Grand prix moravie 2011 - SERC
Co se dá v takové chvíli dělat jiného, než zastavit, vyběhnout k vodě a s minimálním vybavením se snažit poskytnout pomoc? K dispozici máte reflexní trojúhelník, deku, autolékárničku z roku raz, dva, tři, která vyhlášce odpovídá tak nějak jen okrajově (ale je v ní resuscitační maska, takže schválně, jestli patříte k tomu minimu lidí, co jí umí správně použít..) a pak jeden barel, který s sebou taháte pro případ, že vám dojde benzín uprostřed pustiny.
Přičtěme k tomu, že nikdo z vaší posádky nemá nejmenší tušení, kolik lidí sedělo ve V3Sce, ani kolik se jich vlastně do takového stroje je možno vejít, takže naprosto nepřehledná a téměř neodhadnutelná situace. Na hladině se nikdo neobjevuje, což vypadá taky poměrně mizerně. A v první březnovou neděli se do vody jednoduše nechce nikomu, ale tady to na náhradní řešení ze souše vážně nevypadá…
Toto je nástin situace vzniklé při Grand prix Moravie 2011 v disciplíně SERC, neboli Simulated Emergency Response Competition. Tato disciplína se snaží co nejreálněji nasimulovat různé situace, jež mohou v našem životě nastat a čtyřčlenné týmy mládeže od 14 do 18 let se je snaží co nejefektivněji řešit v šibeničním termínu 2 minuty. Ale co si budeme povídat, při záchraně lidí uvězněných pod vodou hraje právě čas tu největší roli, protože v podstatě jen světoví rekordmani po takové době ještě nechytají andělíčky.
Ale vraťme se na začátek, tedy do neděle. 5:15 a.m., to je čas, kdy se s Upýrkem vyhrabáváme z postele, abychom byli včas (tj. v 6 a.m.) v bazénu na Lesné (v Brně – pro usnadnění orientace). Mě se z postele standardně nechce, ale možnost, že dojdu až na devátou jako divák zavrhuji, neb doufám, že se mi naskytne alespoň malá příležitost nafotit něco z příprav, a pak až budu vyhnána na divácký balkon, zatímco Upýr bude dole hrát mrtvolu. Tedy pro začátek živého, ale jeden nikdy neví, jak může skončit, když se dostane (a nebo zrovna nedostane) do rukou zdravotníkům.
V 6 jsme na bazénu spolu s ostatními figuranty a i mě je řečeno, že se jistě najde nějaká práce, kterou budu moci dělat, což zní mnohem lépe, než že budu jen nezainteresovaný divák. Kolem bazénu už jsou nataženy bezpečnostní pásky a rozestavěné dopravní značky. Do devíti, kdy vše oficiálně odstartuje nás čeká: rozestavět panely se sponzory, zalepit všechny průhledné plochy neprůhledným igelitem (kdyby snad někdo chtěl vědět, co za situaci se chystá), umístit kabinu V3Sky pod vodní hladinu, nainstalovat audiovizuální techniku…. No a hlavně všechno natrénovat.
Já jsem přidělena k týmu „Podejandul“, což v překladu znamená, že ve chvíli, kdy zachránce vytáhne bezvědomého tonoucího a bude chtít zahájit resuscitaci, my mu místo figuranta podstrčíme resuscitačního Anduláka. Upýr na okraji bazénu trénuje svůj „výstup“. Sedí na bloku, v ruce mobil, klepe se, a když k němu přijde zachránce, (ne)hezky jej pozvrací. Z počátku mu to sice moc nejde, („Ty si to netrénoval, přiznej se.“ „Trénoval, ale měl sem jiný zvratky.“) ale s postupujícím časem a několikátým tréninkem předvádí naprosto ukázkové vrhání.
Figuranti se soukají do neoprénů a oblečení a přesouvají se na svá místa, každý vybavený čepicí s číslem, případně křížkem označujícím, v jakém je dotyčný stavu. (Červený je v bezvědomí, černý je mrtvý – jediná figurína pod hladinou.) Pod vodou se tak nachází 4 dospělí živí lidé, z nichž jeden je při vědomí a jedno mimino v bezvědomí. A protože všichni byli zákonadbalí, jsou poctivě připoutaní. (Ovšem aby se skutečně neutopili, mají pod vodou dýchací přístroje.). Nad vodou pak sedí vomitující Upýrek a po minutě přijíždí cyklista, jež se snaží pomáhat.
První trénink, druhý, třetí, čtvrtý. Figuranti jsou z vody taháni s neuvěřitelnou rychlostí, až jim skoro nestačíme podávat Anduly. Začínáme se bát, jak to bude při samotném závodu, protože tam musí být všechno bez chyb. Rychlá snídaně a poslední trénink na vychytání posledních much. Odbíjí devátá a závod je oficiálně zahájen. Všichni jsou na svých místech. Figuranti v autě a na patníku, porotci na kraji bazénu i pod vodou, diváci na balkóně, fotografové a kameramani na strategických pozicích a mnoho dalších lidí všude kolem, čeká se už jen na první tým. Ten je momentálně v šatně seznamován se situací.
Tůt, tůt, křach, třísk a už vbíhají do prostoru bazénu. Bezmocně koukají na hladinu, kde jediným náznakem něčí přítomnosti jsou bubliny, které se proti oknu dají dost snadno přehlédnout. Nicméně zachránci se ihned vrhají alespoň k Upýrkovi, ten je pozvrací, oni jej ošetří a pak jen bezradně stojí na břehu bazénu spolu s přijeduvším cyklistou. Po dvou minutách zazní závěrečné zatroubení a tým se odebírá do druhé šatny. Vše se vrací do startovní pozice a je čas na druhý tým.
Nebudu tu popisovat každý zvlášť, už jen proto, že si je nepamatuji. (Celkově jich bylo tuším 22) Popíši jen některé spíše divácky zajímavé situace. To, že nejoblíbenější postavou celého závodu (zřejmě nikoliv pro zasažené závodníky) byl vomitující chodec, to asi nikoho nepřekvapí, lidé jsou jednoduše tvorové zlomyslní. Závodníci na něj reagovali různě. Někdo jej tam nechal v klidu sedět, až ten chudák spadl do vody a taky se začal topit, jiní se značně vylekali, když začal zvracet, jednomu nebohému závodníkovi se dokonce trefil do rozepnuté kombinézy. Jedna z posledních holčin se lekla tak, že s Upýrkem bez milosti třískla o zem. Zásah hodný karatisty, ne však záchranáře.
Cyklista byl povětšinou zaúkolován něčím jednoduchým, třeba hlídáním Upýrka, případně voláním záchranky, občas i pomáhal tahat tonoucí na břeh, nikdy se nikde moc nepletl.
Někteří dokázali, že umí využít i předměty, jež měli k dispozici,jeden tým dokonce i předpisově postavil výstražný trojúhelník.
Tahání lidí z auta, to už ovšem byl sakra těžký oříšek. Některým lidem se do vody vyloženě nechtělo, takže stáli na břehu a zběsile si ukazovali, coby se tak dalo dělat a do vody skákali třeba až když po minutě vyplaval ten jediný při vědomí. Jiní skákali hned, avšak nedařilo se jim figuranty vyprostit, neb si třeba nepovšimli, že jsou všichni připoutaní.
Když už se tak někdo dostala břeh, byl to většinou ten při vědomí, který občas ani to přitopení nemusel na břehu hrát. (A když jej ještě jednou z vody vysadili přes vyšší břeh s bloky, mohl být rád, že má všechna žebra pohromadě).
Dále mělo občas štěstí ono mimino,(kde se dokonce asi 2x stihlo i začít resuscitovat), které se ovšem po několikátém vytažení začalo rozpadat. V tu chvíli nastoupil profesionální tým porotců a s pomocí plastových pásek jej spravili. Trojka, čtyřka a pětka se občas dostaly alespoň na hladinu, na břeh snad nikdy, takže ¾ našeho Andulatýmu nedostalo šanci nikomu Andulu podat. (Já měla na starost čtyřku, několikrát chybělo cca 5 vteřin, aby stihli zahájit resucitaci).
Jednou to vypadalo, že se na břeh dostane i mrtvá figurína, ale zřejmě ve chvíli, kdy závodník zjistil, že má na hlavě černý křížek, nechal jí těsně u břehu jít ke dnu a plaval zpět k autu. To bylo lehkým překvapením pro všechny přítomné.
Další překvapivý moment byl, když spolu s jedním týmem vběhla dovnitř slečna se sádrou na ruce. Z pochopitelných důvodů nepatřila mezi ty, kteří se vrhaly do vody, ale šla ošetřovat zvraceče. Té mi bylo skoro až líto, že si tuhle část schytala, ale zároveň měla můj obdiv, že i přes tuto indispozici šla bez nějakých větších problémů s ostatními do akce. Tedy upřímně řečeno, obdivuji všechny závodníky za jejich výkony, bez ohledu na to, jak se umístili. (Už jen proto, že já mám co dělat, abych neutopila sama sebe, natož abych zachraňovala někoho dalšího...)
Před dvanáctou odstartoval poslední tým a ve dvanáct se mělo uskutečnit vyhlášení. To se nakonec odsunula na čtvrt na jednu. Na třetím místě byl domácí tým Brno-město (a k tomu nějaké číslo), na druhém tým z Polska a na prvním Soběslavský tým. Všichni na stupních vítězů dostali nějaké ty užitečné ceny (nemám tušení jaké) a poháry, udělalo se pár závěrečných fotografií před panelem se sponzory a závodníci s diváky mohli pomalu odcházet. Někteří, kteří byli ještě oděni v plavkách pomohli s vyndáváním V3Sky na mělčinu, kde už pak čekala na organizátory, aby jí odstranili definitivně.
Úklid a naložení věcí proběhl poměrně rychle, už jen proto, že z venku šla celkem zima a většina přítomných byla jen velmi spoře oděna a povětšinou neobuta. V3Ska byla rozebrána na prvočásti a potom co se v pozůstatku kabiny figuranti na břehu vyfotili, mohli naložit a odvézt i jí. My jsme tím pádem měli hotovo a mohli jsme též odejít, nejdřív na pivo (v mém a Upýrově případě Kofolu), pak na tramvaj a rozjet se směrem k domovům…
Klára Kutačová
Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 5.

Camping Mougas - Saians cca 35 km. Stále pokračuji v cestě podél oceánu do Santiaga a jako obvykle si trochu pobloudím a část cesty si dokonce zopakuji.
Klára Kutačová
Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 4.

Caminha - Camping Mougas cca 32 km. Překračuji hranice do 20. a posledního státu mojí cesty - Španělska. Camino dnes vede jednou z nejkrásnějších částí při pobřeží Atlantského oceánu.
Klára Kutačová
Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 3.

Viana do Castelo - Caminha. Oficiálně by to měla být cesta na 28 km. Díky bloudění to ale bylo zřejmě o dost víc...
Klára Kutačová
Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 2.

Esposende Marinhas - Viana do Costelo (cca 25 km). Včera jsem se rozhodla, že nebudu trhat kilometrické rekordy a pojedu každý den do 30 km. Času mám dost a chci si cestu víc užít.
Klára Kutačová
Když se vládní představitelé vysmívají vlastním nařízením...

... a všem lidem, kteří je stále dodržují, ať už z vlastního přesvědčení, anebo čistě z obavy z možných sankcí.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Cyklistka při sjezdu havarovala a upadla do bezvědomí, letěl pro ni vrtulník
Vážným zraněním skončila v sobotu jízda třiapadesátileté cyklistky na Kohútce v Beskydech. Žena při...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Velikonoční příměří? Ruská armáda ho opakovaně porušuje, oznámil Zelenskyj
Kyjev a Moskva se vzájemně obviňují z nedodržování velikonočního příměří, které vyhlásil ruský...
Papež pozdravil věřící z balkonu ve Vatikánu, předtím se setkal s J. D. Vancem
Papež František v neděli pozdravil desetitisíce věřících z balkonu vatikánské svatopetrské...

Prodej chata, 38 m2 - Prackovice nad Labem
Prackovice nad Labem, okres Litoměřice
3 199 000 Kč
- Počet článků 283
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1086x
Snila jsem o cestě kolem světa, se kterou jsem začala pomalu a pozvolně před devíti lety, kdy jsem se vydala poprvé sama do Íránu, kam jsem se ráda ještě dvakrát vrátila. Od té doby jsem se snažila (většinou sama) každý rok vycestovat do bližších i vzdálenějších míst, nasávat jejich atmosféru a co nejvíc fotit.
Moje prozatím největší, nejdelší a nejvzdálenější cesta se uskutečnila od 8. ledna do 17. srpna 2017 kdy jsem se nejprve přidala do devítičlenné posádky na cestu Aviou Jižní Amerikou https://www.facebook.com/aviou.cz/ a následně již sama pokračovala do USA, Kanady, Jihovýchodní Asie a Západní Evropy. Během 222 dní jsem navštívila území 20 států a vystřídala rozličné dopravní prostředky včetně skládacího kola, které jsem koupila v Bangkoku, projela na něm kousek Barmy a nakonec ho letadlem dopravila do Portugalska a (ne)dojela s ním do Santiaga de Compostela. Tím jsem obletěla a objela zemi kolem do kola, viděla nespočet nádherných míst, zažila mnoho neskutečných věcí a hlavně jsem potkala spoustu úžasných lidí.
A o tom všem bych vám ráda vyprávěla s pomocí svého blogu...
Seznam rubrik
- Lofoty 2016
- Země zaslíbená
- Po stopách Nikdykde
- Neuschwanstein
- Norsko 2013
- Tyrkysová země II.
- Tyrkysová země III
- Ze života s Chrtem v nouzi
- Nessie na výletě
- Jak jsme (ne)bydlely
- Pochod Marodů - Nízké Tatry
- Expedice Absurdistán
- (Sou)žití s fofrklacky
- Šifrovačky s Dogtopusem
- Výlety po ČR
- Skandinávské bloudění 2015
- Tyrkysová země I.
- Nezařazené
- Osobní
- Cesta kolem světa