Nálepkování budiž pochváleno
Ono totiž dát nálepku na něco, čehož obsah není člověk na první pohled schopen zjistit, je docela užitečné. Hlavně když se potřebujete rychle zorientovat. Představte si třeba situaci, kdy máte v kuchyni několik stejných neoznačených dóz z neprůhledného materiálu, ve kterých je cukr, sůl, různé druhy mouky, krupice, rýže, čočka, fazole a další potraviny. Když si chcete osladit čaj, nebo osolit polévku, nezbývá vám nic jiného, než všechny postupně pootevírat, než narazíte na tu, kde se nachází vámi hledaný obsah. Což je dost nepraktické a zdlouhavé. Tak si na ně dáte nálepky, a když potřebujete příslušnou poživatinu, stačí jen sáhnout po příslušně označené dóze a je to. Tedy za předpokladu, že jste nálepkování neprovedli bez toho, aniž byste opravdu prozkoumali obsah dané nádoby a pochopitelně i za podmínky, že vaše schopnosti na identifikaci obsahu postačují. Jinak se vám totiž může lehce stát, že budete mít sice slaný čaj, ale zato sladkou polévku.
Úplně stejně to funguje i u nálepkování lidí. Je samozřejmě užitečné, když člověk ví, s kým má tu čest a co od něj tedy může očekávat. Díky tomu si pak lidé „stejných nálepek“ nemusí vysvětlovat svoje základní ideová východiska. A tak, když se potkají dva euroskeptici, nemusí se vzájemně přesvědčovat o tom, že současná EU není úplně to ono, nebo dva humanitární pašeráci nebudou ztrácet čas vysvětlováním si, proč je multikulturalismus bezva nápad. A je to užitečné i v případě, kdy se potkají dva názoroví odpůrci. A tak se třeba eurofederalista může připravit na reakce euroskeptika a naopak. Otázkou ovšem je, jak člověka onálepkovat správně. Poměrně dobře funguje, když si nálepku přidělí sám. Ovšem toto samonálepkování ne každý respektuje. Mnohem častější je tak situace, kdy někdo onálepkuje druhé. Taková nálepka však jen málokdy odpovídá realitě.
Pokud se vrátím k onomu příkladu v úvodu článku, tak označení někoho za příznivce Ruska, nebo prezidenta Putina jen na základě kritiky západu svědčí přinejmenším o poměrně zúženém a zjednodušeném vnímání světa nálepkovačem. Obdobně jako když někdo označí za eurohujera někoho jen proto, že prohlásí „spolupráce států Evropy je prospěšná“. V obou případech zkrátka nálepkující ono nálepkování poněkud odfláknul. Nebo na to nemá. Pokud bychom se vrátili k naší kuchyňské analogii, tak je to v podstatě to samé, jako když takový člověk označí dózu nálepkou „Cukr“ jen proto, že obsahuje něco bílého.
Podívejme se blíže, co takového nálepkovače vlastně charakterizuje. Obvykle je to jeho černobílé vidění světa. Tedy to, čemu věří on sám, je samozřejmě bílé a vše ostatní je černé. Že by mohly existovat i jiné barvy, jej nikterak neznepokojuje. Se dvěma si totiž bohatě vystačí. A tak, když třeba někdo vyjádří nesouhlas s kroky současné opozice, tak je to pro něj automaticky babišovec, stejně jako ten, kdo se vyjádří o Andreji Babišovi nedostatečně kriticky. Analogicky platí, že ten, kdo nabádá ke střízlivému a racionálnímu postupu v otázce klimatických změn, nemůže být nikdo jiný než popírač, pokud se někdo opře do Miloše Zemana, je to lepšočlověk a kdo se pustí do Ruska je pochopitelně rusofob. A tak bychom mohli pokračovat dál.
Většina lidí se nálepkování snaží vyhýbat, nebo jej používat jen velmi střídmě a opatrně. Uvědomují si totiž, jak je to povrchní a tedy ošidné. Ale jsou lidé, kteří se bez těch všech havloidů, babišovců, lepšolidí a koblih ve svých projevech neobejdou. Když si pak z jejich vyjádření všechny ty nálepky odmyslíte, obvykle zjistíte, že vlastně už nic dalšího neobsahují. Ani myšlenku. Nicméně nám tito lidé svým nálepkováním přeci jen něco říkají. Sice nic o těch, které nálepkovali, ale zato hodně o sobě. A nic moc lichotivého to není.
Nálepkování budiž zkrátka pochváleno. Jednak si díky tomu člověk neosolí čaj, a jednak mu umožní vyvarovat se výměny názorů s někým, kdo diskutovat neumí, nebo nechce, obvykle však obojí...
Kateřina Lhotská
Kde jenom udělali soudruzi z Bruselu chybu?

Příčinami ztráty konkurenceschopnosti unijních firem jsou vedle přeregulovanosti podnikatelského prostředí také drahé energie. Našly se však chytré hlavy, které si s tímto problémem umí poradit. A nepřekvapí, že jsou z Bruselu.
Kateřina Lhotská
Pokračování v Green Dealu je jízdou na mrtvém koni

Indiáni z kmene Dakotů mají přísloví: „Když zjistíš, že jedeš na mrtvém koni, slez“. Jenomže lidé často místo toho vymýšlejí způsoby, jak mrtvého koně oživit, nebo jak jeho úmrtí alespoň ospravedlnit. Což platí i o Green Dealu.
Kateřina Lhotská
Demokracii dokážeme zničit i bez Ruska

Část politiků a veřejnosti volá po účinnější obraně demokracie před ruským vlivem. Že prý o ni jinak přijdeme. Čímž zdůvodňují nutnost omezování některých svobod. Právě tím však demokracii likvidujeme. Aniž by Rusko hnulo prstem.
Kateřina Lhotská
Progresivistům se to hroutí už i v Evropě

Už za vlády Joea Bidena přicházely zpoza oceánu zprávy, že se firmy odklánějí od progresivistických výmyslů jako Green Deal, ESG a DEI. S nástupem Donalda Trumpa jim pak zazvonil umíráček definitivně. A dorazilo to už i do Evropy.
Kateřina Lhotská
Starý Green Deal v novém obalu

Zatímco z členských států EU zaznívá stále hlasitější volání po více či méně radikální revizi Green Dealu a jeho případném zastavení, bruselská vrchnost si vede stále svou. Místo deregulace a decentralizace připravuje přesný opak.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Věře se v celém těle tvoří nádory. Na vzácnou nemoc pomůže jen lék za miliony
Dvaačtyřicetiletá Věra je už několik měsíců upoutaná na lůžko. Kvůli vzácnému syndromu se jí v...
Ve Stodu na Plzeňsku shořel opuštěný dům, třicet hasičů bojovalo s odpadky
Ve Stodu na jižním Plzeňsku shořel v noci na sobotu opuštěný dům v centru města. Požár se obešel...
Méně vývozu, více zážitků. Čínští důchodci pomáhají zmírnit dopady cel
Čínská vláda hledá nové způsoby, jak rozhýbat domácí ekonomiku a zmírnit palčivé důsledky...
V Česku letos zaniklo nejvíce firem od roku 1990. Celkově ale jejich počet stoupá
V prvním čtvrtletí v Česku zaniklo 4 639 firem, což je nejvíce od roku 1990, od kdy se tato data...

Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back
Když na jaře vytáhnete dětské kolo z garáže, možná zjistíte, že už je vašemu potomkovi malé. Co s tím? Můžete ho prodat jednoduše a rychle díky...
- Počet článků 324
- Celková karma 36,56
- Průměrná čtenost 4472x