Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O toleranci

Letos jsem se již podruhé zúčastnila happeningu Pamatuj! V současné době nabývá motiv paměti ještě další význam.

Tyto akce se konají po celé republice v kulturních centrech, kavárnách, ale i na ulici. Vloni jsem byla 8.března na Staroměstském náměstí před kostelem sv. Mikuláše, kde se recitovalo a vystoupil i pěvecký sbor. Druhá část programu proběhla uvnitř. Letos proběhl celý program v kavárně. Důvodem termínu kulturně-historické akce Pamatuj!, který je vždy 8. března, je připomenutí největšího masakru českých židů, k němuž došlo v noci z 8. na 9. března 1944 v koncentračním táboře v Osvětimi-Birkenau, kde bylo posláno na smrt 3792 lidí. Kromě toho, že šlo o největší masovou vraždu obyvatelstva bývalého Československa, bylo zvláštní, že odsouzení cestou do plynových komor hromadně zpívali. 

Na happeningu, kterého jsem se zúčastnila, zazněly v hudební části právě ty tři skladby, které slyšeli zdi a dozorci koncentračního tábora. Byla to dnešní židovská hymna hatikva, československá státní hymna a židovská náboženská píseň Shema Jisrael. Kromě toho účinkující zahráli i další skladby. Klavíristka Marie Samková zazpívala francouzskou píseň Dezertér, s vlastním skvělým textem. Na flétnu hrál Devanil Santos. Hlavním organizátorem všech těchto akcí je lektor, hudebník a básník Marek Šlechta, tento konkrétní program sestavil a uváděl Jožka Král.

Hlavní hvězdou večera byla paní Luciana Klobušovská - básnířka a výborná vypravěčka. Sama se narodila až po válce, ale velká část její rodiny z otcovy strany zahynula v koncentračním táboře. V první části programu četla dlouhé epické básně, které obsahovaly poselství do dnešní doby o tom, že nemáme zapomínat a být lhostejní k současným projevům národnostní a rasové nenávisti. Zaznělo, že lidé si ani neuvědomují po čem volají, když mluví o likvidaci celých skupin obyvatel, nevědí, co to v praxi znamená, a že vlastně přivolávají nový holokaust. Už vloni četla tyto texty na Staroměstském náměstí.

Druhá část byla trochu veselejší. Paní Luciana odpovídala na otázky, vyprávěla vzpomínky na dětství a mládí. I když měla složitý a dobrodružný život, hovořila s nadhledem. A proč jsem nazvala článek "O toleranci"? Dá se říct, že právě paní Luciana a její rodina je takovým zosobněním tolerance a snášenlivosti. Už ve středoškolských letech potkala velkou lásku - svého prvního manžela, který byl Iráčan. Židovka a muslim byla i tehdy kombinace, která způsobovala problémy, což bylo i doloženo na příkladech. Když se postavily do cesty i překážky v podobě zákonů, které ztěžovaly, aby jejich synové mohli navštěvovat české školy, manželé se po deseti letech rozvedli, protože matka musela zůstat s dětmi v Československu a nemělo smysl udržovat manželství na dálku. Zůstali ale celý život dobrými přáteli.

V dnešní době si asi neumíme podobnou situaci vůbec představit, když jsou již děti vychovávány v nenávisti k jiným národům a náboženstvím. Asi jste taky viděli na Internetu ty dětské popravčí čety. Program Pamatuj! byl původně založen na památku židů, kteří zahynuli během 2. světové války. Ostatně Marek Šlechta píše a přednáší o holokaustu. Nicméně, i na uvedeném příkladu je dobře vidět, že je třeba pamatovat i v současnosti na to, aby zloba, nenávist, nesnášenlivost  a všechno špatné, co může mít člověk v sobě, všechno, co lidi rozděluje, nezvítězilo nad tolerancí a tím nad celým lidstvem.

 

Autor: Eliška Anna Kubičková | neděle 12.3.2017 3:32 | karma článku: 11,80 | přečteno: 281x
  • Další články autora

Eliška Anna Kubičková

Obezita není sexy

Po roce a půl home-officu jsem začala dojždět do zaměstnání a všimla jsem si extrémního množství lidí s nadváhou.

12.9.2021 v 14:00 | Karma: 23,47 | Přečteno: 868x | Diskuse | Společnost

Eliška Anna Kubičková

Tajná strategie promoření

Možná si vzpomínáte, jak před rokem nastalo překvapení, že se lidé začali hromadit v přírodě, a to i na místech, kde dřív bylo možné potkat jen lesní zvěř.

7.3.2021 v 17:44 | Karma: 17,79 | Přečteno: 580x | Diskuse | Ostatní

Eliška Anna Kubičková

Nápady našich ministrů

Už delší dobu otvírám stránky sdělovacích prostředků na Internetu nebo zapínám rozhlasové zprávy s podivným pocitem děsu a hrůzy, co zase někdo z vlády nebo jejích poradců vymyslí.

27.1.2021 v 18:53 | Karma: 22,62 | Přečteno: 470x | Diskuse | Ostatní

Eliška Anna Kubičková

Potěmkinovy roušky

Je už hodně únavné sledovat stále nové zprávy o tom, jak probíhá uvolňování opatření proti epidemii. Podle skutečné situace to působí dojmem, že si někteří zodpovědní nemohou zvyknout, že by skončila jejich chvíle slávy a moci.

18.6.2020 v 16:22 | Karma: 21,57 | Přečteno: 669x | Diskuse | Společnost

Eliška Anna Kubičková

Prymulovi a muškám neutečeš

Jako každý, kdo sleduje zprávy, jsem zaregistrovala názor ministra Hamáčka na možnost sesazení ministra Vojtěcha a jeho nahrazení bývalým náměstkem Prymulou. Docela mě obešla hrůza.

4.6.2020 v 19:14 | Karma: 26,98 | Přečteno: 861x | Diskuse | Osobní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Bidenovy úspěchy jsou v moderní historii nevídané, uvedla Harrisová

22. července 2024  17:16,  aktualizováno  18:24

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová uvedla, že úspěchy prezidenta Joe Bidena nemají v moderní...

Požár kamionu s bateriemi zastavil na D1 provoz ve směru na Prahu

22. července 2024  16:41,  aktualizováno  18:19

Kvůli požáru kamionu ve Vražném na Novojičínsku je neprůjezdná dálnice D1 ve směru na Prahu. Na...

Při nehodě tří aut se zranilo šest lidí. Pro dospělého a dítě letěly vrtulníky

22. července 2024  18:06,  aktualizováno  18:19

Při nehodě tří osobních aut u Rané na Lounsku se zranilo šest lidí. Do ústeckého traumacentra...

Bouřky udeřily hlavně v jižních Čechách, vznikají už i na Moravě. Hrozí kroupy

22. července 2024  6:50,  aktualizováno  18:12

Vlnu veder ukončila studená fronta, která přechází od západu. Do Česka dorazily bouřky, první z...

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - OLOMOUC (A12493)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

  • Počet článků 57
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1411x
Mám vzdělání a praxi v mnoha oborech, zejména v průmyslu, vzdělávání, výzkumu, umělecké tvorbě, popularizační a publikační činnosti a marketingu. Hodně se také věnuji literárním aktivitám. Vedu literární skupinu SIG Literární tvorba, vydala jsem sbírky básní Cesta za duhou./Jestli víte to, co já/, Stroj času, Když nastává odliv nadějí, Démanty v nás,  Dopisy, Na dně vesmíru našeho myšlení, básně a prózu Úlomky duhy, povídky Osudová a novelu Muškám neutečeš. Dále jsem přispěla do různých sborníků, jako například Opouštění ze soutěže Literární Varnsdorf 2016 nebo Za okny tma z prvního ročníku soutěže, kterou pořádá naše skupina. Knihy také graficky a výtvarně upravuji. Pocházím z umělecké rodiny, přispěla jsem do rodinné umělecké knihy Katalog 100 let výtvarné tvorby jedné rodiny.

Někdy v uměleckých oborech soutěžím, (mám nějaké úspěchy v literární tvorbě), ale prezentuji i malbu a fotografii, buď ve výstavních síních nebo na Internetu, jako například v této galerii https://www.e-moc-e.cz/malba-2020/. Mám ještě mnoho dalších zájmů, mezi něž patří pozorování a komentování společnosti, což dělám na blogu. Dlouho jsem vedla, dnes už neaktivní, blog http://kubickova.bigbloger.lidovky.cz/.