Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vyzvědačka v mešitě

Při čtení článku o české studentce, která podávala informace německé tajné službě o radikálních muslimech, jsem nemohla uvěřit, že je možné něco takového napsat do novin.V diskuzi se objevily názory, že je celý příběh smyšlený.

Jsem z generace, která prožila dětství a dospívání v totalitním zřízení, kdy si člověk musel dávat pozor na to, co řekne i třeba mezi spolužáky ve škole. Kamarádky si mezi sebou tajně sdělovaly, co jim řekli doma rodiče, a že to nemají říkat ve škole. Kolegové v práci vyprávěli, jak se bojí, aby děti neřekly ve škole nebo v pionýru, co slyšely doma. Jak se říká "držet jazyk za zuby" patřilo k běžné výbavě a zvyklostem občana, který si jinak rád zanadával na poměry v hospodě.

Doba se hodně změnila, můžeme si libovolně zanadávat na internetu, nebojíme se sdílet názory, které se dřív pronášely tlumeným hlasem. Zveřejnění informací ve zmíněném články je však jiná kategorie sdílnosti. Za sebe musím říct, že jsem nemohla uvěřit, že je něco takového vůbec možné, ale zdá se, že je. Přečetla jsem řadu knih s válečnou tématikou, zajímám se jednak o historii šifrování, jednak o osud A. M. Turinga, který měl velký podíl na  výzkumu vedoucímu k dekódování Enigmy. Účastníci špionážní a jiné tajné činnosti jsou vázáni mlčenlivostí i na desítky let. Například zmíněný výzkum válečných šifrovacích strojů byl zveřejněn až v 70.letech, a to se na něm podílelo několik tisíc lidí. Podrobnosti například zde:

http://technet.idnes.cz/enigma-konec-valky-turing-0ys-/vojenstvi.aspx?c=A150129_144149_vojenstvi_kuz

Některé tajné dokumenty a informace o špionážní činnosti nebyly odtajněné nikdy. V tomto kontextu vypadá velmi nereálně, že v novinách vychází rozhovor s osobou, která se zabývá špionážní činností mezi radikálními muslimy v situaci, kdy jsou útoky islamistů denní realita. Její činnost navíc stále trvá - v plné verzi článku v novinách je uvedeno, že sleduje stoupence militantního islámu na sociálních sítích. To je jako kdyby Spojenci ohlásili Němcům, že dešifrovali jejich válečné depeše.

Jak bylo možné takový článek zveřejnit, včetně podrobných informací? Částečně to považuji za důsledek toho, že je 70 let po válce, více než 25 let od konce totality a ostražitost společnosti poněkud poklesla.  Nicméně očekávala bych od novinářů přece jen větší, řekněme míru informovanosti. Kdyby to nebylo tak tragické, tak napíšu, že jsem se zasmála poznámce, že "z důvodu bezpečnosti té studentky nezveřejní její jméno". Dále se v textu obracím na autora článku a toho, kdo schválil jeho zveřejnění.

Vážení páni redaktoři, ono je nebezpečné (a nekonečně hloupé) zveřejnit, že vůbec taková studentka existuje. Dokonce pro jistotu uvádíte její věk, obor studia, obor zaměstnání v Německu, název mešity, v novinách je ještě upřesněno, že pochází z jednoho krajského města, že se skoro nemaluje, nenosí žádné šperky, včetně náušnic a že má rezavé vlasy! Taky je připojena barevná fotka, na níž je vidět, že má modré oči, a ještě jedna spolu s kamarádkou. Píšu blogy od roku 2007, ale ještě se mi žádný nepsal tak špatně. Pořád si musím opakovat: "Je to možné?" Můj percentil je 99, ale asi je to málo, protože moje inteligence je nedostatečná toto pochopit.

Pokud, páni redaktoři, nevíte v čem je problém, a skutečně jste přesvědčeni, že když neprozradíte její jméno, tak jste pro její bezpečnost udělali dost, tak to zkusíme rozebrat. Jestliže se cizinka dostala do mešity, navíc takové, kde jsou hlásány radikální myšlenky, musela získat velkou důvěru. Ani u nás není úplně jednoduché vstoupit do křesťanské komunity. Pokud se chce stát dospělý člověk členem církve, musí absolvovat několik měsíců dlouhou přípravu, pokud chce získat biřmování, což je nejvyšší laická církevní úroveň, musí také podstoupit přípravu a mít doporučení od svého faráře. Předpokládám, že dostat se do muslimského společenství je ještě těžší. Dále není zřejmě příliš mnoho Češek (tipla bych si, že byla jen jedna), která konvertovala v poslední době právě v té konkrétní mešitě.

Nezapomínejte, že u nás žijí také muslimové, kteří umí česky a tento článek si přečtou. Dále předpokládejme, že jsou mezi nimi horliví, kteří neprodleně informují německé bratry ve víře, (i když nevím, jestli si tak říkají). Muslimové jistě tuší, že jsou /mohou být/ sledování, odposloucháváni, infiltrováni špehy. Asi si umíte představit, jak by podle práva šaría s takovými špehy naložili. Proto jste pro jejich jistotu sdělili, že skutečně taková situace může nastat, jakým způsobem ji lze provést a navíc i označili konkrétní osobu.

Jiná otázka je, jaké instrukce dostala vyzvědačka od tajné služby. Pochybuji, že by měla povoleno hovořit o svojí činnosti s novináři a podrobně popisovat způsob, jakým se jí podařilo proniknout do mešity i jakým způsobem technicky prováděla předávání informací... Vážně nevím, co si o tom myslet. Věnuji se už pár let čtení a hodnocení literárních textů začínajících autorů. Když jsem četla článek v novinách, tak mi to připomnělo, obsahem i stylem "jsme sami v salónku, kam chodí jen servírka" první literární pokus studentky střední školy, která možná sní o takovém hrdinském činu. Na dramatičnosti má dodat (a zřejmě dokreslit pevnost charakteru hlavní hrdinky) i zmínka, že se málem také stala přesvědčenou muslimkou.

Poslední odstavec možná působí, že chci situaci zlehčit, což nemám v úmyslu (pokud chci něco zlehčit, tak literární úroveň článku). Jde totiž o dost vážnou věc. Pokud se nejedná o smyšlený příběh, jak si myslí, někteří diskutující, (a já se obávám, že ne), tak je asi boj s terorismem marný, marný, marný... (Zde jsem si dovolila parafrázovat jednu výbornou začínající autorku).

Autor: Eliška Anna Kubičková | pondělí 22.8.2016 23:04 | karma článku: 29,19 | přečteno: 1316x
  • Další články autora

Eliška Anna Kubičková

Obezita není sexy

Po roce a půl home-officu jsem začala dojždět do zaměstnání a všimla jsem si extrémního množství lidí s nadváhou.

12.9.2021 v 14:00 | Karma: 23,47 | Přečteno: 868x | Diskuse | Společnost

Eliška Anna Kubičková

Tajná strategie promoření

Možná si vzpomínáte, jak před rokem nastalo překvapení, že se lidé začali hromadit v přírodě, a to i na místech, kde dřív bylo možné potkat jen lesní zvěř.

7.3.2021 v 17:44 | Karma: 17,79 | Přečteno: 580x | Diskuse | Ostatní

Eliška Anna Kubičková

Nápady našich ministrů

Už delší dobu otvírám stránky sdělovacích prostředků na Internetu nebo zapínám rozhlasové zprávy s podivným pocitem děsu a hrůzy, co zase někdo z vlády nebo jejích poradců vymyslí.

27.1.2021 v 18:53 | Karma: 22,62 | Přečteno: 470x | Diskuse | Ostatní

Eliška Anna Kubičková

Potěmkinovy roušky

Je už hodně únavné sledovat stále nové zprávy o tom, jak probíhá uvolňování opatření proti epidemii. Podle skutečné situace to působí dojmem, že si někteří zodpovědní nemohou zvyknout, že by skončila jejich chvíle slávy a moci.

18.6.2020 v 16:22 | Karma: 21,57 | Přečteno: 669x | Diskuse | Společnost

Eliška Anna Kubičková

Prymulovi a muškám neutečeš

Jako každý, kdo sleduje zprávy, jsem zaregistrovala názor ministra Hamáčka na možnost sesazení ministra Vojtěcha a jeho nahrazení bývalým náměstkem Prymulou. Docela mě obešla hrůza.

4.6.2020 v 19:14 | Karma: 26,98 | Přečteno: 861x | Diskuse | Osobní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Harrisová vyzdvihla Bidenův odkaz, podpořila ji Pelosiová i guvernéři

22. července 2024  17:16,  aktualizováno  19:58

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová uvedla, že úspěchy prezidenta Joe Bidena nemají v moderní...

Další facka Orbánovi. Setkání ministrů EU bude v Bruselu, ne v Budapešti

22. července 2024  19:22

Srpnové jednání unijních ministrů zahraničí se uskuteční v Bruselu, nikoli v Budapešti. Tento...

Vytlačení Ruska a sblížení s Putinem. Johnson radí, jak má Trump zajistit mír

22. července 2024  18:55

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump by mohl ukončit válku na Ukrajině „za...

Požár kamionu s bateriemi zastavil na D1 provoz ve směru na Prahu

22. července 2024  16:41,  aktualizováno  18:19

Kvůli požáru kamionu ve Vražném na Novojičínsku je neprůjezdná dálnice D1 ve směru na Prahu. Na...

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

  • Počet článků 57
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1411x
Mám vzdělání a praxi v mnoha oborech, zejména v průmyslu, vzdělávání, výzkumu, umělecké tvorbě, popularizační a publikační činnosti a marketingu. Hodně se také věnuji literárním aktivitám. Vedu literární skupinu SIG Literární tvorba, vydala jsem sbírky básní Cesta za duhou./Jestli víte to, co já/, Stroj času, Když nastává odliv nadějí, Démanty v nás,  Dopisy, Na dně vesmíru našeho myšlení, básně a prózu Úlomky duhy, povídky Osudová a novelu Muškám neutečeš. Dále jsem přispěla do různých sborníků, jako například Opouštění ze soutěže Literární Varnsdorf 2016 nebo Za okny tma z prvního ročníku soutěže, kterou pořádá naše skupina. Knihy také graficky a výtvarně upravuji. Pocházím z umělecké rodiny, přispěla jsem do rodinné umělecké knihy Katalog 100 let výtvarné tvorby jedné rodiny.

Někdy v uměleckých oborech soutěžím, (mám nějaké úspěchy v literární tvorbě), ale prezentuji i malbu a fotografii, buď ve výstavních síních nebo na Internetu, jako například v této galerii https://www.e-moc-e.cz/malba-2020/. Mám ještě mnoho dalších zájmů, mezi něž patří pozorování a komentování společnosti, což dělám na blogu. Dlouho jsem vedla, dnes už neaktivní, blog http://kubickova.bigbloger.lidovky.cz/.