10 důvodů proč Covid-19 není úplná katastrofa

V záplavě článků o rizicích a následcích pandemie se neuškodí podívat i na její světlé stránky. Jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré a následujících deset příkladů je toho důkazem.

1) Rozšíření práce z domu

Práce z domu je v dnešních dnech pro většinu jen nouzové řešení, dá se ale očekávat že mnoho zaměstnanců i zaměstnavatelů pozná výhody tohoto modelu a počet lidí pracujících z domu by se mohl do budoucna zvýšit. Přínosem pak budou menší nároky na dopravu, kancelářské prostory a úspora času stráveného cestou do práce.

2) Připravenost na nebezpečnější choroby

Přestože Covid-19 není jen trochu silnější chřipka, jak si spousta lidí myslelo, není to v žádném případě ebola nebo španělská chřipka (přestože to tak při sledování zpráv nemusí vypadat). Je tedy dobré, že celosvětová nepřipravenost na choroby tohoto typu byla odhalena virem, jehož smrtnost není tak fatální. Lidstvu to dává šanci se poučit a připravit se na případné větší hrozby.  

3) Dokážeme se o sebe postarat sami

Tak jako si národ dokázal postavit divadlo, zvládli jsme vlastními silami vyřešit i problém chybějících roušek. Je dobré vědět, že se o sebe pořád dokážeme postarat sami a nemusíme řešit, žda naši neschopní vůdci zvládnout nakoupit roušky na AliExpressu.

4) Více času stráveného s rodinou

V uspěchané době je někdy obtížné najít si čas na své nejbližší. Když ale většina volnočasových aktivit není k dispozici, měli bychom si užít této jedinečné příležitosti. Těžko říct zda tento bod vydrží na tomto seznamu i za další týden či dva;-)

5) Nové výukové metody ve školství

Spousta učitelů dostala příležitost objevit možnosti, které nám přináší technologie 21. století. Kdo ví, možná že výklad učiva formou krátkých videí na Youtube či Facebook Live získá větší pozornost žáků a studentů než tradiční výklad u katedry.

6) Konec či reforma EU

O tom že současná éra EU se chýlí ke konci nemůže být pochyb. Neschopnost jejich vrcholných představitelů jakkoliv reagovat na šířící se virus by mohla ukončit její agónii a být posledním hřebíčkem do rakve tohoto byrokratického společenství. Urychlení konce EU pak dává naději na vytvoření nového efektivnějšího modelu spolupráce evropských zemí.

7) Upozornění na nebezpečí globalizace

Globální svět 21. století přináší spoustu výhod. Svět bez hranic je lákavá představa, pandemie nám však ukazuje i jeho stinné stránky, které mnoho lidí dříve nevidělo.

8) Přesunout všechnu výrobu na východ není nejlepší nápad

Celosvětový trend přesouvání výroby do lokalit s nižšími náklady snižuje soběstačnost západního světa. V krizových situacích jako je tato se potom závislost na Číně a dalších asijských zemích projeví v plné míře. Možná tedy někoho napadne, že alespoň část výroby důležitých produktů, jakými je třeba zdravotnický materiál, by mohla zůstat doma.

9) Neschopné vlády všech zemí, spojte se

O našich politicích nemá většina občanů valné mínění. Je však dobré vědět, že v tom nejsme sami a ostatní národy na tom nejsou o moc lépe. Naši borci sice zaspali stejně jako ostatní, ale alespoň se probudili o něco dříve než jejich kolegové na západě a drží se strategie, které věří. To sice nemění nic na skutečnosti, že v oblasti obrany naší země před nebezpečím selhali, ale mohlo být i hůř.

10) Problémy včerejška se najednou jeví jako nicotné

V situaci, kdy jdou žerty stranou a jde do tuhého, se teprve ukáže, jak nicotné problémy řešila naše společnost ještě měsíc zpátky. Díky tomu alespoň na pár týdnů nemusíme řešit politickou korektnost, snažit se vyčíslit, kolik pohlaví vlastně náš druh má a jestli auta dieselové motory mohou za hladomor v Africe. Díky tomu snad doceníme, jak dobře si vlastně žijeme. 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Martin Lepka | sobota 4.4.2020 9:03 | karma článku: 44,07 | přečteno: 9434x