Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zemanův fond: dobrý nápad, ale politici by měli začít u sebe

Nový prezident ještě ani nenastoupil do svého úřadu a už mě třikrát překvapil. Poprvé zavedením nového statusu první dcery, podruhé nekonvenčním prezidentským portrétem a potřetí slibem, že bude dávat třetinu platu na státní dluh.

Přiznám se, že jsem bohatýrské prohlášení, které (možná mírně společensky unavený) Zeman proslovil před sousedy a přáteli v Novém Veselí, považovala spíše za součást přetrvávající euforie ze zvolení do funkce. Jen tak pro sebe jsem si říkala, že si počkám, jak se zachová, až mu bude chodit na účet prezidentský plat. Proto jsem byla příjemně překvapena, když vzápětí rozšířil svůj nápad na založení fondu na splácení státního dluhu.

Před nějakou dobou jsem četla článek o tom, že si nejbohatší z bohatých Američanů, typu Billa Gatese, sami navrhli zvýšení daní. Byl tam samozřejmě dovětek, že naše miliardáře by něco takového nenapadlo. Na rozdíl od pana Zemana i amerických miliardářů si nemyslím, že by na společensky prospěšné účely měli přispívat jen milionáři. Zrovna tak nevidím důvod, proč by se měla stanovit výše vložného. Tedy přesněji vím – je to v souladu s dlouhodobým Zemanovým názorem, že zdanění má být progresivní a lidé s vyššími příjmy mají přispívat víc. Jestli to tak má být je jiná otázka, kterou nechci řešit v tomto příspěvku.

V daném případě se mi však jeví logicky správné, aby na státní dluh podle svých možností připláceli všichni občané. Bystřejší pozorovatelé si zřejmě také povšimli, že politici mluví o státním dluhu jako kdyby to byl jeho dluh, rozuměj státu, který snad považují za nějakou imaginární nehmotnou osobu. Takovou optikou se jeví příspěvek na splácení státního dluhu jako charita. To je zásadní omyl. Stát nejsou hladové děti v Africe nebo oběti zemětřesení na Haiti. Stát jsme my všichni, tj. všichni občané České republiky. Z tohoto pohledu není příspěvek na státní dluh nic jiného než splácení svého vlastního dluhu. Většině lidí asi připadá správné a normální platit dluhy. V tomto případě však očekávají, že si snad stát zaplatí dluh sám. Někdo může namítnout, že na rozdíl od soukromých dluhů jsme si státní dluh nevytvořili my sami, ale že za něj mohou výhradně politici. Ale kdo jsou politici? Naši zástupci, které jsme si sami vybrali z řad nás občanů, aby za nás hospodařili s našimi vlastními penězi vybranými na daních. Zprostředkovaně přes své zástupce se tak na hospodaření státu a zvyšování státního dluhu podílíme opět všichni, kteří máme volební právo. A není to jen problém nás, kteří chodíme k volbám, že jsme si zvolili špatné zástupce, ale zrovna tak (možná ještě víc) věc těch, kdo k volbám nechodí, protože žádná volba je taky volba. 

Když jsem četla vyjádření politiků, že jejich příspěvek ve výši několika desítek tisíc není nic proti 1,6 biliónu dluhu, tak jsem to považovala za výmluvu. Spočítala jsem si, že kdyby každý občan přispěl průměrnou částkou 10 (slovy deset) korun měsíčně, tak by se za rok vybrala jedna miliarda. Kdyby se průměrně na občana (například formou speciální daně) vybralo sto korun měsíčně, tak to dá deset miliard. Nechci zde unavovat celým výpočtem, ale rozborem výše příjmů obyvatel a předpokladem, že by lidé s nejvyššími příjmy přispívali částkami okolo 10 tisíc, (Miloš Zeman víc), tak mi vyšel roční příspěvek v řádu desítek miliard, což představuje jednotky procent současné výše dluhu (bez navýšení o úroky). Jeví se to jako zanedbatelná částka, ale přesto si myslím, že by svůj smysl měla, a to nejméně ze čtyř důvodů, které zde vyjmenuji:

1.      I málo je víc než nic. Lidé by se naučili, že každá koruna má svoji hodnotu. Také by si dávali lepší pozor na politika, který například považuje dvěstě  tisíc korun za zanedbatelnou částku.

2.      Výchovný účinek na občany, aby si uvědomili, že stát není neviditelná dobrá víla, ani kouzelný dědeček, ale oni sami. 

3.      Voliči by si s větším rozmyslem vybírali zástupce, kteří mají hospodařit s jejich penězi.

4.      Voliči by měli snahu ve vlastním zájmu více dohlížet na svoje zvolené zástupce a sledovat, jestli zbytečně nemrhají prostředky a nezvyšují dluh, který oni musí splácet.

Další pozitivum vidím ještě v jedné věci. I v případě, že se Zemanův nápad nakonec nebude realizovat, už jen ten návrh samotný a debata okolo něj ukázaly zajímavý jev. V anketě, jestli by přispěli do Zemanova fondu někteří politici odpověděli, že platí dost vysoké daně a přispívají tak dostatečně. V této souvislosti by mě zajímalo, jestli si tito politici uvědomují, že daně platí i sami na sebe, na svoje platy, úřady, celou státní byrokracii. Zajímalo by mě, jestli politikům dochází, že výši státního dluhu mohou ovlivnit například tím, že si minimálně nebudou zvyšovat vlastní platy, že zruší všechny nemravné prebendy – například dopravu zadarmo v situaci, kdy České dráhy ruší slevy pro důchodce nepovažuji za výsměch, ale přímo za facku občanům, budou důsledně potírat korupci a stejně tvrdě postihovat všechny politiky, kteří umožní předražování státních zakázek, přestanou spolupracovat s podzemními bratrstvy a především opustí způsob myšlení, které rozděluje občany na my (nahoře) a oni (dole).

Jak už jsem napsala v úvodu, vidím chybu v tom, že se návrh vztahuje jen na lidi s nejvyššími příjmy. Jednak proto, že je pro odpůrce snadné označit ho jako populismus a pak tento přístup podporuje kastovnictví ve společnosti a utvrzuje občany v už tak dost rozšířeném názoru, že se mají starat oni, tam nahoře, zatímco my dole nemůžeme nic dělat a zároveň nemáme žádnou odpovědnost. Ani se nedivím, že Zemanův návrh nepřijala většina politiků s nadšením. Je to nebezpečný příklad, který by mohl přivést občany na myšlenku uvedenou v nadpisu článku – totiž, že by měli začít u sebe.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Eliška Anna Kubičková | neděle 17.2.2013 1:06 | karma článku: 28,57 | přečteno: 2361x
  • Další články autora

Eliška Anna Kubičková

Obezita není sexy

Po roce a půl home-officu jsem začala dojždět do zaměstnání a všimla jsem si extrémního množství lidí s nadváhou.

12.9.2021 v 14:00 | Karma: 23,47 | Přečteno: 864x | Diskuse| Společnost

Eliška Anna Kubičková

Tajná strategie promoření

Možná si vzpomínáte, jak před rokem nastalo překvapení, že se lidé začali hromadit v přírodě, a to i na místech, kde dřív bylo možné potkat jen lesní zvěř.

7.3.2021 v 17:44 | Karma: 17,79 | Přečteno: 580x | Diskuse| Ostatní

Eliška Anna Kubičková

Nápady našich ministrů

Už delší dobu otvírám stránky sdělovacích prostředků na Internetu nebo zapínám rozhlasové zprávy s podivným pocitem děsu a hrůzy, co zase někdo z vlády nebo jejích poradců vymyslí.

27.1.2021 v 18:53 | Karma: 22,62 | Přečteno: 470x | Diskuse| Ostatní

Eliška Anna Kubičková

Potěmkinovy roušky

Je už hodně únavné sledovat stále nové zprávy o tom, jak probíhá uvolňování opatření proti epidemii. Podle skutečné situace to působí dojmem, že si někteří zodpovědní nemohou zvyknout, že by skončila jejich chvíle slávy a moci.

18.6.2020 v 16:22 | Karma: 21,57 | Přečteno: 668x | Diskuse| Společnost

Eliška Anna Kubičková

Prymulovi a muškám neutečeš

Jako každý, kdo sleduje zprávy, jsem zaregistrovala názor ministra Hamáčka na možnost sesazení ministra Vojtěcha a jeho nahrazení bývalým náměstkem Prymulou. Docela mě obešla hrůza.

4.6.2020 v 19:14 | Karma: 26,98 | Přečteno: 861x | Diskuse| Osobní
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Přes 200 škol na Slovensku dostalo výhrůžky pumovým útokem, úřady reagují

7. května 2024  13:05

Více než 200 škol na Slovensku dostalo výhrůžky pumovým útokem, informovalo slovenské policejní...

Mistrovství v hokeji ovlivní Prahu i Ostravu. Dopadne na dopravu i bezpečnost

7. května 2024  13:04

Praha a Ostrava se skoro na tři týdny promění na hlavní města světového hokeje. Od pátku 10. května...

Proti euru, Green Dealu i migračnímu paktu. Co říkají eurolídři před volbami

7. května 2024

Premium Přesně za měsíc se v Česku otevřou volební místnosti a lidé vyberou 21 europoslanců, kteří je...

Putin se na inauguraci ujal dalšího mandátu, vybere nového premiéra

7. května 2024  10:11,  aktualizováno  12:56

Ruský prezident Vladimir Putin při úterní okázalé inauguraci v Kremlu zahájil svůj pátý mandát v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 57
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1439x
Mám vzdělání a praxi v mnoha oborech, zejména v průmyslu, vzdělávání, výzkumu, umělecké tvorbě, popularizační a publikační činnosti a marketingu. Hodně se také věnuji literárním aktivitám. Vedu literární skupinu SIG Literární tvorba, vydala jsem sbírky básní Cesta za duhou./Jestli víte to, co já/, Stroj času, Když nastává odliv nadějí, Démanty v nás,  Dopisy, Na dně vesmíru našeho myšlení, básně a prózu Úlomky duhy, povídky Osudová a novelu Muškám neutečeš. Dále jsem přispěla do různých sborníků, jako například Opouštění ze soutěže Literární Varnsdorf 2016 nebo Za okny tma z prvního ročníku soutěže, kterou pořádá naše skupina. Knihy také graficky a výtvarně upravuji. Pocházím z umělecké rodiny, přispěla jsem do rodinné umělecké knihy Katalog 100 let výtvarné tvorby jedné rodiny.

Někdy v uměleckých oborech soutěžím, (mám nějaké úspěchy v literární tvorbě), ale prezentuji i malbu a fotografii, buď ve výstavních síních nebo na Internetu, jako například v této galerii https://www.e-moc-e.cz/malba-2020/. Mám ještě mnoho dalších zájmů, mezi něž patří pozorování a komentování společnosti, což dělám na blogu. Dlouho jsem vedla, dnes už neaktivní, blog http://kubickova.bigbloger.lidovky.cz/.