Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O jinakosti a co s ní I.

Kamarádce se narodila holčička s Downovým syndromem. A protože kamarádka je divadelní režisérka, dala dohromady představení, na němž se výrazným způsobem podíleli lidé s tímto postižením. Psalo se o tom i na stránkách idnes.cz. Po pár dnech si čtu diskuzi pod článkem a nacházím zde spoustu rozdílných názorů.

Někteří tvrdí, že postižené dítě, které není schopné se o sebe ani v dospělosti samo postarat, by se vůbec nemělo narodit. Argumentem je to, že takové dítě se pak stane přítěží společnosti.

 

Jiní se zase diví, proč je postiženým dětem věnováno tolik pozornosti a o zdravé se nikdo nezajímá, nikdo je nepodporuje. V tomto případě je odpověď vcelku nasnadě – samozřejmě, že o zdravých dětech se píše a také se podporují. Stát podporuje jejich kulturní aktivity, sportovní aktivity, dává jim vzdělání. Existuje mnoho organizací a sdružení na podporu rozvoje dětí obecně, tedy i těch naprosto zdravých. A o všech těchto věcech se v médiích často mluví a píše. Proč se tedy píše také o těch postižených? No prostě proto, že jsou součástí společnosti. A možná také proto, že u nás žije spousta lidí, kteří zastávaní první výše zmíněný názor, i když jej možná neprezentují v tak drsné podobě jako diskutující na internetu.

 

Jakákoli nemoc či nemohoucnost, zvlášť ta těžšího kalibru, člověka vždycky děsila a děsí. Ještě víc nás ale děsí odlišnost, jinakost, které nerozumíme. Je to strach, obava? Asi něco takového. Pokud této obavě podlehneme, následuje obranná reakce. Nejčastěji se snažíme nositele takové jinakosti ze svého života nějak vytěsnit – je-li to možné, prostě si ho nevšímáme. Není-li to možné, odsuneme ho za zdi nějakého ústavu, abychom si ho nemuseli všímat (ne každé umístění nemohoucího člověka do nějakého ústavu je však projevem takové nevšímavosti, rozhodující jsou okolnosti). V nejtvrdší formě jsou lidé schopní nositele jinakosti fyzicky zlikvidovat, obzvlášť pokud je nemohoucí a jeho likvidace není zas tak složitá a nákladná. Máme dost příkladů v minulosti, o jednom bude ještě zmínka. Ale nemylme se. Podle reakcí mnohých lidí lze tušit, že i někteří z našich současníků by bez větších skrupulí v jistých případech k podobné likvidaci nebo odsunům do místa zapomnění přistoupili, nebo by se jí přinejmenším nebránili.

 

Ale teď ten zmiňovaný příklad z minulosti. Upozorňuji, že následující řádky jsou jen pro otrlé. Situaci v Německu ve druhé polovině 30. let výstižně popisuje a interpretuje nizozemský novinář Geert Mak, který v samotném závěru 20. století mapoval při cestách po Evropě naši novodobou historii. Nejenom že popisuje nástup Hitlera k moci a jeho první kroky, které posléze vyústily v druhou světovou válku, ale také se ptá, jak bylo možné, že Hitlerovi jeho politika procházela a jak reagovala společnost. Na jedné straně tu byly zvěrstva jako čistky mezi politickými odpůrci, sterilizace „osob s nežádoucím potomstvem“, teror zaměřený na Židy. Na druhé straně ekonomické výhody, zaměstnanost a dostupnost spotřebního zboží. „Dostavil se příliv úspěchu,“ píše Mak, „který odvál poslední pochybnosti průměrných Němců. Nespočet voličů liberální, sociálnědemokratické, křesťanské a komunistické strany z roku 1933 se od poloviny třicátých let změnilo v nadšené führerovy fanoušky. Dokonce i existence koncetračních táborů naplňovala mnoho Němců jistou spokojeností – konečně jsou „asosiálové“, „vyžírkové“, „zločinci“, „paraziti“ a „cizí elementy“ uklizeni.“ Dodávám, že mě děsí, když v naší společnosti slyším spoustu hlasů, které volají po podobném „úklidu“.

 

Pokračujme ale dál. V létě roku 1939 zahájili nacisté speciální program eutanazie pro duševně i tělesně postižené. Tým „odborníků“ tehdy spočítal, že k této „milosrdné smrti“ je určeno přibližně sedmdesát tisíc kandidátů – tedy jeden z pěti psychiatrických pacientů. Došli navíc k závěru, že by bylo zdlouhavé každého uspávat inijekcí, že zplynování bude vhodnější. Po celé zemi tak bylo umístěno šest institucí pro zplynování a jedenáct „speciálních nemocnic“, které „uspávaly“ děti. Přijde vám to nechutné? Příběh ale nekončí. Mak dále píše:

 

„Program eutanazie se stal brzy veřejným tajemstvím. V novinách vycházelo nápadně mnoho úmrtních oznámení o skonu nějak postižených lidí, všichni umírali na „zástavu srdce“. Některé rodiny braly příbuzné z nemocnice domů, ale většinou reagovaly odevzdaně.“ Program byl ukončen v létě 1941. V té době už bylo usmrceno 70 273 německých handicapovaných osob. Úředníci vypočítali, že program ušetřil státu 885 439 800 marek na výdajích za zdravotní péči. Na program eutanazie volně navázal program konečného řešení pro evropské Židy a Romy. Osvědčené plynové komory se dál používaly pro politické vězně, metodu pak převzaly všechny další koncentrační a vyhlazovací tábory. A nyní přichází asi nejdůležitější sdělení z tohoto tíživého historického exkurzu. Mak kapitolu uzavírá slovy:

 

„Projekt eutanazie fungoval jako test průmyslového vyhlazování milionů lidí, které pak mělo nastat. I v psychologickém smyslu. Nacisté si velmi dobře uvědomovali, že to je citlivý problém. Byli také velmi překvapeni, že podle jejich informací protestovalo jen deset procent rodinných příslušníků. Právem z toho vyvodili závěr, že převážná většina německého obyvatelstva odvracela zrak, když se něco takového dělo, dokonce i když šlo o jejich příbuzného. Tím byla cesta otevřená.“

 

Proč sem tohle všechno píšu? Protože mě při četbě Makovy knihy napadla tísnivá otázka: Kdyby dnes přišel nějaký šílený Hitler a začal zde zavádět podobné excesy, pomalu, zlehka, pod rouškou pěkných slov, že konečně vyřeší velké výdaje státu, že nám pomůže od „nežádoucích“ osob, od těch, kteří se „sami o sebe neumí postarat“, od těch, kteří do sociálního systému nevkládají prostředky, ale naopak z něho čerpají - jak bychom zareagovali my? Zvedla by se vlna odporu nebo nadšeného jásotu? Odpověď naznačují výsledky právě skončených eurovoleb.

 

Nechci ale jenom strašit a děsit – sebe ani čtenáře. O tom, jak přistupujeme k jinakosti, k lidem odlišným, ať už se odlišují svou nemocí, stářím, jinou barvou pleti, jazykem nebo prostě jenom tím, že pocházejí ze vzdálené země, se dá přemýšlet ještě jiným způsobem. O tom ale v příštím blogu.

 

Zdroj: Geert Mak: V Evropě. Vydalo nakladatelství Barrister & Principal v Brně roku 2012.

Autor: Lenka Kolaříková | pondělí 26.5.2014 7:40 | karma článku: 9,29 | přečteno: 463x
  • Další články autora

Lenka Kolaříková

Čtyři miliony proti ebole

Tak jsem v minulých dnech hned z několika médií slyšela zprávu, že česká vláda uvolňuje čtyři miliony korun na boj proti ebole. Do míst zasažených touto smrtelnou nemocí zasílá jednorázové overaly, ochranné rukavice, brýle a návleky. Jistě chvályhodný počin.

2.10.2014 v 1:10 | Karma: 8,13 | Přečteno: 425x | Diskuse| Politika

Lenka Kolaříková

Hobit: filmařská poušť

Vzpomínám si na loňskou vánoční návštěvu kina, kde jsme s napětím sledovali první část dobrodružství hobita Bilbo Pytlíka. Bavili jsme výborně, příběh nás dokázal strhnout. Dokonce jsem se odhodlala vzít do ruky nedočtenou knihu The Hobbit, kterou jsem si kdysi nadšeně koupila v oddělení cizojazyčné literatury. Tentokrát jsem ji úspěšně dočetla až do konce, nehledě na to, že jsem každému pátému slovu nerozuměla. Originál je originál.

24.12.2013 v 8:06 | Karma: 6,87 | Přečteno: 372x | Diskuse| Kultura

Lenka Kolaříková

17. listopad a Desatero

17. listopadu v roce 2009 se stejně jako dnes konal v Brně lampionový průvod pořádaný studenty. Zakončila jej modlitba v kostele sv. Augustina, při níž mohli příchozí mimo jiné číst tento můj text. Protože mi přijde i dnes aktuální a zajímavý, dávám jej k dispozici také čtenářům tohoto blogu. Jedná se o zamyšlení nad biblickým Desaterem, které v závěru cituji.

17.11.2012 v 19:27 | Karma: 14,59 | Přečteno: 861x | Diskuse| Politika

Lenka Kolaříková

Víkend plný katastrof

Moji dva mužové prožili o tomto víkendu každý svoji katastrofu ne menší než případný konec světa. Ten starší jenom popocházel po pokoji a nevěřícně a se značnými obavami v hlase opakoval: „Prohibice. Prohibice.“ Ten mladší na tom nebyl o moc lépe. V neděli v poledne, krátce před obědem, jsme v našem miniaturním bytě ztratili jeho oblíbený dudlík.

17.9.2012 v 17:12 | Karma: 17,72 | Přečteno: 1263x | Diskuse| Ostatní

Lenka Kolaříková

Dítě s tisícovkou na čele

Už dlouho mě nic nezvedlo ze židle tak, jako reportáž vysílaná v Událostech ČT v pátek 17. srpna. Týkala se dětí a jediné sdělení, které reportéři divákům předali, byl výpočet, kolik jedno takové dítě stojí – kolik v kolébce, při nástupu do školy a kolik v pubertě. Reportáž si můžete pustit v archivu ČT.

20.8.2012 v 8:35 | Karma: 40,15 | Přečteno: 5297x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Bouří a dál vydatně prší. Nejezdí vlaky u Plzně, ve městě zavřeli náplavku

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  15:09

Na většině Česka se během neděle objevují bouřky. Vydatné deště zastavily odpoledne provoz na...

Izraelská armáda zahájila operaci v táboře v Rafáhu, našla mnoho zbraní

2. června 2024  14:52

Izraelská armáda oznámila, že zahájila operaci v uprchlickém táboře Jabna v centrální části města...

Systém přihlášek na SŠ zůstane, změny budou jen kosmetické, říká šéf Cermatu

2. června 2024  14:51

Podávání přihlášek na střední školy příští rok nečekají žádné zásadní změny, uvedl ředitel Cermatu...

Na Zličíně srazil vlak člověka, provoz na trati Praha-Hostivice stojí

2. června 2024  14:44

Na pražském Zličíně v neděli odpoledne srazil vlak člověka za železničním přejezdu. Muž utrpěl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 27
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1955x
Jsem člověk. Člověk? Žena. Žena?? Křesťanka. Křesťanka??? Manželka. Manželka???? Matka. Matka????? Některé věci mě nepřestávají udivovat.

Moje osobní stránky najdete na webu: www.kollenka.cz

Publikuji také na www.sklenenykostel.cz