Andrea Kostlánová
email : kostlannova@email.cz
- Počet článků 1107
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1382x
Andrea Kostlánová
Tokio neupustí od protiruských sankcí, Putinovi je ochotno darovat psa, nikoliv Kurily
Mírovou smlouvu s Japonskem ( ani vlastní separátní mírovou smlouvu, tak jako ji s Japonskem uzavřely mj. Čína, Indie, Jižní Korea) Kreml neuzavřel z důvodu, že se v roce 51 z trucu neúčastnil jednání mezi spojenci a Japonskem
Andrea Kostlánová
Pearl Harbour, záhada proamerického admirála
70 let po válce se Japonsko stále tváří jako obětˇ války. 15.8. v den kapitulace si Japonsko připomíná všechny velké krvavé bitvy ( bitvu o ostrov Okinawa, bránu k hlavním japonským ostrovům, poslední velká bitva 2.sv.v. březen-červen 1945, 230.000 japonských padlých ( 80.000 vojáků + 150.000 civilistů / US ztratily 14.000 vojáků ), Saipan 55.000 padlých, Iwojima 30.000 ).
Andrea Kostlánová
Kurily a neexistence rusko-japonské mírové smlouvy
16.8.06 ruské ministerstvo zahraničí vyslovilo „ lítost“ nad zastřelením japonského námořníka na širém moři před Kurilským souostrovím ruskou pobřežní hlídkou, když neuposlechl výzvu ruské pobřežní stráže, aby svůj rybářský škuner zastavil - nicméně Kreml odmítl jakoukoliv odpovědnost za incident s tím, že Tokio, skutečný viník, své rybáře, pytlačící v Kurilských vodách, severovýchodně od japonského ostrova Hokkaido, netrestá ...
Andrea Kostlánová
Severokorejské návraty americké diplomacie
V Jižní Koreji měl v 12/03 premiéru film Silmido ( shlédlo jej na 10 miliónů jihoKorejců), jehož promítání zrušilo poslední tabu, které se vztahovalo na teroristická komanda, která provozovaly nejen bolševické severokorejské, ale i jihokorejské vojenské vlády ...
Andrea Kostlánová
Korejská válka 1950-53, Zapomenutá a Neznámá
Mnohem starší korejská kultura dala vznik japonské kultuře, Korea, pro svůj izolacionismus přezdívaná "Poustevnické království ", byla totiž od roku 200 př.n.l. čínskou provincií ... V druhé polovině 19.stol.začalo Japonsko násilím vytlačovat Koreu z čínského vlivu, a násilím Koreu tlačilo pod vlastní poručnickou sféru.
Andrea Kostlánová
Libanon, válka všech proti všem, která nic nevyřešila
Libanon je unikátní konfesní mozaikou a ukázkou unikátního multikulturního pluralismu – celá staletí Libanon sloužil jako útočiště („Azylová hora“) pro četné komunity. Oficiálně je komunit 17, a každá komunita má svá privilegia . Mezi křestˇany jsou nejpočetnější maronité, tradiční spojenci Paříže. Mezi muslimy jsou nejpočetnější šíité, a poté sunnité. Pokud jde o Drúzy, vyznávají již tisíc let umírněný islám.
Andrea Kostlánová
Horko nad Indickým oceánem, aneb íránská karta Indie
Francouzi v Indickém oceánu drží 5 strategických „ zatím“ , kromě občasných pirátů, neobydlených korálových ostrůvků/ „Roztroušené ostrovy“ Bassas da India, Europa, Juan da Nova, Glorieuses a Tromelin, nejmenší z nich. Do 1/07 byly pod přímou správou francouzské vlády/ zámořský departement Réunion, Paříž se dnes snaží zdolat nápor afrických uprchlíků, kteří by je chtěli obsadit.
Andrea Kostlánová
Čína obkličuje Indii přes Srí Lanku a Pákistán
Geostrategické politické drama v Indickém oceánu nabývá na tempu. Když Indie v 4/013 úspěšně s čerstvě nabytou US technologií otestovala mezikontinentální balistické střely Agni-V/Agni II ( s tím, že má i Agni VI) , které mohou hravě doletět do Pekingu, Peking pohrdavě prohlásil, že do Pekingu nikdy nedoletí .
Andrea Kostlánová
Filipíny ohrozily čínský „nárok“ na Jihočínské moře
Čína agresívně zabírá jižní část Jihočínského moře, jediná Manila jí hodila klacek pod nohy. Peking si nárokuje veškeré mini ostrůvky/ korálové atoly, které jsou sotva nad hladinou, a samotné Jihočínské moře, které je zlatým vejcem ( má zásoby ropy o objemu 80% saúdskoarabských, a zásoby zemního plynu srovnatelné se zásobami katarskými ) ...
Andrea Kostlánová
"Malvíny" Jihočínského moře,příprava na námořní bitvu
Od roku 00 Čína, jejíž HNP rostl 10x rychleji než americký (US 14.600 mld v roce 010), převzala US roli hlavního obchodního partnera všech zdejších asijských států . Čína má již všechny rysy supervelmoci, včetně vojenského rozpočtu, který v roce 011 činil 91.7 mld dolarů, o 80% více než japonský, a o 200% více než indický ... Zatímco poměr vojenského rozpočtu Číny a US činil v roce 00 1 :20, v roce 011 to bylo 1 :7 - Peking je tak na 2.místě za Washingtonem ve vojenských výdajích, a bude-li Washington pokračovat ve snižování rozpočtových výdajů, mohl by US náskok ještě snížit.
Andrea Kostlánová
Japonsko-jihokorejské spory
Protijaponské nálady předvedla i Jižní Korea, jejíž vztahy s Japonskem se prudce zhoršily za premiéra Koizumi, jenž okázale a často navštěvoval Národní památník Jasukuni ... Poté, co na ostrov Dokdo (v korejštině)/Takešima (v japonštině) v souostroví Liancourt vnikli japonští ultranacionalisté, 10.8.012 ostrov bezprecedentně návštívil jihokorejský prezident Lee Myung-bak , jenž se inspiroval v červencové návštěvě Medvěděva v Kunaširi na Kurilách, které by Tokio chtělo na Rusku vrátit.
Andrea Kostlánová
Čínsko-ruské a americko-indické hrátky
Hrátky států ASEAN s Čínou : v roce 99 EU procházela obdobím euforie, zatímco státy jihovýchodní Asie vstávaly z trosek asijské finanční krize (97) . V roce 02 šéfové vlád ASEAN doporučili založit k roku 015 ekonomické společenství na principech EU, dnes postoj přehodnotili s tím, že regionální ekonomické společenství ano (jak do něj začlenit např. zaostalý Laos však neví) , ale nikoliv na zásadách EU, protože , jak pronesl indonéský prezident pro list The Wall Street Journal, měnová krize EU je varováním pro všechny, kteří by chtěli společnou měnu zavést.
Andrea Kostlánová
Čínsko-japonské hrátky, aneb Třetí bitva o Okinawu ?
Zatímco ještě za Bushe II Japonsko 13.3.07 podepsalo s Washingtonem a Austrálií bezpečnostní pakt namířený proti Číně, Obamovi se žádná další spolupráce s Japonskem nepodařila, naopak, viz můj článek Japonsko/Jižní Korea chtějí diverzifikovat svoji obranu ... Přijdou Američané v rámci rivalství mezi Čínou a Japonskem o Okinawu, tak jak přišli o Egypt ?
Andrea Kostlánová
Čínsko-americký souboj v tichomořské Asii
Zahraniční cesty Obamy naznačují US geostrategické priority – v 11/011 strávil 48 hodin v Evropě ( G20 v Cannes) , 10 dní v tichomořské Asii ( v havajském Honolulu na ekonomickém summitu APEC, poté se přesunul do Austrálie (60 let spolku Anzus/Washington, Canberra, Wellington, tzv. „ miniNATO „ ) ... Na Havlův pohřeb Obama nepřijel, ale podle zdrojů z US Kongresu jej museli držet, aby se nevypravil na pohřeb severokorejského diktátora ( viz Bazar se zbraněmi hromadného ničení, moje poznámka pod čarou " severokorejské návraty americké diplomacie" ) ...
Andrea Kostlánová
Šanghaj, první čínské „globální“ město
Megametropole Šanghaj (zhruba 20 mil. obyvatel) , největší čínské město a největší čínský přístav, byla prvním čínským „ globálním „ městem – sídlí v něm kolem 60 nadnárodních společností ( mj. Volkswagen, britský Pilkington, US McDonnell-Douglas a Foxboro) , 91 investičních zahraničních společností a 106 zahraničních průmyslových výzkumných středisek. Stovky dalších zahraničních společností stojí na pronájem nemovitostí v Šanghaji ve frontě : zahraniční investice do místní infrastruktury rostou, zisky jsou přímo pohádkové.
Andrea Kostlánová
Japonsko/Jižní Korea chtějí "diverzifikovat" svoji obranu
O japonské „neposlušnosti“ vůči Washingtonu, o skladování amerických jaderných zbraní na Okinawě, a o americkém radaru chránícím „japonské území“ , viz Integrace americké a japonské armády dokončena + Druhá bitva o Okinawu, Militaria.cz ).
Andrea Kostlánová
Moskva,Peking,Tokio,energetický poker na Dálném východě
O přechodu kapitalismu k socialismu bylo popsáno hodně papíru , ale ani jedna kniha nebyla napsána o přechodu komunismu k tržnímu hospodářství. Zatímco za Gorbačevovy pěrestrojky intelektuálové vybízeli k převzetí skandinávského modelu sociálnědemokratického státu, Putin se shlédl v modelu na způsob čínského : dominantní vládní strana, v jeho verzi obklopená politickými přívěsky, které mají budit zdání demokracie, okleštění svobody tisku, vyjadřování a shromaždˇování pod záminkou boje proti terorismu.
Andrea Kostlánová
Není tsunami jako tsunami,aneb přemrštěná štědrost
Člověk nemá pomlouvat ruku , která dává , ale přesto : bezprecedentní šlechetnost ze strany vyspělých průmyslových zemí ve vztahu k jihovýchodní Ásii, po které se v roce 04 přehnaly vlny tsunami, si zasluhuje zamyšlení.
Andrea Kostlánová
Bhópál
Opuštěná továrna na umělá hnojiva nadále otravuje okolí unikajícími těžkými kovy a chlorovanými chemikáliemi – Union Carbide India Ltd. odešla (filiálka americké UC Corporation,která v ní vlastnila 51% akcií, 22% akcií vlastnila indická vláda a zbytek soukromí indičtí podnikatelé ) , odpad z chemičky zůstal na státu, který s ním nic ani po 24 letech neudělal ...