Proč zastupitelé likvidují tak rádi centra měst?

Ten scénář se opakuje téměř shodně. Nejdříve se odkloní tranzitní doprava na okruh, všelijak se nesmyslně zúží příjezdové ulice do centra, pak se znemožní parkování autům, zavede se pěší zóna v co největším rozsahu, omezí provozní doba zahrádek restaurací, zakáží diskotéky, zruší se herny…. a pak je centrum mrtvé a radní s pomocí dotací organizují nesmyslné akce, aby na náměstí někoho přilákali.

Život českých měst a městeček se stahuje do nákupních komplexů na periferii, hospod a barů či diskoték, kam se jezdí autem nebo chodí pod železničními viadukty do polí. Nešťastní zastupitelé mudrují, proč se z centra města vytrácí život a sepisují žádosti o granty na jejich oživení. Typická schizofrenní situace.

Po staletí býval rynek centrem společenského života. Chodilo se sem do kostela, na nákupy, do hospody, za kejklíři, hrát hazardní hry, za lehkými ženštinami… Bývalo zde živo a hlučno, ale také se zde točily peníze a za obchodem či zábavou se sem stahovalo širé okolí. Pak přišli osvícení měšťané s nápadem centrum zklidnit. Začalo svaté tažení za vyhnání automobilů, omezení hluku, ochranu občanů před neblahými důsledky pití alkoholu či hazardních her … Nyní máme řadu měst, kde to na náměstí vypadá navečer či o víkendu jako po morové ráně, nehne se větvička, nepotkáš živáčka. A ti věčně nespokojení rejpalové zase remcají – je tu nějak mrtvo, že? Ještě že nám ta jinak ošklivá EU přispěje přes grant občas na hopsací hrad či nějaké to divadlo, aby se tu alespoň pár hodin něco dělo. Jenže sláva skončí a občané se rozejdou či rozjedou za zábavou a nákupem někam jinam.

Zdá se, že přemíra dobrých úmyslů a regulačního nadšení některá česká města téměř vylidnily. Lidé samozřejmě nezmizeli, ale v centru města, které bývalo i centrem dění, je už nehledejte. Občas zajdou do jedné ze sedmi bankovních poboček, které nahradily restaurace a malé obchody, ale jinak - co by zde hledali? Sedí v autech a cestují za povyražením a nákupy na městský okraj či do zábavních parků a obchoďáků větších měst. Projíždějí daleko více pohonných hmot a produkují větší kvanta zplodin, ale v centru máme klid. Zastavujeme další pole parkovišti a příjezdovými plochami pro 2 hodinový nákup, ale na náměstí nám rostou macešky. Škoda, že je tam vidí tak málo lidí.

Zklidňovací móda v dnešní moderní hektické době působí prapodivně. Likviduje malé živnostníky v centru měst a zabírá ornou půdu betonovými monstry pro velkonákupy a velkozábavu za jejich hranicemi. Opravdu je to ekologická a trvale udržitelná strategie?

Autor: Ladislav Dvořák | čtvrtek 28.6.2012 8:12 | karma článku: 31,48 | přečteno: 3169x