla zase aféra. Jeden z kandidátů na prezidenta před dětmi špatně vyjmenoval planety sluneční soustavy. Kdyby se ale zeptali mně, já bych jim planet vyjmenoval rovnou třináct. A je mi jedno, zda se jim to bude líbit nebo ne.

20.12.2022 v 6:20 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1186x | Společnost

Libor Čermák

Záhadné tajemství českých vulkánů

Komorní hůrka, Říp, Bezděz, Zebín a další. To jsou místa, která spojují dvě věci. Jednak to jsou hory sopečného původu a pak se k nim vážou lidové pověsti, které odkazují na skutečný původ těchto hor a předhonily tak i vědce.

6.12.2022 v 9:45 | Karma: 16,37 | Přečteno: 538x | Věda

Libor Čermák

Používal někdo v dávnověku podobné zeměpisné souřadnice jako my?

Zajímavost, která mě v poslední době fascinuje, se nazývá 50. rovnoběžka. U nás v Česku na ni můžeme vysledovat velmi zajímavé archeologické lokality, které se navíc nalézají poblíž křížení s významnými poledníky. Co to?

1.10.2022 v 10:36 | Karma: 22,77 | Přečteno: 1642x | Věda
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Šli do stanu zjistit, zda nemají nádor. Krutou odpověď jich slyšelo 170

3. května 2024  18:30

Preventivní akce Stan proti melanomu se v Praze, Brně a Ostravě zúčastnilo přes 3800 lidí. Lékaři...

Maláčová o důchodech: Nad 60 let jsou lidé bez šance. Rekvalifikují se, věří Pertold

3. května 2024  18:15

Podcast Vláda v úterý schválila návrh důchodové reformy. Počítá se zvyšováním důchodového věku nad 65 let...

V Berlíně hoří výrobní hala firmy produkující zbraně poskytnuté Ukrajině

3. května 2024  15:44,  aktualizováno  18:11

Hasiči na jihozápadě Berlína likvidují rozsáhlý požár výrobní haly, ve které jsou uskladněny...

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám