Naturalismus, počátek cesty

Četl jsem zajímavý údaj, podle něhož patří Česká republika mezi nejateističtější země světa. Naši cestu jsem se tedy rozhodl začít naturalismem, který je u nás (podle onoho údaje) ve svých různých aplikacích nejrozšířenějším pohledem na svět.

René Descartes (1596-1650) připravil půdu svým chápáním světa jako obrovského mechanismu z HMOTY, kterou lidé obsáhli MYŠLENÍM. Tím rozdělil skutečnost na dva druhy existence. Budoucí naturalisté ustanovili poté ducha jako podtřídu mechanistické hmoty. Nicméně Descartes sám sebe považoval za teistu / o teismu někdy příště/, ale svým pojetím otevřel naturalismu dveře.

Johk Locke (1632-1714) se domníval, že lidský rozum má posoudit, co je pravdivé a co nikoli. Byl v dějinách asi prvním významným filozofem, který ustanovil rozum jako odpovídající instrument k posuzování víry, např. toho, jestli Bible je pravdivá, či nikoli. Naturalisté budoucích věků z této představy odstranili „Bohem daný rozum“ a udělali „rozum“ jediným měřítkem.


Hmota existuje věčně a je vším, co jest. Bůh neexistuje.
Toto je základní teze naturalismu.

„Vesmír je všechno, co je, co kdy bylo a bude“
Carl Sagan, význačný americký astronom. Toto je velmi důležitá myšlenka, neboť naznačuje, jak naturalisté vidí svět – jako uzavřený systém.Vesmír není složen ze dvou komponentů, hmoty a ducha, jak to vidí zastánci jiných filozofických směrů, pro naturalisty vesmír existuje jako jednota příčiny a účinku v uzavřeném systému.
Naturalisté vidí vesmír jako kontinuitu času, prostoru a hmoty. Systém drží pohromadě řetězcem příčiny a účinku. Člověk je pro ně složitý stroj, osobnost je vzájemný vztah chemických a fyzikálních vlastností, které ještě plně nechápeme, jsou však plně vysvětlitelné chemicko-fyzikálními procesy působícími v čase a prostoru.

V naturalismu jde tedy o to, že jako lidské bytosti jsme součástí kosmu. V kosmu je jen jedna substance – hmota. Jsme tedy hmotou a ničím jiným. Smrt znamená zánik osobnosti a individuality. Dějiny jsou přímočarý proud událostí spojených příčinou a důsledkem, avšak bez společného cíle.

Evolucí se zde objevil tvor, jež si uvědomuje vlastní existenci. Je pravděpodobně jedinou bytostí na světě, která to dokáže. S příchodem člověka tedy přicházejí smysluplné lidské dějiny. Před příchodem člověka neexistovalo vědomí, neexistoval ani smysl, neexistovala etika. Žádný etický systém nelze odvodit z povahy věcí kolem. Neexistuje žádná „moudrá“ příroda. Jinými slovy řečeno, „smysl“ přišel až s příchodem člověka.

Existují dvě význačné formy naturalismu ( jinak je druhů naturalismu přirozeně celá řada). Tou první je světský humanismus. Humanismus je postoj, že lidé mají zvláštní hodnotu. Že jejich usilování, myšlenky a touhy mají význam.
Druhou významnou formou naturalismu, jež přišla ke slovu především ve 20. století, je dialektický materialismus. Ten vidí svět jako proces, v němž k pokroku dochází skrze střety protichůdných sil.


Poznáváte se v zrcadle naturalismu? Jste naturalisty, humanisty či materialisty? Pokud ano, uvítám jakýkoli smysluplný příspěvek v diskuzi, pokud ne, zvu vás – pojďte se mnou k dalším filozofickým směrům a postojům. Příště se podíváme za hranice naturalismu: … k nihilismu …


Autor: Paul Kreuz | čtvrtek 10.1.2008 16:50 | karma článku: 12,42 | přečteno: 1189x

Další články autora

Paul Kreuz

Fiasko: jak viděl Stanislav Lem střet civilizací, střet kultur

V roce 1986 spatřilo světlo světa jedno z velkých děl světové sci-fi, román polského spisovatele Stanislava Lema Fiasko. Je to temné, pesimistické proroctví o tom, jak to dopadne, když se střetnou dva naprosto odlišné světy, dvě naprosto odlišné kultury. Předvídal velký spisovatel to, co prožíváme na počátku 21. století ve střetu dvou kultur, střetu, který podle S. Lema nemůže dopadnout dobře ... a to ani pro jednu ze stran ?

31.3.2008 v 1:15 | Karma: 21,12 | Přečteno: 2278x | Diskuse | Ostatní

Paul Kreuz

Příběh vladaře Karla : školení pro současné i budoucí politiky

Janův syn Karel se ve svém životě řídil jednou důležitou zásadou. Tuto zásadu lze spatřit v jeho činech a tato zásada zní: s ničím v životě zbytečně neotálet !!! Jak se touto zásadou řídil sám Karel IV. ?

23.3.2008 v 22:26 | Karma: 33,35 | Přečteno: 2875x | Diskuse | Ostatní

Paul Kreuz

Jak psal Franz Kafka

Byl začátek září roku 1983, velmi slunečné pozdní léto a já dostal z Ústavu pro filozofii a sociologii ČSAV dopis tohoto znění: „Dobrý den, Paule, ty mě asi neznáš, ale mluvil jsem o tobě s Maximem ohledně Kafky. Podle toho, co mi Maxa řekl, ti zasílám „Povídky“. Ostatní knihy ti mohu nabídnout, jestli by ti to nevadilo, ve formě fotokopií ...“ A to bylo mé první, osudové setkání s dílem velikána pražsko-německé literatury, Franze Kafky ...

18.3.2008 v 1:03 | Karma: 12,40 | Přečteno: 1124x | Diskuse | Ostatní

Paul Kreuz

Jak maloval Hieronymus Bosch

Hieronymus Bosch byl holandský malíř, který se narodil kolem roku 1450 v brabantském Hertochenboschi a zemřel kolem roku 1516 tamtéž. Ačkoliv nejsou známy žádné spolehlivé prameny o tom, že by kamkoli během svého života cestoval, ve svém díle nám zanechal neobyčejně komplexní, neobyčejně zajímavý a neobyčejně děsivý pohled na náš svět, na náš život v něm ...

11.3.2008 v 1:02 | Karma: 18,69 | Přečteno: 1739x | Diskuse | Ostatní

Paul Kreuz

Jak odchází velikáni: Jakub Jan Ryba

Zaslechli jste někde o loňských Vánocích tóny České mše vánoční? Nebo jste se zúčastnili jejího hudebního provedení? Nebo vás dokonce tato krásná hudba provázela o Štědrém večeru? Ač Rybovo vrcholné dílo nese název Česká mše vánoční, její text byl přeložen do angličtiny, němčiny a francouzštiny, švédštiny. Dočkala se mnoha provedení v Evropě, též v Kanadě či Austrálii. Kdyby se tato fakta dověděl její autor, jistě by mu to poskytlo nesmírné zadostiučinění, kterého se mu nedostalo za jeho života. Byl totiž bezvýznamným učitelem, ač se od mládí toužil stát význačným hudebním skladatelem ...

17.2.2008 v 0:10 | Karma: 17,40 | Přečteno: 990x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

11. června 2025

Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...

Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali

8. června 2025  17:40,  aktualizováno  18:49

Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady

10. června 2025  15:55

Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...

Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové

12. června 2025  17:36

Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...

Z každého hospodského může být virtuos výčepu. Naučíme ho to, říká školitel ze Svijan

16. června 2025

Advertorial Péče o pivo je věda, zvlášť když jde o řemeslné. Záleží na každém detailu – od sanitace po techniku...

Práce na poli už dávno cenu zeleniny neurčuje, říká šéfka zelinářů Nebeská

16. června 2025

Premium Ceny zeleniny neurčují zemědělci, ale evropský trh, který jim často svazuje ruce. Náklady na...

Každý desátý učitel se bojí svých žáků. Potíže jim působí i rodiče

16. června 2025

Premium Vyhrožování, fyzické napadání, ale i útoky zbraní přímo ve škole. Čeští učitelé se bojí svých žáků...

Polsko už recykluje baterie ve velkém, Česko nestíhá ani legislativu

16. června 2025

Množství průmyslových lithiových baterií uváděných na trh s boomem fotovoltaiky, elektromobility a...

  • Počet článků 14
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1410x
Všichni hledáme své místo v životě a na světě. I já.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.