Mariánský slou a jiné sochy

Ani přesně nevím, kdy ten mariánský sloup odstranili. Moc se tenkrát o tom nemluvilo, každý si myslel svoje. Po změně režimu ho zase postavili, taky bez velkých řečí.

Mám na mysli mariánský sloup na náměstí v Ostravě. V době barokní byla Ostrava malé městečko, počet obyvatel byl pod 1000 osob, tak i mariánský sloup, který si postavili, tomu odpovídal. Po roce 1948 ho noví vládcové nechali odstranit. Možná čekali, že je budou následovat další města. Nestalo se tak. Odstranění mariánského sloupu v Praze na Staroměstském náměstí vedlo k rozbíjení dalších soch, bylo tehdy u nás zničeno mnoho soch svatého Jana Nepomuckého a dalších náboženských symbolů. V jedné vesnici nedaleko Prahy. kde bydlelo hodně havířů, kteří měli "moderní" smýšlení, vyházeli náboženské symboly na hnojiště. Ta vesnice se jmenovala Lidice. Odstranění mariánského sloupu v Ostravě, pokud vím, nemělo pokračování v jiných městech. Pak je rozdíl v tom, že sloup v Praze byl větší a cennější a odstranění bylo vandalským činem, kdežto ten ostravsky nechala odstranit legální vláda. A hlavní rozdíl je v tom, že se z návratu toho pražského udělala veliká záležitost. Podle jednoho Murphyho zákona se nechá i z prosté záležitosti udělat veliký problém, když se jí věnuje hodně porad a jiných zasedání.

Mariánský sloup na Masarykově náměstí v Ostravě

Mnohé části sochy musely být vytesány znovu, byly světlejší, ala za 25 let, co tu socha nově stojí, se to dost srovnalo. Lidé na sochu dávají kytice. Vedle stál svatý Florián. Komunisti ho odstranili a už je taky zpátky.

Svatý Florián na Masarykově náměstí v Ostravě

 Komunisti nechali v Ostravě odstranit i bustu zakladatele Vítkovických železáren. On sice není uctíván jako svatý, ale byl to olomoucký arcibiskup Rudolf Jan. A už je taky nazpět.

Olomoucký arcibiskup Rudolf Jan má sochu před ředitelstvím Víkovic
Latinský nápis na dříku sloupu

Dole je osobní heslo arcibiskupa: Velký i v maličkostech.

Sochy zde nechali odstraňovat i další vládcové. Na počátku devadesátých let minulého století na radnici vládla ODS. Ve středu města nechali postavit moderní dům a fasádu zdobila socha modrého ptáke. Pak na radnici usedlo ČSSD a usoudili, že nový dům potřebuje změnit fasádu a sochu přitom odstranili.

Dům v centru Ostravy

Ten modrý pták byl mezi těmi nápisy PROMET.

Odstranění hrozí i této soše.

Věra Špinarová stojí na veliké desce

Odstranění žádá její rodina, ale zatím neúspěšně. U sochy jsou stále čerstvé květiny, svíčky, plyšáci apod. Zastavují se u ní kolemjdoucí, fotí se, jak drží Věru za ruku nebo ji hladí po vlasech. S kolegy jsme dumali, jestli má někde u nás nějaký zpěvák sochu a nic nás nenapadlo. V Ostravě máme ještě sochu jednoho zpěváka.

Socha Karla Kryla před budovou Českého rozhlasu v Ostravě.

Končím přáním, aby se u nás nevyskytly síly, které by jeho sochu nechaly odstranit a pak by se pracně muselo bojovat za její návrat.

Autor: Ladislav Jílek | čtvrtek 20.6.2019 21:50 | karma článku: 15,45 | přečteno: 312x