Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hýřivá švadlena ani drahou jehlou jizvu v krajině nezašila

Dnes, 25. listopadu 2009 se otevírá 74 kilometrů dálnice D47 (D1), která představuje rekord betonové lobby, neboť její cena je v průměru 770 miliónů korun za kilometr.

Investor – Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) – také ignoroval podmínky, které mu udělilo Ministerstvo životního prostředí. Na úseku D4704 u Podhoří u Hranic na Moravě ŘSD nepostavilo ekodukt (přechod pro zvěř), který měl zajistit migraci velkých savců přes Moravskou bránu. Okolní krajina je právě v tomto místě – podél vodoteče Žabník – nejlépe průchodná.

(ŘSD nejdříve tento dálniční úsek postavilo bez ekoduktu a posléze požádalo MŽP o změnu  podmínky.  Navrhlo místo ekoduktu vykoupit a vysázet několik kilometrů dlouhý migrační koridor, který by zvěř navedl k existujícím podchodům, což nebyl až tak špatný nápad. Ředitelství však nedokázalo předložit žádné garance a za více než rok provozu tohoto dálničního úseku nevytvořilo ani metr koridoru). Snímek zachycuje břehový porost Žabníku z pohledu na severozápad (v pozadí Oderské vrchy). Přes nově postavenou bariéru si tak migrující vlci, rysi nebo jiní velcí savci najdou cestu z Beskyd do Jeseníků jen stěží. Právě Jeseníky rysi v osmdesátých letech znovu osídlili přirozenou migrací z Beskyd, ovšem jejich stavy se od devadesátých let udržují nejspíše vinou pytláctví na kriticky nízké úrovni – žije tu pravděpodobně jen několik zvířat. Kontakt s původní karpatskou populací je pro dlouhodobé udržení rysa v Jeseníkách nutností. ŘSD už nemůže argumentovat (jak jindy s oblibou tvrdí), že by přechod pro zvěř dálnici ještě více prodražil. O pět kilometrů dále totiž vyprojektovalo a postavilo velmi náročný a drahý přesýpaný most, který ve svých materiálech sám nazývá „ekoduktem“ .

Přitom v tomto místě nikdo nikdy žádný ekodukt nepožadoval. Dálniční úsek totiž prochází blízko zástavby a je minimální šance, že by jej zvěř mohla někdy využívat. Nesmyslně umístěná stavba tak slouží jen řidičům pro parádu.

Investor při stavbě D47 nerespektoval dokonce ani svůj vlastní projekt. Podjezd pod dálnicí u obce Podhoří (km 95,8) například postavil v rozporu se schváleným stavebním povolením. Podle dokumentace ověřené stavebním úřadem ve stavebním řízení má na místě stát přesýpaný železobetonový rám o šířce konstrukce 8,5 m s vratnými piloty dlouhými 10,5 m.

Ve skutečnosti ovšem ŘSD nechalo vyhloubit pouze 6 metrů široký tunel (tzv. tubosider), konstrukčně mnohem jednodušší a především levnější.

Fakturována byla ovšem původní stavba a zhotovitel (vedoucí Sdružení D4704 – firma Skanska) si tak „strčil do kapsy“ několik miliónů korun daňových poplatníků. Podobné triky při stavebních zakázkách jsou nejspíše důvodem, proč stát staví dvakrát dráž než například v sousedním Německu. Úzký tunel je také samozřejmě hůře průchodný pro velké savce.

Bohužel, během výstavby D47 Ředitelství silnic a dálnic ČR ukázalo, že kromě neokázalého plýtvání veřejnými prostředky zcela ignoruje odborníky navržená opatření, která měla mírnit negativní vliv stavby na fragmentaci krajiny a hrubě porušuje i platné stavební povolení. Majitel rodinného domku by stavbu s podobnými defekty musel odstranit a platit nemalou pokutu. Stavební úřad však na stížnost Hnutí DUHA v případě D47 čtvrt roku nereaguje a odmítá poskytnout informace.

Autor: Miroslav Kutal | středa 25.11.2009 0:11 | karma článku: 18,98 | přečteno: 2463x
  • Další články autora

Miroslav Kutal

Divoký východ. Černá sjezdovka, za kterou může kůrovec

Pan Radomír Prus, jednatel společnosti Capital group service a několika dalších firem holdingu Excelsior v posledním čísle týdeníku Horizont obsáhle obhajuje svůj záměr nové ilegální sjezdovky ski areálu Armáda v Dolní Lomné a tiskovou zprávu Hnutí DUHA, které na činnost upozornilo veřejnost, označuje za „blábol“.

8.3.2013 v 20:53 | Karma: 20,71 | Přečteno: 1023x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Miroslav Kutal

Má smysl kácet u Ptačího potoka?

Několik autorů již blíže rozebíralo okolnosti blokády nelegálního kácení u Ptačího potoka a některé pověry, které se kolem akce objevují. Shrnuji a doplňuji důvody, proč je zásah nesmyslný zejména z důvodu regulace šíření kůrovce. Považuji to za důležité zejména z ohledem na fakt, že těžba dřeva v národním parku je ze zákona možná pouze v případě, že se jedná o kůrovcem napadené stromy.

9.8.2011 v 12:27 | Karma: 38,49 | Přečteno: 5319x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Miroslav Kutal

Fotopříběh: Rysí kořist u Bílého Kříže (CHKO Beskydy)

Rys ostrovid je v naší přírodě nejčastější velkou šelmou a oponenti (někteří myslivci) mu rádi vytýkají lov „plýtvavým způsobem“ či dokonce, že často zabíjí jen „ze zábavy“. Opomenu pro tentokrát diskuzi na téma, zda lov zvěře ze strany myslivců (tzv. obhospodařování zvěře) probíhá ze zábavy, pro potřebu uživit se, či z nějakého vyššího cíle „péče o zvěř“.

27.4.2011 v 19:54 | Karma: 32,66 | Přečteno: 4813x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Miroslav Kutal

Rozhovor s medvědem: když lidi nabízejí, tak bereme

Na Slovensku se prý přemnožili medvědi, pojišťovny nás varují, že „jsou tam všude“. Před časem jsem se vydal přímo do jámy lvové — do Západních Tater. Bez jakékoliv zbraně, jen s celtou, hrstkou jídla a plynovým vařičem. V divokých horách jsem strávil sedm dnů — a přežil kupodivu bez zranění. Jaké jsou pohledy medvědů na lidské počínání jsem zjistil v rozhovoru s obávaným „zabijákem“.

4.10.2010 v 20:10 | Karma: 24,44 | Přečteno: 1729x | Diskuse| Ostatní

Miroslav Kutal

Příští povodeň ve Slavoníně může být menší

Česká zemědělsky obdělávaná krajina prošla za posledních šedesát let radikálními změnami. Násilné scelování pozemků v 50. letech 20. století znamenalo rozsáhlé zjednodušení a rozorání krajiny: likvidaci remízků, mezí a stromořadí podél polních cest. Během 50. let se rozloha rozptýlené zeleně snížila čtyřikrát, její celkový úbytek do roku 1990 činil 50 000 hektarů a byly zrušeny dvě třetiny polních cest. Tyto neobdělávané plochy byly základní kostrou pestré přírody – sloužily jako domov pro mnoho druhů ptáků, menších savců, hmyzu nebo rostlin, chránily půdu před erozí a zadržovaly vodu v krajině. Rozptýlená zeleň tak ve výsledku zvyšovala ekologickou stabilitu krajiny.

12.8.2010 v 18:32 | Karma: 11,15 | Přečteno: 1195x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Polské gangy jezdí do Česka s falešnými recepty. Hlavně pro léky na úzkosti

13. června 2024

Premium Polské gangy obchodující s léky na předpis – zejména na deprese a úzkosti – přišly na jednoduchý...

ANALÝZA: Diplomatický teror, zní z Izraele. OSN ho staví na úroveň Hamásu

13. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Napadený Izrael obvinila OSN z válečných zločinů, dává ho na černou listinu s al Káidou a...

Vláda schválila novelu o zjednodušení rozvodů. Zakazuje bití dětí

12. června 2024  23:09

Zjednodušení a zrychlení rozvodu i procesu hledání úpravy péče o děti z rozvedených manželství má...

Pokud nám nedají dost na školství, STAN nepodpoří rozpočet, varuje Bek

12. června 2024  22:56

Jestliže rozpočet na školství nebude splňovat vládní programové prohlášení, ministr Mikuláš Bek pro...

  • Počet článků 10
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2870x
Vystudoval systematickou biologii a ekologii, od roku 2002 působí v Hnutí DUHA, především v olomoucké místní skupině. Zabývá se především ochranou a monitoringem velkých šelem, ochranou lesů a zeleně. V současnosti je také doktorandem Ústavu ekologie lesa Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně.