Klausův sen je noční můra

„Za deset let- ehm- nebude nikdo vědět, co je to globální oteplování….“, řekl ještě dnešní president nedávno v senátu. A může mít pravdu. Bohužel. Tenista ale neřekl, jestli se budou smát za další roky i jeho vnukové

Možná se občanům může zdát Klausovo hodnocení oteplování klimatu jako jen akademický výkřik, či jako roztomilé „zahradničení“ starého pána. Nemyslím, že by si někdo myslel, že tenista je největší klimatolog, co se kdy narodil.

Před pár lety jsem na tématu pracovala. Měla jsem k dispozici veškerá teplotní dostupná data, která byla kdy ve světě měřena. Ze zpracovávání bylo naprosto jisté, že oteplovaní nejenže existuje, ale v průměru hodnoty rostou všude, i když existují místní nuance v průběhu času.

Z analýzy bylo a je jasné, že částečně za nynějším zvedáním hodnot je normální přirozený periodický chod klimatu země. Každý ví, že v minulosti byly doby ledové a meziledové a že na ně byly zase navěšeny menší doby ledové a meziledové… a ostatně že nejmenší periodou v teplotním měření je den a noc.

Jenže tyto „normální“ nárůsty a poklesy lze poměrně lehko dešifrovat. Není problém pak zjistil, že existuje další příspěvek hodnoty, jakási naložená křivka, která má ovšem pouze stoupající tendenci. Čím tenista a zatím občas lyžující president toto vysvětlí?

Jestliže Václav Klaus má zato, že za deset let po globálním oteplování neštěkne ani pes, zjevuje možná nejhrůznější noční můru pro lidstvo. Problém je to, že se na světě se teplota měří od druhé poloviny osmnáctého století, potřebovali bychom tak padesát let navíc. /Naše stanice Klementinum patří k nejstarším vůbec. Pozn.stejný trend mají například i alpské stanice, takže nejde o vliv centra Prahy/

Přesto je trend evidentní. Vezmeme-li tedy Klementinum, pak od roku 1775 přibližně do konce století teplota stoupala, pak tak do poloviny devatenáctého století klesala a od té doby stále stoupá, v posledních letech dramaticky. Každým rokem /měřím nyní na Klementinum / naměříme kolem deseti teplotně plusových rekordů oproti asi třem minusovým za posledních pět let. I letos jsme již zaznamenali plusový rekord. Průměrné teploty z vrcholu přelomu osmnáctého a devatenáctého století byly překonány už v sedmdesátých letech století dvacátého, dnes jsou o stupeň vyšší.

Pan ještě dnešní president bagatelizuje věc zprofanovanou sovětskou větou: Poručíme větru dešti. Jenže právě, že neporučíme. Jistě nastane doba, kdy klesání přirozeného rytmu země vyrovná či dokonce ohne křivku směrem dolů, prostě na chvíli, par let „přeřve“ příroda lidskou nadutost. Pan profesor zajásá a lidstvo by se mohlo uklidnít. To však bude – pokud vůbec nastane- změna dočasná. Protože větru a dešti opravdu neporučíme, tak ta přirozená mrška křivka se záhy – a bude záležet právě na výši příspěvku teplot skleníkových plynů – ohýbat zase nahoru. Nikdo už pak situaci nezastaví, nikdo šlehnutím proutku nezmění technologie v šetrnější. Oteplování by bylo daleko dramatičtější než nyní. Nejsem věštec, ale rozhodně se by se toho dožili dnešní malé děti. A já myslím, že i pan profesor má nějaké vnuky. Naštěstí je pan profesor, co hraje líp tenis osoba na klimatickém kurtu osamělá a kromě něj se budeme chovat k přírodě vstřícněji, šetrněji, hledat a respektovat nové technologie. Pokud bude presidentem zahradnický kozel nadále, budeme jako stát pouze směšní.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Lenka Kučerová | čtvrtek 7.2.2008 9:46 | karma článku: 25,45 | přečteno: 2075x
  • Další články autora

Lenka Kučerová

280 trojských koní?

12.8.2014 v 21:30 | Karma: 35,93

Lenka Kučerová

Nevracet, nevracet, nevracet!!!

16.1.2014 v 13:35 | Karma: 28,74