Byl potvrzen objev další obyvatelné planety

Je spodivem, jak málo se média věnují zásadním novým objevům. V posledních dnech byl například ohlášen objev další obyvatelné planety, vzdálené 50 světelných let. Zaznamenali jste ho vůbec? A navíc nebyl vůbec jediný.

planetární soustava Gliese 163

Zajímavý objev byl například učiněn i dalekohledem Kepler. Byla jím objevena planetární soustava, v níž se nalézají planety, jež obíhají nikoliv jednu hvězdu, jako u nás ve sluneční soustavě, ale hvězdy hned dvě. Hvězda se jmenuje Kepler-47, nalézá se v souhvězdí Labutě a je od nás vzdálená 4900 světelných roků. Hlavní složka této dvojhvězdy se hodně podobá našemu Slunci. Její hmotnost je jen o 4 procenta větší. Ale tuto hvězdu obíhá ve vzdálenosti pouhých 12,5 milionů kilometrů (zhruba čtvrtinová vzdálenost Merkuru od Slunce) malá trpasličí hvězda, jež je oproti hlavní složce chladnější a hmotnost má asi třetinovou.

 A byly již potvrzeny dvě planety, které tyto hvězdy obíhají. Průměr planety Kepler-47 b je zhruba třikrát větší než Země a ve vzdálenosti 44 milionů kilometrů její oběh trvá 49,5 dne. Druhá planeta Kepler-47 c obíhá ve vzdálenosti 148 milionů kilometrů, což je velice obdobná vzdálenost jako naše Země kolem Slunce! A vyskytuje se tak v zóně života této hvězdné soustavy. Jeden její oběh trvá 303 dne. Planeta je však velká zhruba jako Neptun, a tak se nejspíš jedná o plynného obra. Ovšem může mít kolem sebe měsíce, kde by se mohla vyskytovat voda v kapalném stavu. A tím pádem i prostředí pro život. (zdroj: http://www.astro.cz/clanek/5344?utm_source=news&utm_medium=mail&utm_campaign=clanky, a http://www.exoplanety.cz/2012/08/29/kepler-47).

 

Bylo by samozřejmě velice zajímavé, jak by z jeho případného měsíce vypadala obloha. Nad hlavou by vám samozřejmě svítil Kepler-47 c, hlavní planeta, kterou měsíc obíhá, případné další měsíce a žluté slunce (podobně velké jako u nás), které by však doprovázelo ještě druhé menší načervenalé.

 

A teď k tomu kýženému objevu planety zemského typu, která byla v těchto dnech potvrzena. V tomto případě se tak stalo evropským spektrografem HARPS. Musíme do souhvězdí Mečouna, a to do vzdálenosti 50 světelných let. Ve výše uvedeném souhvězdí se totiž nalézá hvězda Gliese 163, což je červený trpaslík. V této soustavě byly potvrzeny již dvě planety. První planeta Gliese 163 b je zřejmě plynným obrem. Druhá planeta v pořadí se nazývá Gliese 163 c a víme o ní to, že oběhne svojí hvězdu jednou za 26 dní. Je to cca jen nějakých 20 milionů kilometrů (pouhá třetina vzdálenosti Merkuru). Ale vzhledem k tomu, že se jedná o červeného trpaslíka, tedy o hvězdu oproti našemu Slunci, daleko chladnější, odpovídá zde tato vzdálenost vnitřnímu okraji zóny života. Tato planeta typu „superzemě“, která má zhruba dvakrát větší poloměr než naše planeta,  dostává od své hvězdy zhruba o 40 procent více energie, než naše planeta od Slunce. Ale pořád by to ještě mělo být těleso, kde by se mohla nalézat voda v kapalném stavu a tím pádem, by tu mohlo být prostředí vhodné k životu. Bude tu jen o něco tepleji než na naší Zemi. Tento nový objev i ten výše popisovaný, byly představeny na právě probíhajícím Valném shromáždění Mezinárodní astronomické unie v Pekingu. (zdroj: http://www.exoplanety.cz/2012/08/30/gliese-163 a http://phl.upr.edu/press-releases/ahotpotentialhabitableexoplanetaroundgliese163.

 

Toto těleso se tak stalo pátou, možná i šestou potvrzenou planetou zemského typu, kde by teoreticky mohly být podmínky pro vznik života. Jen ještě připomenu, že toto těleso se tak zařadilo po boku Gliese 581 d (Objevy planet v zóně života se množí), HD 85512 b (viz  Nové naděje na mimozemský život), GJ 667 Cc (Objevy planet v zóně života se množí) a Keller-22b (Objevy planet v zóně života se množí). A někdy je k nim ještě přiřazována Gliese 581 g Planeta s podmínkami pro život objevena!

 

Ale plyne z toho jedno. Když zhruba před dvěma lety byla objevena první takováto planeta, média z toho udělali hotovou senzaci. Dokonce se našli i tací, kteří se rozhodli o onom objevu zapochybovat, což je samozřejmě zajímavé zviditelnění takového objevu. A teď, když objevy takovýchto planet jdou jak na jezdícím pásu, tak nebýt astronomických serverů, tak se o nich ani pořádně nedovíme. Co dělá zpravodajství idnes? Co dělá zpravodajství novinek cz? Co dělají televize? Domnívám se, že je to špatně.Nemusí to být samozřejmě pokaždé, ale čas od času by to o takovémto objevu informovat chtělo. Podle mého názoru je totiž potřeba, aby povědomí o tom, že naše planeta není ani zdaleka jediné místo ve vesmíru příhodné pro existenci života, aby se dál šířilo i mezi obyčejné lidi. Proč si mají myslet, že jen tady muže existovat život? Vždyť z vesmírného hlediska je to evidentní nesmysl. Jen ať se povědomí o možném životě ve vesmíru pěkně šíří mezi lidi. Jednou ten objev zkrátka přijde. Tak ať to potom lidstvo nezaskočí.  

 

Související články:

Život na planetách s vázanou rotací?

Smyčka kolem důkazu mimozemského života se stále stahuje

Exoměsíce a mimozemský život

Objevy planet v zóně života se množí

Nové naděje na mimozemský život

Rubrika: Vesmír a život v něm

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Libor Čermák | sobota 1.9.2012 6:32 | karma článku: 19,32 | přečteno: 1742x
  • Další články autora

Libor Čermák

Ve srubu pod skálou

28.10.2023 v 7:46 | Karma: 8,57

Libor Čermák

Indián v Roswellu

17.6.2023 v 10:23 | Karma: 6,39

Libor Čermák

U Petroglyfů Tří řek

5.3.2023 v 7:47 | Karma: 9,88