Soudci nemají věřit obětem
Česká společnost aktuálně sleduje kauzu Dominika Feriho a jeho obvinění ze znásilnění. Spáchal pan Feri činy, za které stojí před soudem? A pokud ano, jaký trest by byl spravedlivý? Od různých aktivistických skupin dokonce zaznívají názory, že soud s panem Feri je klíčový pro budoucí percepci sexuálního násilí v ČR a ochranu obětí, zkrátka přelomový případ. Tato konkrétní organizace se jmenuje Věřím ti.
Chápu volbu názvu a ten spolek zjevně vykonává bohulibou činnost. Oběti sexuálního násilí potřebují místo, kde jim budou věřit, kde se jim dostane útěchy i praktické pomoci a kde nebudou čelit otázkám jitřícím rány. Ideální úloha pro neziskový sektor v občanské společnosti.
Úloha trestního řízení však spočívá v nalezení skutkového stavu. Soud se snaží zjistit, jak skutkový děj probíhal a činí tak podle provedených důkazů. V případech znásilnění bude takovým důkazem typicky svědectví oběti. Jenže kdo to je svědek a co to je svědectví? Když se nad tím zamyslíte (a ještě lépe si pro inspiraci otevřete nějakou odbornou právnickou literaturu), patrně dospějete k definici, že svědek je osoba, která byla přítomna nějaké události a tuto událost vnímala svými smysly. Svědectví pak je přenosem informace, kterou si svědek o této události uložil do své paměti.
Pohádali jste se někdy s manželkou či partnerkou o nějaké maličkosti, jako seznam zboží k nákupu? Všimnuli jste si, jak úporně oba hájíte svou pravdu? Jak si vaše lepší polovička jednoznačně vybavuje, že vám říkala, ať koupíte aviváž, zatímco vy byste přísahal na zdraví svých dětí, že chtěla pouze prášek na praní a o aviváži nepadlo ani slovo?
Jestliže se nelze spolehnout na lidskou paměť ani v tak banální situaci, tím spíše bude nedokonalé svědectví člověka o ději, který se hluboce dotknul jeho intimní oblasti. O události, v jejímž průběhu cítil silné emoce. O události, ke které se pravděpodobně nerad vrací.
Lidská psyché je však ještě větší potvůrka, než se zdá. Naše vzpomínky nám neustále upravuje podle našich pozdějších zkušeností. Šahá do nich, protože máme vrozenou tendenci se dělat lepšími i sami před sebou. V našich vzpomínkách jsme to zpravidla my, komu bylo ublíženo. Jsme to my, kdo se choval tak, jak se má. A čím déle času od děje uplyne, tím výraznější tyto úpravy jsou. Pozor, vůbec nemluvím o lidech s nějakým extrémním morálním defektem! Tohle děláme my všichni. Dělají to oběti a světě div se, dělají to i pachatelé.
A tak se může stát, že obyčejný konsenzuální pohlavní styk projde ve vzpomínkách zásadním vývojem. Morální kocovina („S kým jsem to proboha vlezla do postele? To jsem vážně taková běhna?“), kombinovaná s osobním zklamáním („Tak jemu šlo jen o jedno…“) vytvoří podhoubí pro alternaci paměti. Do vzpomínek se vloudí prvky událostí, které se v reálu nestaly („Prosila jsem, ať toho nechá.“). A ovšem obdobné procesy se dějí i v mysli pachatele („Nebyla úplně opilá, jen lehce pod vlivem. Nesnažila se vyprostit z mého sevření a rozhodně jsem nemusel překonávat žádný upřímně míněný odpor.“). Nejhorší je, že proces alterace myšlenek je schopen z nás udělat oběť i nevinného tak dokonale, že tomu sami uvěříme. Pak už vůbec nelze mluvit o lži, neboť lež závisí na vědomém sdělování informací, o nichž víme, že nejsou pravda.
Když věříte oběti, berete její slova za bernou minci. Když ji berete vážně, hodnotíte i důvěryhodnost jejího svědectví. Kladete si otázky, které jdou za běžný psychologický profil osobnosti. Zvažujete rizikové faktory ovlivňující kvalitu a spolehlivost výpovědi, zejména čas, jenž uplynul od události. A můžete dojít i ke zdánlivě paradoxnímu závěru, že oběť nelže, nicméně popisované události se nestaly.
Práce soudů je v případech znásilnění opravdu nezáviděníhodná, zvláště v kauzách, kdy je již výchozí situace poněkud fuzzy. Jsou pod obrovským tlakem veřejného mínění, které chce tyto skutky trestat, děj se co děj. Mnozí soudci jsou určitě i pod tlakem vnitřním, kdy mají před sebou oběť, se kterou obyčejně lidsky sympatizují, ale ve věci je těžká důkazní nouze a všechno je to právně děravé jak cedník. Co potom? Dát na pocity? Anebo si připomenout základní zásadu trestního práva In Dubio Pro Reo?
Takže jak to podle mě je s tím Ferim? Já nevím. Jak se lidově říká, já mu u toho nesvítil a na zprávy v novinách nedám. Nicméně bude-li příležitost, rád si přečtu odůvodnění verdiktu, ať již bude jakýkoliv. Abych viděl, zda soud věřil či bral vážně.
Jan Kriso
Debata o pohlaví boxerek mi působí fyzickou bolest
Znáte situaci, kdy o nějakém tématu máte solidní přehled, a pak se toto téma stane široce diskutované a při poslechu obou stran diskuse byste si nejraději vytrhali vlasy?
Jan Kriso
Když se nenávist potká s hloupostí, vznikne černý humor
Americká občanka palestinského původu Ruba Almaghtheh se rozhodla ventilovat svou nenávist vůči všemu židovskému drobným aktem teroru. Se svým vozem vědomě nabourala do vzdělávacího ústavu s názvem Israelite School. Jenže ouha...
Jan Kriso
Sňatky gayů aneb kdy zanikne Izrael?
Přiznávám, jsem vinen... Titulek je past na čtenáře. Článek vůbec nehledá kauzalní spojitost mezi těmito tématy. Ve skutečnosti mi jde o to poukázat na dynamiku společenských názorů a její dopad na politiku.
Jan Kriso
Óda na lidi s opačným názorem
Nikdo mi neposkytl více námětů k přemýšlení a nikdo mě v životě neobohatil tolik, jako chytří lidé s názory, se kterými nesouhlasím.
Jan Kriso
Společenství čubčích synů
Mezinárodní organizace jsou tak odpudivé, jak odpudivý je jejich nejodpudivější člen. Představuje totiž jejich nejmenší společný jmenovatel.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér
Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...
Čína komplikuje výstavbu podmořských kabelů v Asii. Firmám zvyšuje náklady
Čínské nároky na Jihočínské moře komplikují mezinárodním společnostem opravu stávajících či...
Sýrie, Gaza, Libanon: napětí kolem Izraele před výročím útoku Hamásu roste
Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli V neděli, den před tragickým výročím masakru spáchaného Hamásem, napětí v Izraeli stoupalo. Při...
Jednání o koalici v Královéhradeckém kraji padla, ODS s ANO nepůjde
Hnutí ANO se v Královéhradeckém kraji nedohodlo s koalicí Silní lídři (ODS, KDU-ČSL a Východočeši)...
Téměř vymýcená infekční obrna, která mrzačila i zabíjela děti, se vrací
Premium Lékaři varují před starou hrozbou: přenosnou dětskou obrnou. Většina zemí se díky očkování dětí...
Lucie Zelinková: Nikdy jsem se tématu mateřství věnovat nechtěla. Všechno je jinak
Moje témata patří snad k těm nejvíce nepopulárním, která ve společnosti kolují, říká v podcastu Netabuj knihomolka, influencerka a maminka malé...
- Počet článků 11
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1469x
Moje moudra můžete sledovat i skrze pípání Elonova ptáčka @jan_kriso