Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dluhová historie II: USA v roce 1946: finanční represe a překvapivá

Spojené státy byly po druhé světové válce v podobné situaci jako Velká Británie po roce 1918. Kroky vlády byly však odlišné a stejně tak tomu bylo i s výsledky. V tomto článku pokračuji ve výtahu z nedávné studie Mezinárodního měnového fondu .   

Na konci druhé světové války se dluh USA dostal na desetinásobek předválečného stavu na 120 % HDP. Americká ekonomika také trpěla rychlým růstem inflace, který souvisel s odstraněním válečných kontrolovaných cen. V tomto ohledu byla tak situace podobná té ve Velké Británii po první světové válce. Úspěch keynesiánské politiky a strach z opakování chyb meziválečné doby vedl k odlišnému přístupu a lepším ekonomickým výsledkům.

Mezi roky 1946 a 1948 americké veřejné finance se rychle dostaly z deficitu do přebytku. Primární rozpočet se dostal z 5 % deficitu v roce 1946 na 6 procentní přebytek vzhledem k HDP v roce 1948. I v tomto ohledu se tedy výkon ekonomiky podobal té britské z doby po roce 1918. Velice odlišná ale byla měnová politika. Na rozdíl od první světové války byla mimořádná opatření, která byla použita v období války, odstraňována jen pomalu a postupně.

Jak už bylo napsáno, tak odstranění kontroly cen vedlo k inflaci v letech 1946 a 1947. Ovšem obecná víra v to, že ceny budou klesat, a přebytkový rozpočet způsobily, že nebyla nutná intervence federální banky. Dalším inflačním tlakem byla poté korejská válka. Aby se zabránilo růstu inflace bez poškození dluhopisového trhu, byly zavedeny limity na spotřebitelské úvěry. I tak došlo v letech 1950 a 1951 k růstu inflace. I díky tomu došlo ke snížení dluhu na 75 procent HDP. Ukázalo se, že inflace je větším nebezpečím než deflace a to vedlo k uvolnění pravidel pro centrální banku. Ta byla formálně zbavena povinnosti podporovat trh s vládními dluhopisy.

Finanční represe se vyvíjela logicky a reagovala postupně na realitu vysokého veřejného dluhu a také a

na strach, co by mohlo následovat, kdyby úrokové míry byly zvýšeny jako opatření proti poválečné inflaci. Přímá kontrola množství peněz nahradila cenový mechanismus. Byly zavedeny vyšší požadavky na rezervy bank a bankovní soutěž byla omezena řadou různých pravidel a regulací. Některé tyto restrikce (například úrokové stropy pro vklady) byly případně doprovázeny finančními inovacemi (například fondy peněžního trhu) a to vedlo v následujících letech k dalším intervencím a zaváděná kontrol. Obecně tyto restrikce jen částečně uspěly ve stabilizaci inflace. Ve skutečnosti zůstala inflace po celé období velice nestabilní.

Obecně lze konstatovat, že živé vzpomínky na hospodářskou krizi vedly lidi toho, že se více obávali deflace než inflace. Vysoká úroveň válečného dluhu a s tím spojená potenciálně vysoká úroková zátěž vyvolávaly dostatečné obavy. Vláda přijala mix hospodářské politiky, jejímž výsledkem bylo výjimečně podpůrné měnové prostředí, kombinované s přísnou rozpočtovou politikou. Zvláště se soustředila na různá opatření (často nazývaná „finanční represe“), jejichž cílem bylo zachování nízkých nominálních úrokových měr z vládních dluhopisů. Toho mělo být dosaženo rozpočtovou disciplínou a kontrolou úvěrů. Tato politika vedla ke dvěma zásadním zvýšením inflace, které vyústily ve velké negativní reálné úrokové míry a snížení poměru dluhu k HDP.

Podpůrná měnová politika také pomohla snížit úrokové míry soukromých půjček a podpořila tak ekonomiku. Politika založená na růstu a rozpočtové výkonnosti byla i přes inflační nestabilitu úspěšná. Z toho je možné vyvodit, že podpůrná měnová politika je klíčovým prvkem úspěšného snižování dluhu. Zároveň se ovšem autoři studie ptají, zda tento přístup může být aplikován na současné ekonomické a finanční prostředí. Sada kontrol a regulací, které by byly nutné pro realizaci finanční represe, by nutné vedly k méně integrovanému mezinárodnímu finančnímu systému, než máme dnes. A dále neočekávaný růst inflace, který měl velký podíl na snížení dluhu USA, by mohl ohrozit institucionální prostředí, které centrální banky s cílem stabilizace dluhu budovaly posledních 30 let.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ladislav Kotík | neděle 21.10.2012 10:15 | karma článku: 8,60 | přečteno: 923x
  • Další články autora

Ladislav Kotík

Tohle je jižní Morava: Mikulov

Tak jsem o víkendu taky stanoval. Bylo nás tam se stany hodně. A v pondělí jsem se dozvěděl, že o víkendu stanoval i Andrej. Kdybych to věděl, udělal bych si taky selfíčko, dal ho facebook a mohli jsme si teď porovnat velikost.

30.8.2016 v 15:38 | Karma: 12,17 | Přečteno: 431x | Diskuse| Cestování

Ladislav Kotík

Takové to české rozhodování: oddalování, odvolávání, výmluvy

Zdá se mi, že rozhodování v našem státě se poslední dobou děje často jen jako. Vlastně se ani nepočítá s tím, že by se dané rozhodnutí mělo realizovat. Předem počítáme s tím, že rozhodnutí někdo napadne a že to nebude na nás, abychom to museli realizovat. Různé nevládní organizace potom zase využijí každé chyby, aby rozhodnutí zpochybnily. Je to přece jejich povinnost a práce a už se nehledí na dopady. Někdy mám pocit, že to vlastně všem tak nějak vyhovuje.

22.6.2014 v 21:59 | Karma: 8,51 | Přečteno: 282x | Diskuse| Politika

Ladislav Kotík

To se mi moc líbí, ale ne na mém dvorku

Anglický akronym „Not in my backyard“ charakterizuje názorně postoj, který je tak typický pro dnešní moderní společnost. V době, kdy roste potřeba veřejně prospěšných staveb, je jasné, že tyto stavby, jakkoliv jsou prospěšné, zatěžují své bezprostřední okolí. Dálniční obchvat tak může zlepšit život tisícům obyvatel města, ale zároveň zhorší bydlení těm, kteří jsou v blízkosti. Postoje lidí se většinou dělí do 3 kategorií. Ti, kteří podporují daný investiční záměr, ti, kteří jsou záměrem nějak dotčeni a nesouhlasí s ním, a poté zbývající většina, které se záměr přímo nedotýká a v zásadě je jim to jedno. Paradoxně nejhlasitější bývají odpůrci, kterých je sice nejméně, ale mají největší motivaci.

15.6.2014 v 19:04 | Karma: 10,42 | Přečteno: 1020x | Diskuse| Společnost

Ladislav Kotík

Realistická politika à la Miloš Zeman

Miloš Zeman nedávno pochválil vládu za její přístup k Číně, který nazval realistický. Když mluví o islámu, tak je ale tento přístup nepotřebný a prezident má potřebu jasně ventilovat svůj názor.

13.6.2014 v 9:55 | Karma: 11,14 | Přečteno: 379x | Diskuse| Politika

Ladislav Kotík

Kouzlo menších letišť

Při svých leteckých cestách do zahraničí je mým velkým koníčkem hledat co nejlevnější variantu cesty. I proto mě mrzí krach středoevropských aerolinek Skyeurope a nedostatečná nabídka nízkonákladovek v České republice.

3.6.2014 v 16:39 | Karma: 11,74 | Přečteno: 554x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

V podezřelých časopisech publikoval i Havlíček, přitom stínově vede vědu

10. května 2024  8:54,  aktualizováno  9:03

Místopředseda a poslanec opozičního hnutí ANO Karel Havlíček zveřejňoval vědecké články v...

Nestačilo ani 14 hodin, ve Sněmovně pokračuje boj o možnost volit poštou

10. května 2024  5:43,  aktualizováno 

Přímý přenos Parlamentní bitva o korespondenční volbu pokračuje i v pátek. Ani 14 hodin jednání ve čtvrtek totiž...

Žena žila tajně rok uvnitř vývěsního štítu obchodu. Pojmenovali ji střešní ninja

10. května 2024  7:29

V americkém státě Michigan 34letá žena skoro rok tajně bydlela uvnitř vývěsního štítu na střeše...

Vyslýchaný v Paříži sebral policistům zbraň a začal střílet, dva těžce zranil

10. května 2024  6:36

Muž předvedený k výslechu na pařížskou policejní stanici ve čtvrtek večer vážně zranil dva...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 35
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 711x
Jsem překladatelem, zastupitelem městské části Brno-Černovice. Zajímá mě sport, ekonomika, lingvistika, cestování a domácí i mezinárodní politika.