Turecko s Mustafou

 Němečtí, zvláště pak východoněmečtí důchodci se prý začínají stěhovat na důchod do Turecka. V Turecku, hlavně u Středozemního moře, je celoročně příjemné počasí a je tam levněji, než v Německu. Zatím jich ale určitě není tolik, kolik je Turků, žijících v Německu, tedy zvláště tom západním, tedy 2 miliony.

Atatürk a McDonaldsLenka Pokorná

 

V padesátých a šedesátých letech odcházeli mladí Turci do tehdejšího Německa za prací. Dnes jsou ti, co v Turecku zůstali, pyšní na to, jak se jejich zemi daří. Místní zábavný plátek pobřežního městečka Kaš „Kaš Kalkan“ uveřejnil graf růstu zemí světa v letech 2002 a 2011. Mezi 13 zeměmi je na 1. místě Turecko s průměrným růstem za tuto dobu 5,2 procenta a hned na druhém místě jsou naši slovenští „bývalí“ bratři. Na dalších místech je Rusko, Chile, Polsko, Brazílie, Jižní Korea, Bulharsko, Rumunsko, Jižní Afrika a na jedenáctém místě je Česká Republika s průměrným růstem 3,4 %.

 

Prodavač v městečku Kušadasi prodává turistům alkohol, nafukovací lehátka a opalovací krémy. Koupili jsme si u něj červené turecké víno, mimochodem dost drahé, protože v muslimské zemi je alkohol buď nedostupný, nebo drahý. Nemluvil skoro vůbec anglicky, ale uměl říci „Turkie good“ . Samozřejmě jsem argumentovala, že nám se také daří celkem dobře a že jsme dokonce (doufám, ve fotbale se vůbec nevyznám) rovnocenní soupeři ve fotbale. I když moc nevěděl, co je to Česko, na fotbal si vzpomněl.

 

 

 

Všude je vidět, že se Turecku daří. Staví se silnice, turistické rezorty i průmyslové objekty, i když některé jsou nedokončené a některé prázdné. Protože o Turecku nic moc nevím, nevím, čím to je, že se jim daří víc, než bych čekala, ale země má neuvěřitelně dlouhou historii rozvoje, už asi 10 000 let. A věřím, že jim pomohl i Turecký první prezident Mustafa Kemal, zvaný „otec Turků“, jehož sochy a obrazy jsou všude.

 

Mustafa Kemal se narodil v Soluni, tedy vlastně v Řecku a jako prezident zrušil muslimský stát. Ale stejně jsou všichni Turci muslimové, i když to asi většina z nich nebere (zatím) tak moc vážně. Ale na místních leteckých linkách Turkish Airlines se nepodává alkohol, který Mustafa Kemal, narozený v Řecku, rozhodně měl moc rád. Určitě za svých pobytů v Karlových Varech, kde se léčil z jaterních problémů (v hotelu, který se dnes jmenuje Carlsbad Plaza a je proti Puppu, je dodnes jeho kancelář, kde za svého léčebného pobytu v roce 1918 úřadoval) ochutnal i Becherovku. Přestože zemřel už v roce 1938 na cirhózu jater ve věku pouhých 57 let, stihl toho dost, včetně zavedení latinky. Jakékoliv jeho znevážení, včetně zneuctění jeho zobrazení, která jsou úplně všude, se přísně trestá podle speciálního zákona.

 

Turecko je krásná země a Turci přátelští a komunikativní lidé. Ale protože bohužel (samozřejmě) neumím turecky a také je to v dnešní době docela problém, mluvit na dovolené s jinými lidmi, než s ostatními turisty, případně prodavači v krámcích, nevím, jak lidé na svého prvního prezidenta nahlížejí. Snad jako nahlížíme my na Masaryka, který ale nebyl žádný reformátor ani světák. Už je to také dávno, co oba zemřeli a lidé, kteří si aspoň trochu pamatují jejich poslední dny vlády, už odcházejí.

 

Obrazy a sochy Atatürka jsou všude. Na náměstích v městečkách, na křižovatkách cest, nad vchody domů. Několik jsem jich vyfotografovala. Ale mnoho tureckých žen nosí šátky a alkohol je v podstatě zakázaný. Nevím, jestli by se to Mustafovi líbilo.

 

 

 

 

Autor: Lenka Pokorná | neděle 7.10.2012 18:20 | karma článku: 13,49 | přečteno: 879x
  • Další články autora

Lenka Pokorná

Separatismus

20.11.2017 v 15:15 | Karma: 12,63

Lenka Pokorná

Cikánský baron

13.8.2017 v 15:50 | Karma: 17,59

Lenka Pokorná

Neuznané státy

2.7.2017 v 17:59 | Karma: 14,61