Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Čína obkličuje Indii přes Srí Lanku a Pákistán

Geostrategické politické drama v Indickém oceánu nabývá na tempu. Když Indie v 4/013 úspěšně s čerstvě nabytou US technologií otestovala mezikontinentální balistické střely Agni-V/Agni II ( s tím, že má i Agni VI) , které mohou hravě doletět do Pekingu, Peking pohrdavě prohlásil, že do Pekingu nikdy nedoletí .  

Srí Lanka, pro svoji přírodní scenérii přezdívána perla Indického oceánu, kolonizována Portugalci, a po jejich porážce do vyhlášení nezávislosti v roce 48 Nizozemci, se do roku 72 jmenovala ostrov Ceylon .

Jako stará čínská Hedvábná stezka, která vedla z bývalého hlavního města Číny Xian/Si-an přes Indii až do Vatikánu, také dnešní strategické zásobovací a obchodní trasy Číny vedou přes Jihočínské moře, Malacké úžiny, a Indický oceán, konkrétně přes ústřední čínský tranzitní přístav Srí Lanka na jižním výběžku Indie, přes který prochází 85% čínského importu BV ropy a nerostných surovin z Afriky ( + přes další přístavy, hlubokovodní přístavy Čína buduje i v Barmě, v Bangladéši a v Pákistánu) ...

Peking tyto své tranzitní tepny střeží jako oko v hlavě, a snaží se je ovládnout nejen přes „ intimní diplomatické vztahy“/korupcí (všechny rozvojové projekty na Srí Lance schvaluje samotný prezident nebo jeho starší bratr  Basil, kteří za odsouhlasení dostávají 10-15% z ceny projektu), přísunem financí pro místní infrastrukturu, diplomatickou podporou dané země, ale zajištˇuje si je i smlouvami o vojenské spolupráci ...

Čína k tomuto účelu buduje přístavy a letiště nejen na klíčové Srí Lance, ale i v Barmě, v Kambodži, Thájsku, Bangladéši, v Pákistánu, na Maledivách  a Seychellách ...

Peking však staví přístavy i v Adenském zálivu a v Arabském moři.

Peking tvrdí, že nemůže jinak, protože US Čínu obklíčily svými základnami ve středoasijských republikách, v Afghánistánu, v Pákistánu, svojí vojenskou spoluprácí s Indonésií, Singapurem a Vietnamem, nemluvě o Japonsku, Jižní Koreji a Tchajwanu ( na mezinárodních konferencích o klimatu však Čína a Indie, největší znečištˇovatelé planety, zastávají shodná stanoviska ) …

Peking chová Rajapaksův režim jako v bavlnce.

Srí Lanka dostane od Pekingu telekomunikační  „věž Lotus“ v Kolombu, nejvyšší budovu v jihovýchodníAsii, která bude údajně vidět i z New Delhi, obří sklad na skladování ropy, obří uhelnou elektrárnu, nová letiště a přístavy, silnice, železnice a veřejné budovy zničené v občanské válce v severních a východních oblastech, kam Peking dodává i levné čínské dieselové lokomotivy a těžkou stavební techniku (+ vše staví levná čínská pracovní síla) ...

Čínské firmy investovaly i do elektronických systémů a elektronického průmyslu Srí Lanky, zatímco rodinný klan Rajapaksů na oplátku zřídil pro Peking „  zvláštní svobodnou obchodní zónu“ …

Peking zpochybnil politiku i autoritu US finančních institucí, Světové banky a MMF, a doporučil srílanské vládě neřídit se jejich instrukcemi, načež čínské banky v roce 09 poskytly srílanské vládě úvěr ve výši 6.1 mld dolarů, více, než jí kdy půjčily US, Japonsko a Indie dohromady .

Navíc poskytnutí úvěru neprovází žádné podmínky jako poskytnuté úvěry od MMF či Světové banky, podmíněné mj. ekonomickými a politickými reformami …

Srílanský velvyslanec v US v 2/010 pro list The NYC Times prohlásil, že „ Washington nabízel úvěr jen ve výši 2.6 mld dolarů, a ještě s podmínkami „ …

Proto Washington po podepsání dohody s Indií o civilní jaderné spolupráci rozšířil nabídku úvěrů Indii, a stejně tak Tokio, které sponzorovalo vytvoření průmyslového pásu (1.500 km)  mezi New Delhi a Bombají na západním pobřeží, což Peking považuje za protičínskou politiku, a proto ve stejné době podepsal s Pákistánem, arcinepřítelem Indie, dohodu o dodání dvou jaderných elektráren …

V Pákistánu nejdůležitějšími čínskými projekty jsou hlubokovodní balúčistánský přístav Gwadar a důl na těžbu mědi v balúčistánském Saindaku, ale i postavení přehrady Gomal Zam v tribálních oblastech.

Indie se nejvíce obává čínského projektu Hambantola, hlubokovodního přístavu pro lodě s hlubokým ponorem, který Peking v částce jedné miliardy dolarů staví u rybářského městečka Hambantola s 21.000 obyvateli na jihovýchodním pobřeží Srí Lanky, jehož přístav využívá již dnes pro doplnění paliva lodí nejen čínské obchodní flotily, ale i čínského vojenského námořnictva …

Městečko Hambantola spadá do volebního obvodu prezidenta Mahinda Rajapaksa, a místní městskou radu vede jeho 25letý syn Kamal( příbuzní prezidenta si rozdělili správu celé země + diplomacii, viz  The Economist z 12/012 ) …

Zatímco Indie je již dlouho znepokojena obavami, co z tohoto obklíčení pro Indický oceán vyplyne, Washington se „ probudil“ teprve nedávno ( viz zde Čínsko-ruské a americko-indické hrátky + zprávu US Kongresu z 12/09 Re-charting US Strategy on Sri Lanka, jejímiž autory jsou John Kerry (D) + Richard Luger (R), v níž oba autoři poukazují na to, že Kolombo přijalo čínskou pomoc, když jej Západ odmítl financovat , aby mohlo dotáhnout svůj boj proti Tamilským tygrům do úspěšného konce, a že Washington podcenil geostrategickou důležitost Srí Lanky pro US zájmy ( rodina Rajapaksů nesnáší Brity jako kolonialisty, kteří společně s Washingtonem v 3/012 ve Výboru OSN pro lidská práva prosadili mezinárodní vyšetřování válečných zločinů, které v občanské válce spáchaly jak vládní jednotky, tak jednotky Tamilských tygrů, zatímco v 5/09 tyto snahy Kolombo ještě odrazilo s pomocí Indie,  dnes na Srí Lance „ mizí“ novináři ) …

Indie se Srí Lankou udržuje trnité vztahy, protože na východě a severu Srí Lanky převažují hinduističtí Tamilové, kteří v roce 83 za vydatné podpory 60 miliónů Tamilů v sousedním indickém svazovém státě Tamil Nadu ve Srí Lance rozpoutali občanskou válku proti převažujícím buddhistickým Sinhálcům ( na buddhismus je převedli barmští mniši)  za odtržení své provincie Ilam od Srí Lanky/LTTE,Tygři osvobození tamilského Ilamu ( Sinhálci nejsou bez viny, v 50.letech přijali zákon, který za oficiální jazyk uznal jen sinhálštinu, a za náboženství buddhismus ) …

Údajně příslušník Tamilských tygrů zavraždil v roce 91 Rádžíva Gándhího ( při sebevražedném bombovém útoku zahynulo dalších 14 lidí v jeho blízkosti) , jenž nastoupil do funkce premiéra po zavraždění své matky v roce 84, ale dvě indické vyšetřovací komise toto tvrzení nebyly schopny potvrdit.

Indie svoji „veřejně tajnou“ vojenskou podporou „tamilských tygrů“ utrpěla v 80. +90. letech na Srí Lance stejný vojenský debakl jako Američané ve Vietnamu ( Tamilští tygři oficiálně složili zbraně v roce 09), oba státy jsou proto na sebe alergické.

Geopolitická konstelace v jihovýchodní Asii je pro Indii velmi složitá, na severu od New Delhi sídlí exilový tibetský parlament podporující tibetského dalajlámu, kterého ostřížím zrakem sleduje nejen Peking, ale i New Delhi, zatímco na druhé straně hranic má Indie nevyřešené vztahy s Pákistánem ( o nevyřešených vztazích s Čínou ani nemluvě) , do kterého o sto šest investuje Čína ( letiště,přístavy, silnice) …

Indie má za sebou tradičně US a Británii ( viz zde Pákistán: Washington se přeorientoval na Indii, regionálního konkurenta Teheránu), na druhé straně britské/UK námořnictvo využívalo ostrůvek China Bay,Trincomalee na Srí Lance až do roku 57, a příležitostně jeho přístav stále využívá US námořnictvo .

Indii však nejvíce vadí obří US námořní a ponorková základna se zařízením pro monitorování kosmu na atolu Diego Garcia, kterou v roce 66 Washingtonu Britové pronajali do roku 2036 ( přesně na 50 let do roku 2016 s možností 20letého prodloužení, které obě strany musí potvrdit nejpozději v 12/014) .

Nájem však Washington neplatí, místo nájmu Washington Londýnu prodal námořní balistické střely Polaris se slevou v částce14 mil. dolarů, na ostrově je rovněž sklad tříštivých pum, z dohledu UK parlamentu a US Kongresu  …

Strategický korálový atol leží 1.790 km jihozápadně od Indie v „britské“ části sektoru Indického oceánu/British Indian Ocean Territory,3.650 km od Tanzánie, a 4.720 km od  západní Austrálie .

Atol Britové v roce 65 za 3 milióny liber koupili od   „ autonomní francouzské kolonie“  ostrova Mauricius „ , jeho 2.000 obyvatel v roce 68 vystěhovali na Mauricius a Seychelly ( za 2.sv.v. na ostrově Diego Garcia měli Britové stanici RAF, uzavřenou v roce 46) .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Andrea Kostlánová | pondělí 27.5.2013 13:13 | karma článku: 10,91 | přečteno: 709x
  • Další články autora

Andrea Kostlánová

Ženy bez práva na život versus Panenky z Instagramu

Většina žen na světě jen přežívá a hrbí se, zatímco pár jiných žen se předvádí na Instagramu, mluví o děloze a těžkou volbou mezi kariérou a mateřstvím ( k tomuto viz článek „ Kňourání na Lvech, kňourání zemědělců. Tak nějak se

1.5.2024 v 18:17 | Karma: 12,92 | Přečteno: 532x | Diskuse| Politika

Andrea Kostlánová

Prodej dětí – poptávka stimuluje nabídku

Jean-Jacques Rousseau hlásal lásku k bližnímu, ale své děti dal do sirotčince, ani Albert Einstein láskou k vlastním dětem neoslnil. Jak vypadaly sirotčince dříve, ukazuje Charles Dickens a Maupassant, u nás vyšla knížka o

10.2.2024 v 15:09 | Karma: 13,74 | Přečteno: 508x | Diskuse| Politika

Andrea Kostlánová

Ochrana žen a dětí je katastrofická, zatímco z LGBT se stává privilegovaná kasta

Lidská práva nedodržuje mj. drtivá většina afrických států. Téměř všechny podepsaly Mezinárodní úmluvu o potlačení a trestání zločinu apartheidu z roku 1973, která byla přijata z iniciativy Kremlu,

9.2.2024 v 11:42 | Karma: 12,27 | Přečteno: 508x | Diskuse

Andrea Kostlánová

Rudolf Hess i Wallenberg věděli to, co se neměla dozvědět veřejnost

Stejně jako Wallenberg i Hess věděl to, co se veřejnost nikdy neměla dozvědět.- že nacisté spolupracovali se sionisty, kteří od nich Židy vykupovali, a rovněž i s bolševiky, kteří ukrajinské a běloruské Židy nacistům vydávali.

8.12.2023 v 19:36 | Karma: 16,28 | Přečteno: 738x | Diskuse| Politika

Andrea Kostlánová

Švédská vláda půjčila Kremlu milióny v době, kdy byl švédský diplomat v sovětském vězení

Švédský vyslanec v Moskvě v 12/1946 – „ Bylo by skvělé, kdybychom dostali odpovědˇ, že je Wallenberg mrtvý „, aneb socialistická vláda v 10/1946 půjčila Kremlu 300 mil. dolarů v době, kdy byl švédský diplomat v sovětském vězení.

18.11.2023 v 18:15 | Karma: 11,13 | Přečteno: 271x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Srovnání průzkumů: Lidovcům umřeli voliči, Konečná v eurovolbách sráží ANO

19. května 2024  19:34

Volební modely českých agentur, srovnané redakcí iDNES.cz za celý rok, mají jasno. Hnutí ANO si od...

V Česku mizí vesnické obchody. Změní trend chytré prodejny bez prodavaček?

27. května 2024

Premium Za poslední čtyři roky zmizelo téměř čtyři sta vesnických obchodů. Jejich aktuální počet je 11 701,...

Radši Okamura než Fiala, říká Konečná a hájí, proč schovala KSČM do koalice

27. května 2024

„Když se mě zeptáte, jestli Fiala, nebo Babiš, tak prostě Babiš,“ uvedla v rozhovoru pro iDNES.cz...

Nejen Batman zklamal, Bulhaři znovu volí. Hledají mesiáše, tvrdí analytici

27. května 2024

Premium Bulhaři chodí k volbám každou chvíli a pořád žádný výsledek. Na začátku června se v Bulharsku budou...

Hoši, děkujem! Jsme nesmírně hrdí! Pavel a další politici gratulují hokejistům

26. května 2024  23:51

K vítězství českého týmu na mistrovství světa v hokeji gratulují na sociálních sítích také čeští...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 1106
  • Celková karma 12,92
  • Průměrná čtenost 1381x
Mám doktorát z mezinárodního práva a zahraničněpolitické vztahy jsou mojí vášní. Motto pro můj blog : "Take away that pudding, it has no theme." Winston Churchill

email : kostlannova@email.cz