Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dalších nejméně 100 let klasických letních táborů.

Letos tomu je právě 100 let, co se v českých zemích uskutečnil první letní tábor pro děti. Je více než dobře, že tábory se konají i po takové době. A tak se ptám, kam za tu dobu došlo letní tábornictví a jak asi bude vypadat to příští tábornické století?

Byla sobota 13. července 1912. A u žižkovské reálky se právě sešlo patnáct kluků, aby se společně vydali na 140 km dlouhou pěší cestu k Orlovské myslivně u Lipnice nad Sázavou. Byli to chlapci různého věku, schopností i sociálního zařazení. Jejich vedoucím byl Antonín B. Svojsík, zakladatel českého skautingu. Vše potřebné (stany, materiál, a další věci) si vezli s sebou na dvoukoláku, jenž celkově vážil cca 300 kg. Čtyřdenní cesta do orlovského polesí vedla přes Uhříněves, Kutnou Horu, Golčův Jeníkov a Světlou nad Sázavou. Když konečně došli ke svému cíli, tak si postavili tábor. Chlapci zde strávili nádherné čtyři týdny. Ty přitom využili na sport, pohyb v přírodě a fyzické cvičení. Jídlo si kluci připravovali sami a přitom se přesvědčili, že ani jeho opatřování není žádná hračka. Tábor zaznamenal nečekaný úspěch, a tak se příští rok na podobné dobrodružství vydalo již patnáct skupin.

S rozkvětem skautských a dalších obdobných organizací se tábory začaly šířit přímo kosmickou rychlostí. Vzácností nebyly ani tábory na celé dva prázdninové měsíce. Společné však měly mnoho věcí. Spaní pod stanem, život v přírodě, poznávání tábornických dovedností, hry, soutěže a pevná přátelství, která toho vydržela opravdu hodně dlouho. A dokonce díky tomu přišel na svět i jeden veskrze český vynález, a to podsadový stan, vyžívaný hojně dodnes.

 Já osobně se domnívám, že takovéto tábory jsou tím nejlepším, co můžou děti během prázdnin prožít. A zaplať pánbů, že obdobné druhy táborů se konají i dnes v 21. století. A i věřím v to, že se budou konat i v desetiletích dalších.  

Bohužel rozvoj civilizace však způsobil i to, že lidé zpohodlněli a že se začali přírodě vzdalovat. A tak nad klasickými tábory pod stanem začaly postupně převládat takové ty tábory, kde se spí v chatičkách či dokonce ve zděných budovách, kde se místo tradičních ešusů jí ve zděných jídelnách z obyčejných talířů a kde se kolikrát sjede sto i více dětí, takže nemají žádnou šanci se vůbec všichni navzájem poznat. Nic proti takovému to druhu táborů, když někomu vyhovuje, tak ať si tam jezdí. Ale narozdíl od nich budou vždy ti, kteří se zúčastňují těch klasických táborů, které jsem popsal v odstavcích výše, nejméně o tři třídy větší táborníci, než tito „chatičkáři“ a „talířníci“.

Samostatnou kapitolou jsou tzv. „příměstské tábory“. Příměstský tábor je jistě užitečná aktivita. Mě osobně se líbí. Tedy až na její název. Jedná se vlastně o takovou aktivitu, že ráno tam rodiče děti přivedou. Ti tam mají během dopoledne i odpoledne nějaký program. A místo, aby tam spali, tak je pak zase rodiče odvedou na noc domů. Když se nad tím vlastně zamyslíme, je to de facto něco na způsob školky. Úžasná věc jak pro děti, které se tam něco naučí, tak i pro rodiče, kteří musí chodit přes den do práce. Ale říkat tomu tábor? Cítíte ten rozdíl? Představte si to, že se po prázdninách sejdou dva kluci a začnou si povídat své zážitky z táborů. Jeden začne vyprávět, jak spal pod stanem, jak si dělal v každý večer v týpýčku oheň, jakou měl úžasnou noční bojovku a jak jim bylo dobře při kytaře na slavnostním táboráku. A druhý zas začne vyprávět o tom, jak byl na táboře, kam ho ráno maminka přivedla, pak si tam přes den hráli a večer ho zase odvedla domů, aby tam přespal v jeho vlastní postýlce. I když se podle mého názoru jedná o užitečnou aktivitu, s táborem to má společného asi tolik, jako například někde u řeky železniční zastávka pro motoráčky s mezinárodním letištěm. Když předškoláci chodí obdobným způsobem do školky, také té školce přeci neříkají tábor.

A tak na klasické tábory v přírodě nedám dopustit. A dokonce se jich snažím každé léto účastnit i jako vedoucí. Vždyť přes rok vedu turistický oddíl a právě jeho vyvrcholením by měl být prázdninový tábor pod stany v přírodě. Doufejme jen, že tzv. hygienici nebo nějací evropští úředníci si nebudou vymýšlet nějaké další nesmyslné předpisy, které by pořádání takovýchto táborů ztěžovalo či dokonce znemožňovalo.

 

A pro všechny, kteří by snad ještě pořád měli proti tradičním táborům nějaké hygienické připomínky, uvedu jedno. My jsme letošní tábor dělali opět v přírodě. Spalo se v podsadových stanech, jedlo se z ešusů (které si děti samozřejmě myly samy) a přitom počasí nebylo právě nejpřívětivější. Našeho tábora se zúčastnilo přes třicet dětí ve věku od pěti do deseti let (ano i předškoláci). A přitom po celou dobu nikdo neomarodil tak zásadně, že by musel být na marodce či dokonce odjet kvůli tomu předčasně domů. Zajímalo by mne, kolik „chatičkovskotalířových“ táborů se může pochlubit takovouto statistikou.   

A tak věřím, že i přes různé módní trendy takovéto typy táborů vydrží nejméně dalších sto let. Náplň se samozřejmě bude vyvíjet, možná přibude i víc zážitkových či adrenalinových programů, které se s rozvojem techniky i materiálů budou stávat bezpečnějšími a bezpečnějšími. Ale samotná podstata těchto táborů zůstane zachována. Život uprostřed  přírody, hra a dobrodružství, pevná přátelství, která i po skončení táborů vydrží třeba i mnoho let. Vždyť tím nejhezčím, co děti můžou na táboře prožít, jsou zážitky a dobrodružství, na která budou vzpomínat po celý zbytek života.     

 

Zdroje:

http://verejnost.skaut.cz/novinky/aktualne/sto-let-od-prvniho-letniho-tabora

Takhle vypadal první český skautský tábor. Už je to 100 let - Fotogalerie - Domácí - Aktuálně.cz

 

Související články:

Proč jsem se zapojil do „Skautského šátkového dne“

Poslání dětských turistických oddílů

Rubrika: tábornictví a turistika

 

Autor: Libor Čermák | pondělí 30.7.2012 20:04 | karma článku: 23,06 | přečteno: 1547x
  • Další články autora

Libor Čermák

Páťa a Zláťa ve Foglarově ráji Sluneční zátoky

Dnes bych pokračoval se svým seriálem "Páťa a kolo Zláťa". Teď bude naše přátelé čekat folglarovské dobrodružství u Sázavy v okolí Ledče nad Sázavou. Co tam asi vše zažijí?

22.9.2022 v 9:45 | Karma: 10,37 | Přečteno: 234x | Poezie a próza

Libor Čermák

Prezidentský kandidát: "Chci bojovat proti populismu". Já: "Takže vlastně proti lidem?"

Každou chvíli mi na FB vyběhne placená propagace nějakého prezidentského kandidáta, který se chce stavět proti tzv. populismu. A co si mám o takovém kandidátovi, který se bije do hrudi, že bude bojovat s populismem, myslet?

20.8.2022 v 16:25 | Karma: 31,23 | Přečteno: 702x | Politika

Libor Čermák

Cesta do okolí Miličína za Foglarem a záhadami

Dnes bych vám chtěl vyprávět o své cestě na Českou Sibiř, kde jsem navštívil bývalé tábořiště Pražské Dvojky a město Miličín, kterému se přezdívá český Roswell, neboť se k němu váže mnoho záhad, včetně pozorování UFO.

16.8.2022 v 11:04 | Karma: 17,30 | Přečteno: 539x | Cestování

Libor Čermák

Z politického slovníku bych rád zrušil slovo "Elita"

To proto, že pojem "elita" zkrátka a dobře vyvolává pocit nadřazenosti někoho nad někým. A já jsem na jakékoliv nadřazenecké ideologie byl vždy velmi alergický.

14.8.2022 v 8:13 | Karma: 23,66 | Přečteno: 448x | Politika

Libor Čermák

Nad naším městem bylo pozorováno UFO

Událost, o které chci psát se stala před necelým měsícem, lidé tu pozorovali letět cosi, o čem nevěděli, co to je. Své pozorování dali na FB. Ale, jak se k tomu postavili někteří další jedinci, nad tím lze jen rozum stát.

12.8.2022 v 7:38 | Karma: 16,93 | Přečteno: 620x | Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

Soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, na které uhořelo 34 lidí

3. května 2024  6:14

Americký soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, při jejímž požáru zahynulo v roce 2019...

iDNES Premium jen za 49 Kč na 3 měsíce. Získejte i vstupenky na MS v hokeji

3. května 2024

Před blížícím se mistrovstvím světa v hokeji přichází iDNES Premium s mimořádnou akční nabídkou....

Poslanci omezí prodej půdy cizincům, změní zákon po havárii na Bečvě

3. května 2024  5:16

Sněmovna má v pátek na programu vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy, novelu vodního zákona...

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč

  • Počet článků 2384
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1899x
Věnuji se mnoho aktivitám. Vedu dětské kroužky, (např. turistický oddíl, deskové hry a hlavolamy, modelář, apod). Mnoho let se také zabývám různými záhadami a vesmírem. Také mne zajímá historie, zajímavá místa, turistika, tvorba křížovek do časopisů a mnoho dalšího. Nechci se také smířit s tím, že by pozemský život měl být ve vesmíru něčím ojedinělým.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Co právě poslouchám