Proč nemohu sledovat ČT24

Veškerý pohyb čehokoli (a hlavně prvků s textem) na obrazovce způsobuje, že se velmi špatně čte to, co se chce číst.

Gita Moravcová

Představte si, že si čtete knihu, nebo noviny a každých deset vteřin vám někdo strčí před oči proužek papíru, kde je jednou napsáno, jaké je a bude počasí, podruhé výsledky extraligy hokeje, za dalších deset vteřin pro změnu informaci o tom, jak si vede armáda v Afghánistánu...

Nejen, že vám to bude značně vadit a bude vám to "přetrhávat" čtení. Také vás v tu chvíli nebudou ony informace ani zajímat, protože si budete právě číst článek o růstu hub.

A úplně stejné to je, když osoba se sluchovým postižením čte na ČT24  skryté titulky (teletext 888) a má ještě na obrazovce onen animovaný proužek (říká se mu myslím kraul).

Ač bych se na ČT24 velmi rád díval na spoustu pořadů, kvůli tomu proužku nemohu. A animovaný proužek by mi vadil, i kdybych slyšel a nepotřeboval skryté titulky.

Nemyslím si, že jsem nějaký "jiný". Neslyším od roku 2003 (ČT24 existuje od roku 2005) a už před mým ohluchnutím mi vadily (a vadí samozřejmě stále) například animované prvky na internetových stránkách (jezdící text, animované reklamy, etc.) takové weby si do "oblíbených" nedávám a hlavně se na ně nevracím, pokud nemusím.

Jak "příjemné" je čtení skrytých titulků s animovaným proužkem, si můžete snadno vyzkoušet. Vypněte si zvuk u televize, zapněte si teletext stranu 888 a pokud takové sledování vydržíte déle, než 20 minut, budete zřejmě zaměstnancem České televize. Pokud ne, napište v diskusi k tomuto článku, jak se vám líbilo, když moderátor/ka zpravodajství hovořila třeba o stavbě dálnice a do toho "létaly" animace, jestli v Evropě pršelo, jak si vede ČNB, kolik je aktuální kurz  koruny... Na CT24 bývají titulkovány například pořady "Retro" a zpravodajství.

Pro mě je smutné, že se ono zpravodajství, které jsem rád sledoval na ČT1 (jediné titulkované zpravodajství je na ČT) přesouvá tam, kde jej sledovat nemohu. A i na pořad "Retro" bych se díval docela rád. Jednou jsem to zkusil. Téma pořadu bylo "domácí spotřebiče" a do toho animované "proužky", jak rychle kdo utíkal na atletickém mítinku atd.

Na INSPO 2010 (Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami – http://www.helpnet.cz/) měl zástupce ČT pan Vladimír Salzman přednášku "Současný stav a záměry České televize pro další zpřístupňování veřejnoprávního vysílání sluchově postiženým divákům" a mimo jiného i o tzv. audio description (AD), kdy si s příchodem digitalizace budou moci nevidomí pustit zvuk, jenž popisuje dění, které nevidí (sahá po telefonu, jde otevřít, hodil granát...), nebo si nedoslýchaví ztlumí hudbu ve filmu, aby více slyšeli dialogy...

Mně by se moc líbilo, kdyby byla i nějaká možnost videopersonalizace (video description – VD) a bylo možno vypnout i onen "super-rychle-honem-infoproužek" (kraul)? Mám za to, že když je to "digi", že by to možné bylo. Nebo kdyby byly zapnuté skryté titulky, vypnulo by se to automaticky samo, aby se dal kanál ČT24 sledovat. Také by se při vypnutém ony texty navzájem nepřekrývaly.

 

 

Autor: Ladislav Kratochvíl | neděle 2.10.2011 22:49 | karma článku: 22,82 | přečteno: 2079x