Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Cinkali jsme zbytečně aneb návrat vlády jedné strany

Jsem z generace, která se aktivně podílela na revolučních událostech v roce 1989. Dobře si pamatuji na všechno nadšení, radost z nabyté svobody, očekávání lepší a šťastnější budoucnosti.

Když jsme v zimě demonstrovali na Letenské pláni, zpívali na Václavském náměstí svatováclavský chorál, chodili na besedy, pracovali na brigádách nebo hlídali na výstavě místo výuky, dělali jsme to s vidinou lepší budoucnosti. Jako studenti jsme se zajímali hlavně o věci nám nejbližší, jako bylo zrušení předmětů typu Dějiny mezinárodního dělnického hnutí, možnost rozložení studia v rámci kreditního systému, kluci se zajímali o zrušení vojenských kateder. Také došlo k výměně některých učitelů, nomenklaturní kádry jmenované docenty a profesory nahradili ti, kteří nemohli na vyšší akademické hodnosti dosáhnout z politických důvodů. 

Bylo samozřejmě mnoho dalších důvodů, proč jsme si přáli změnu. Chyběla nám svoboda slova, shromažďování, cestování. Svoboda poslouchat hudbu, číst knihy a chodit na koncerty podle vlastního zájmu. Naším největším zájmem bylo odstranění toho, kdo nám tyto svobody upíral. Proto jedno z hlavních revolučních hesel znělo: Konec vlády jedné strany! Sametová revoluce přinášela mírná, sametová řešení. Vláda jedné strany byla nahrazena demokratickými volbami. V metru byl na zdi nápis: "Karle Kryle, už neryjeme držkou v zemi'. Nikoho nenapadlo, že by se minulost mohla vrátit nebo opakovat. Nikdo nezakázal jednu stranu, protože se předpokládalo, že už ji nikdo nebude volit. 

Potom přišla 90. léta, která jsou známá jako zlatá éra tunelování. Už to byl signál, že na svobodu, o kterou jsme usilovali, nejsme ještě připraveni. Byla to taková svoboda malého dítěte, které už umí samo chodit, ale když se rozběhne, tak netrefí zpátky domů, protože ještě nemá smysl pro orientaci. Říkalo se, že naše generace, která vyrůstala a dospívala v nesvobodě, je pokřivená, zvyklá hledat podzemní chodby, že se musí počkat na další, totalitní výchovou nezatíženou generaci. Stále jsme měli svobodné volby, politici a jejich strany zažívali vzestupy a pády, vlády byly jmenované a sesazované. Podniky krachovaly a byly zakládány nové, občané cestovali, nakupovali, pracovali, věnovali se svým koníčkům, scházeli se s přáteli. Objevovaly se i korupční a další skandály, něco se dařilo vyšetřit, něco ne. Celkem se nám žilo podobně jako v jiných, čerstvě demokratických státech. Vydrželo to víc než čtvrt století a byla naděje, že se postupně pomalu, ale jistě přiblížíme k úrovni starých demokracií. 

V posledních letech se po dlouhé době začaly scházet velké demonstrace na Václavském náměstí, na Letenské pláni, na Staroměstském náměstí a dokonce se demonstrovalo na Hlavním nádraží. Znamenalo to, že se zase začínáme bát o dlouho a těžce budovanou demokratickou společnost. Zřejmě nikdo z nás, kdo jsme chodili na výše zmíněná shromáždění, netušil, že je situace ještě daleko horší, než se zdá, a že se může dosud jen nejasně tušený proces zániku demokracie a svobody tak velmi urychlit. V první chvíli to vypadalo, že omezení volnosti pohybu a shromažďování, nasazení masek a uzavření provozů, je nutné a dočasné řešení proti šíření nebezpečného viru. Dokonce se chvíli zdálo, že jsme jako republika předběhli všechny slavné demokracie a celý svět nás obdivuje a bere si z nás příklad. Ale potom se začaly objevovat zcela bezprecedentní snahy o posílení pravomocí vlády a jednoho ministerstva. Když si to spojíme s hlasováním v parlamentu o prodloužení nouzového stavu, kdy zcela jasně o lhůtě rozhodla ta jedna strana, u níž jsme doufali, že definitivně končí před třiceti lety, musím se ptát Proto jsme demonstrovali, cinkali klíči, aby tatáž strana, kterou jsme slavně svrhli, teď měla v rukou naši svobodu?  Že nebude mít tato strana uz nikdy většinu ve volbách jako v roce 1946? To nevadí. Je zde jiná strana, která ani stranou není, ale má šanci na vítězství s velkým náskokem, takže v příští vládě už může s tou stranou, dnes malou základnou, ale důležitou při rozhodování, jak jsme viděli, vytvořit většinovou vládu. Když si promyslíme, z jakých kruhů vzešly významné postavy té větší strany, vychází nám, že návrat k vládě jedné strany je, bohužel, zcela reálný.

Na jedné z demonstrací v roce 2019, třicet let po revoluci, zněla Modlitba pro Martu. Tak jen doufejme, že vláda věcí tvých se k tobě, lide český, navrátí. Toho se nejlépe dosáhne tak, že se zamyslíme každý při stále ještě svobodných volbách, jestli se chceme vrátit zpět do doby vlády jedné strany.

 

 

 

 

 

Autor: Eliška Anna Kubičková | pondělí 11.5.2020 23:46 | karma článku: 23,17 | přečteno: 883x
  • Další články autora

Eliška Anna Kubičková

Obezita není sexy

Po roce a půl home-officu jsem začala dojždět do zaměstnání a všimla jsem si extrémního množství lidí s nadváhou.

12.9.2021 v 14:00 | Karma: 23,47 | Přečteno: 868x | Diskuse | Společnost

Eliška Anna Kubičková

Tajná strategie promoření

Možná si vzpomínáte, jak před rokem nastalo překvapení, že se lidé začali hromadit v přírodě, a to i na místech, kde dřív bylo možné potkat jen lesní zvěř.

7.3.2021 v 17:44 | Karma: 17,79 | Přečteno: 580x | Diskuse | Ostatní

Eliška Anna Kubičková

Nápady našich ministrů

Už delší dobu otvírám stránky sdělovacích prostředků na Internetu nebo zapínám rozhlasové zprávy s podivným pocitem děsu a hrůzy, co zase někdo z vlády nebo jejích poradců vymyslí.

27.1.2021 v 18:53 | Karma: 22,62 | Přečteno: 470x | Diskuse | Ostatní

Eliška Anna Kubičková

Potěmkinovy roušky

Je už hodně únavné sledovat stále nové zprávy o tom, jak probíhá uvolňování opatření proti epidemii. Podle skutečné situace to působí dojmem, že si někteří zodpovědní nemohou zvyknout, že by skončila jejich chvíle slávy a moci.

18.6.2020 v 16:22 | Karma: 21,57 | Přečteno: 669x | Diskuse | Společnost

Eliška Anna Kubičková

Prymulovi a muškám neutečeš

Jako každý, kdo sleduje zprávy, jsem zaregistrovala názor ministra Hamáčka na možnost sesazení ministra Vojtěcha a jeho nahrazení bývalým náměstkem Prymulou. Docela mě obešla hrůza.

4.6.2020 v 19:14 | Karma: 26,98 | Přečteno: 861x | Diskuse | Osobní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Vytlačení Ruska a sblížení s Putinem. Johnson radí, jak má Trump zajistit mír

22. července 2024  18:55

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump by mohl ukončit válku na Ukrajině „za...

Bidenovy úspěchy jsou v moderní historii nevídané, uvedla Harrisová

22. července 2024  17:16,  aktualizováno  18:24

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová uvedla, že úspěchy prezidenta Joe Bidena nemají v moderní...

Požár kamionu s bateriemi zastavil na D1 provoz ve směru na Prahu

22. července 2024  16:41,  aktualizováno  18:19

Kvůli požáru kamionu ve Vražném na Novojičínsku je neprůjezdná dálnice D1 ve směru na Prahu. Na...

Při nehodě tří aut se zranilo šest lidí. Pro dospělého a dítě letěly vrtulníky

22. července 2024  18:06,  aktualizováno  18:19

Při nehodě tří osobních aut u Rané na Lounsku se zranilo šest lidí. Do ústeckého traumacentra...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 57
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1411x
Mám vzdělání a praxi v mnoha oborech, zejména v průmyslu, vzdělávání, výzkumu, umělecké tvorbě, popularizační a publikační činnosti a marketingu. Hodně se také věnuji literárním aktivitám. Vedu literární skupinu SIG Literární tvorba, vydala jsem sbírky básní Cesta za duhou./Jestli víte to, co já/, Stroj času, Když nastává odliv nadějí, Démanty v nás,  Dopisy, Na dně vesmíru našeho myšlení, básně a prózu Úlomky duhy, povídky Osudová a novelu Muškám neutečeš. Dále jsem přispěla do různých sborníků, jako například Opouštění ze soutěže Literární Varnsdorf 2016 nebo Za okny tma z prvního ročníku soutěže, kterou pořádá naše skupina. Knihy také graficky a výtvarně upravuji. Pocházím z umělecké rodiny, přispěla jsem do rodinné umělecké knihy Katalog 100 let výtvarné tvorby jedné rodiny.

Někdy v uměleckých oborech soutěžím, (mám nějaké úspěchy v literární tvorbě), ale prezentuji i malbu a fotografii, buď ve výstavních síních nebo na Internetu, jako například v této galerii https://www.e-moc-e.cz/malba-2020/. Mám ještě mnoho dalších zájmů, mezi něž patří pozorování a komentování společnosti, což dělám na blogu. Dlouho jsem vedla, dnes už neaktivní, blog http://kubickova.bigbloger.lidovky.cz/.