Zpěvačka dala lekci odborářům
To se ovšem nezamlouvá placeným „strážcům práv pracujících“, a tak během posledních týdnů dvakrát svolali své stoupence, aby zemi ochromili generální stávkou. „Řecký lid dobře ví, že fiskální situace státu je v hrozném stavu, ale ta opatření nejsou spravedlivá,“ řekl BBC šéf odborové ústředny GSEE Jannis Panagopoulos. „Žádáme spravedlivé rozdělení zátěže tak, aby zaměstnanci a důchodci neplatili cenu za krizi, kterou nevyvolali,“ dodal. Nepřímo tak naznačil, že břímě finančních problémů země by měli solidárně nést daňoví poplatníci ze všech států Evropské unie. Pregnantně řečeno – ať si místo jeho krajanů utahují opasky jiní.
Ostatně pozadu za kolegy z Peloponéského poloostrova nezůstávají ani čeští odboroví bossové. Především ti, kteří zastupují zaměstnance na železnici a v dalších sektorech zajišťujících dopravní obslužnost. Zhruba dva týdny drželi společnost v šachu hrozbou stávky v době ranní dopravní špičky, jen kvůli tomu, aby svým „věrným“ zachovali výhodu neplatit za určité produkty stejné DPH, jako platí odvádějí ostatní občané naší země. Prý ji mají od dob rakousko-uherské monarchie a není důvod je dnes o tyto benefity připravit, volají potomci těch, kteří před dvaaosmdesáti lety, řečeno slovy klasika „bourali vesele to Rakousko zpuchřelé“. Skutečnost, že zmatky s chystanou stávkou, jejíž termín se z pondělka přesunul na čtvrtek, připravil České dráhy minimálně o příjmy ve výši tři milionů korun, a protože podnik je dlouhodobě ztrátový, a tudíž spolufinancován z našich daní a náklady ponesou všichni občané, je jim lhostejná. Stejně jako to, že stovky a tisíce dopravních expertů mařili dva týdny čas sestavováním krizových scénářů, místo aby se věnovali produktivnější činnosti. Proč také ne: „Vždyť z cizího krev neteče!“
Nakonec sice stávku odvolali, ale s pohrůžkou, že pokud jim Senát a prezident republiky nepůjdou na ruku stejně, jako to učinil premiér Fischer a levice s KDU-ČSL v Poslanecké sněmovně, do stávky půjdou. „Odvolat jsme ji dokázali za několik hodin, zorganizovat ji můžeme za stejnou dobu,“ pohrozili v televizním zpravodajství. V pevné víře, že je povinnosti každého občana, aby s nimi solidarizoval a s případnými stávkokazy jim pomohl rázně zatočit!
Lekci, jak vypadá skutečná solidarita s vlastním národem, dala odborovým lídrům ze země pod bájným Olympem pětasedmdesátiletá řecká zpěvačka Nana Mouskouri, interpretka hvězdného hitu The White Rose of Athens. V dopise, který poslala toto úterý ministerstvu financí, nabídla, že důchod, jejž pobírala za poslancování v Evropském parlamentu v letech 1994 až 1999 (a nejde o nijak zanedbatelnou částku), dává zcela k dispozici státní pokladně. „Cítím jako povinnost k vlasti,“ cituje z jejího vyjádření list Eleftherotypia, „nezatěžovat naši státní pokladnu, dokud nepřekonáme katastrofální hospodářskou krizi.“
Právě její počin mě inspiroval k zamyšlení: Co by se stalo, kdyby naši odborářští bossové si ze svých, a věřím nijak malých platů, ponechali jen symbolickou částku ve výši platu průměrného železničáře, řidiče tramvají či autobusů, a zbytek použili k zaplacení DPH za zaměstnanecké bunusy. Kdyby tak učinili i jejich podřízení na nižších placených funkcích, a rozhodně také poslanci, kteří vedle členství ve sněmovně provozují druhé zaměstnání, nebylo by asi co řešit. Jenže… Košile je bližší než kabát a zvlášť před volbami se dá masa zmanipulovaných členů odborových svazů krásně využít k prosazovaní politických cílů. Jakých, vezmeme-li v úvahu, že někdejší „táta“ odborářů Richard Falbr zasedá od roku 1994 v Evropském parlamentě za ČSSD a jeho nástupce ve funkci šéfa odborové centrály ČMKOS Milan Štěch působí v našem Senátu za stejnou stranu, není snad třeba říkat.
Herbert Kratzer
Vsaďte na Lenina - vždy vyhrajete!
Ne, nebojte se, nechci propagovat myšlenky jistého Vladimira Iljiče Uljanova, známějšího pod přezdívkou Lenin, jako všelék na neduhy světa sužovaného finanční krizí. Jeho učení, jež odstartovalo v listopadu 1917 bolševický puč v Rusku a odtud se šířilo s razancí vlny tsunami, naštěstí pohřbily trosky berlínské zdi o dvaasedmdesát let později. A doufejme, že definitivně! Nicméně takřečený „vůdce světového proletariátů“ může právě v situaci, kdy se banky otřásají v základech, přinést všem, kteří dokážou chytit příležitost za pačesy a investovat, značné bohatství, či alespoň docela příjemný zisk.
Herbert Kratzer
Francouzský Chamberlain se jmenuje Sarkozy?
Patří k politikům, kteří dokážou chytit příležitost za pačesy a chlubí se tím, že i hrouda bláta se v jejich rukou promění v ryzí zlato. Proto neudivuje, že Nicolas Sarkozy spěchal, aby svým krajanům – a prostřednictvím tiskových agentur celému světu – hned zatepla vyjevil, jak hodnotí výsledky středečního bruselského summitu EU k situaci Řecka. A patřičně vyzdvihl svůj osobní přínos na jeho výsledcích.
Herbert Kratzer
Za všechno můžeme my, voliči!
Na naší domácí politické scéně to opět vře. Okolnosti odchodu faktického lídra Věcí veřejných Víta Bárty ze stávajícího Nečasova kabinetu rozpočtové odpovědnosti vytvořily živnou půdu pro zrod nejrůznějších konspiračních teorií, rádoby hlubokomyslných úvah o morálce a etických principech her na politickém pískovišti i katastrofických scénářů dalšího vývoje v české kotlině, nad nimiž by závistí bledli i renomovaní tvůrci hollywoodských politických thrillerů.
Herbert Kratzer
Zrodil se mučedník Engel…
V židovsko-křesťanské kultuře, k jejímuž odkazu se hlásíme a rozvíjíme ho, odnepaměti platí: každá úspěšná ideologie, sociální hnutí, ale i zájmy jedné profesní skupiny determinované hnutí občanské neposlušnosti k tomu, aby oslovilo masy, nezbytně potřebuje charismatického Martyra.
Herbert Kratzer
Pláčou dobře, ale bohužel na vlastním hrobě
„Je příliš brzy, je příliš pozdě. Pozdě začínat, nebo začínat znovu, brzy končit...“ Slova francouzské spisovatelky Marguerite Durasové, jimiž charakterizuje situaci, v níž se nacházejí hrdinové její novely Moderato Cantabile, totiž nejpřesněji vystihují současný stav sporu mezi účastníky lékařské akce Děkujeme, odcházíme na straně jedné a českým státem i většinou naší veřejnosti na straně druhé.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Řidiči zkoušejí novou fintu, jak neplatit za parkování. Přestupek, varuje policie
Na internetu se v poslední době značně rozšířila nabídka automatických parkovacích hodin, které...
Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod
Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj...
Velký skok pro lidstvo až v roce 2027. NASA odložila návrat astronautů na Měsíc
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve čtvrtek oznámil, že s návratem svých...
Kaňka na Trumpově úspěchu? Ve Sněmovně reprezentantů bude muset bojovat
Po volbách ovládneme celý Kongres a Donaldu Trumpovi v cestě k absolutní nadvládě nad Amerikou už...
V ulicích Tbilisi před parlamentem znovu vzplály ohně. Policie přitvrdila represe
Tisíce lidí v Tbilisi ve čtvrtek večer znovu vyšly do ulic na protest proti oznámení vládnoucí...
Jourová získala ocenění Women of Europe. Ženy umí řídit Evropu, reagovala
Již po osmé se ve čtvrtek večer v Bruselu udílely ceny Women of Europe, které vyzdvihují mimořádné...
Pronájem bytu 3+1, 69m2, Smetanova, Humpolec
Na Rybníčku, Humpolec, okres Pelhřimov
14 500 Kč/měsíc