Léčba ekonomiky vyššími daněmi – pokus o světovou raritu

Nápad na zlepšení stavu českých financí v době krize zvýšením daní je možná odvážným pokusem o průlom v ekonomické teorii, špatné ovšem je, že se ho nedobrovolně bude účastnit všech 10 mil. obyvatel ČR. Zatímco jiné vlády vymýšlejí stimulační balíčky, motivují občany k aktivitě a práci, u nás se budeme snažit ty samostatné a aktivní po zásluze potrestat.

Ano, finance státu jsou na tom špatně a je třeba něco dělat. Jenže to víme více jak dva roky, situace byla tehdy dokonce vážnější a vláda v programovém prohlášení tvrdila, že bude šetřit, ale zvyšování daní by bylo sebevražedné. A ejhle, utekly dva roky a najednou tvrdíme, že sebevražda je nutná. Tak, jak to tedy je?

Šetřit se prostě nepodařilo. Naše dálnice jsou stále nejdražší v Evropě, státní byrokracie narůstá, sypeme peníze do neefektivního zdravotnictví, udělat pořádek ve vysokém školství se také nedaří ….. A tak bude třeba posvítit si na důchodce, rodiny s dětmi, živnostníky…. Zajímavé, vždyť taková valorizace důchodů na příští rok by představovala částku, kterou nám Švýcaři nabízeli z jednoho tunelu, na který přišli. U nás však nikomu na ministerstvech nechyběla. Najednou nám ale chybí peníze tolik, že důchodci příští rok mají ostrouhat. S nimi se svezou nejspíše živnostníci, nadprůměrně placená inteligence a zkrátka všichni ti, kteří se dokáží sami uživit, žádné peníze od státu nechtějí a jsou tak hloupí, že přiznávají příjem. Co ale státu pomůže takový bankrot malého živnostníka zaměstnávajícího 2-3 lidi a to, že skončí všichni na pracáku? Zachráníme takto státní rozpočet? Stejně jako na naftě, jíž tankují velcí spotřebitelé v zahraničí a jejíž daňový výnos přes zvyšování spotřební daně stagnuje? Po zvýšení daní jen vzrostou nákupy spotřebního zboží v zahraničí, přesun dosavadních plátců daní do šedé ekonomiky, ale vsaďme se, že celkový daňový výnos zůstane stejný.

A ženou se další rány. Evropské dotační programy máme nastaveny tak výborně, že se v nich nevyznají žadatelé, státní úředníci ani Evropská unie. Vyzná se v nich pouze pár šikovných lidiček, kteří čerpají a čerpají …. Na penziony, do kterých nikdo nejezdí, golfová hřiště, kde hraje pár vyvolených, cyklostezky, které nikdo nevyužívá  a nemají pokračování. Jenže EU se to už přestává líbit a penězovod nejspíše zastaví. Legrace? Ani ne, ty dotace totiž už byly vyplaceny, kapsy žadatelů naplněny, takže vratku zaplatí kdo? No přece daňový poplatník! To zase bude nadávání na evropské byrokraty. Jenže za ten chaos mohou ti naši, zlatí čeští kluci.

Makroekonomické prognózy řídící budoucí osud republiky stojí opravdu na pevných základech. Nejdříve se spočítala prý nezbytná důchodová reforma a zvýšily se kvůli ní daně. Pak se ale reforma odložila na neurčito, daně zůstaly a přidušená ekonomika je tam, kde je. Komise vědců zpracovala energetickou strategii ČR s 18 novými jadernými reaktory slibující u nás energetický ráj. O šest měsíců později byla svolána ona komise znovu a dostala za úkol vymyslet strategii s novými reaktory pouze dvěma a spoustou nových daní zdražujících téměř všechny současné zdroje energie. Je v tom nějaká logika?  Asi stejná jako v obratu od nezbytně nutného školného k právu občana na studium jedné univerzity za život zdarma. Koncepci v tom nehledejte, tady jde o to přežít do příštích voleb.

Ano, ve světě zuří krize. Jenže země, která se s ní vypořádává z vyspělých ekonomik nejlépe – USA žádné daně nezvyšovala. Dokonce šla do tištění nových peněz a růstu zadlužení, což si mohla dovolit díky tomu, že v době konjunktury vše neprojídala tak, jako tomu bylo u nás. V USA se objevují náznaky růstu a ekonomika se vyhrabává z nejhoršího. Ta naše neklesá, ale chystáme se ji zaříznout vyššími daněmi. Opět tak máme zase jednou originální řešení.

Náš krásně poskládaný státní rozpočet byl konstruován v době, kdy očekávání byla ještě horší, než se nyní ukázalo. Naopak, firmy až zas tak nepanikaří a průmyslová výroba roste, HDP neklesá. Křehká rovnováha se jakž tak upevňuje, jenže stát neumí efektivně hospodařit. Řešení je úplně jinde, než ve zvyšování daní.

Autor: Ladislav Dvořák | čtvrtek 1.3.2012 8:13 | karma článku: 29,01 | přečteno: 3182x