Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Když smrt číhá přímo u vás doma

Česká republika bohužel dlouhodobě platí za rakovinovou velmoc. Mnozí to připisují životnímu stylu – tučnému jídlu, kouření, zplodinám z továren, vdechování výfukových plynů atd.

Lidé si přitom ale často neuvědomují, že na ně rakovina může číhat přímo v jejich domě nebo bytě. Velký paradox.

Kde jinde by měl člověk cítit pocit bezpečí a jistoty než ve svém domě nebo bytě. I tam nicméně může na majitele číhat smrtelné nebezpečí. V opláštění, stoupačkách nebo na střechách nejen v obytných domech, ale také ve školách, skladech, a dokonce v nemocnicích se v České republice vyskytuje časovaná bomba, skrytý a tichý zabiják jménem azbest, jehož uvolňování a následné vdechování doslova decimuje lidské zdraví. Všichni to sice ví (nebo alespoň tuší) a výsledek? Za 13 let, co je tato látka v Česku zakázána, byla zlikvidována zhruba jen čtvrtina zamoření. Karcinogenní účinky azbestu jsou přitom známy již od konce 19. století.

Azbest – opomíjený odkaz totality

Azbest byl díky jeho protipožárním a izolačním vlastnostem velkým stavebním trendem minulého režimu, používal se od 60. do 90. let 20. století. Jeho likvidace z budov se od roku 1989 ale pohnula jen o několik malých krůčků. Viníkem současného stavu je zejména nedostatečná legislativa, kterou mnozí vlastníci a zřizovatelé obcházejí a i nadále tak například naše děti nechávají vdechovat azbest ve školách, ačkoliv byly o jeho prokazatelné škodlivosti popsány doslova stohy papírů a vypracovány desítky studií. Pokud stát na každém kroku deklaruje a prosazuje ochranu zdraví obyvatel České republiky, a přitom se mnoho let naprosto nedostatečně zabývá karcinogenním azbestovým dědictvím posledních 50 let, je to alarmující situace. Je to zkrátka opomíjený nešvar minulého režimu, se kterým se naše zákony zatím nedokázaly uspokojivě vypořádat.

Kolik je v ČR azbestu? Vlastně nikdo neví

O tomto tématu se – s výjimkou sporadických článků v médiích – příliš často nehovoří. Právě proto považuji za nutné si neblahou azbestovou statistiku neustále připomínat. Podle expertů se u nás dosud podařilo zlikvidovat sotva čtvrtinu z původních šesti až sedmi milionů tun (!) azbestového materiálu, využívaného ve stavebnictví. Přesný objem ale v podstatě nikdo nezná, neboť – na rozdíl třeba od Polska – v Česku chybí jakákoliv přesnější evidence.

Zákeřnost azbestu je dána hlavně jeho plíživou a nezaznamenatelnou mnohaletou aktivitou, kdy se toxická vlákna dostávají do plicních sklípků, které nenávratně poškozují a zapříčiňují karcinom plic nebo nádorová onemocnění pohrudnice. Necháme tedy lidi v důsledku nezodpovědné legislativy nadále zbytečně umírat, nebo se v tomto směru skutečně začne něco dít? Kolik lidí ještě musí na následky vdechování azbestových vláken zemřít, než bude celý problém brán vážně? Nebude to levné, možná ani populární, ale státní správa by měla zamezit dalším zbytečným ztrátám na životech.

Azbest nezabíjí sám, jeho stejně nebezpečným komplicem je radon

Další látkou, o níž se často v českém prostředí příliš nemluví, je radon. Ten se v České republice mnohem častěji než v jiných evropských zemích hromadí v budovách a ročně prokazatelně usmrtí na 900 lidí, kteří onemocní rakovinou plic – je tak dle statistik druhou nejčastější příčinou této nemoci, hned po kouření.

Důvody jsou v podstatě jednoduché: radon je plyn, který vzniká pod zemí přeměnou uranu. A toho má Česko v podloží oproti jiným evropským státům velké množství.

Z podloží se radon následně dostává i do domů. A pokud nejsou správně izolované, radon se v nich hromadí. Podle propočtů ministerstva zdravotnictví je více než 3,5 procenta starších českých staveb naprosto nevyhovujících. Problém je hlavně ten, že lidé o nebezpečí, které se skrývá přímo u nich doma, často nic netuší a hodnoty radioaktivního prvku si tak v domě nechá změřit jen málokdo.

Na krajských úřadech už přitom kvůli tomu zavedli programy, v rámci nichž si mohou lidé o měření požádat. Pokud vyjdou hodnoty vysoké, mohou si lidé sáhnout i na dotace, které jim pomohou staré domy izolovat. Limit by potom neměl přesahovat českou normou pro novostavby 200 becquerelů na metr krychlový. Pokud někdo stráví rok v domě, kde je množství radonu vyšší než tato doporučená hodnota, vystavuje se stejnému ozáření, jako kdyby každý den absolvoval rentgenový snímek. U starých domů je přitom norma ještě benevolentnější, když povoluje extrémních 400 becquerelů na metr krychlový. Vystavovat se takto vysokým hodnotám může dobrovolně snad jen sebevrah.

Radon běžně dýcháme, ale v přijatelném množství

Radon ve vzduchu na volném prostoru dosahuje koncentrace do deseti becquerelů na metr krychlový. V budovách, kam vniká, se ale plyn hromadí – koncentrace je proto mnohonásobně vyšší. Podle Světové zdravotnické organizace by neměla přesáhnout 100 becquerelů na metr krychlový. Evropská komise odhaduje, že asi třetina české populace je vystavena vyšší míře koncentrace radonu, než je v Evropě průměrných 118.

Současný systém protiradonových opatření by měl proto být v zájmu snížení zdravotních rizik a počtu úmrtí na rakovinu plic zásadně revidován. Měla by být zpřísněna doporučená hodnota koncentrace radonu v novostavbách i ve starých budovách na objemovou hodnotu maximálně 100 Bq/m3, tedy na úroveň normy platné v Německu a doporučované i WHO.

Následně by měly být vytipovány všechny budovy, veřejné i neveřejné, především ale školy a školky, které se nacházejí v územích s vysokým radonovým indexem, kde by měla být realizována řízená ventilace s rekuperací. Problém je hlavně u starších staveb, kde se na radonovou hrozbu příliš nemyslelo. U novostaveb se s ochranou před radioaktivní látkou zpravidla počítá již při projektování.

Realizace výše uvedených opatření by vedla ke snížení frekvence onemocnění lidí na rakovinu plic a lze odhadnout, že by došlo ke snížení úmrtí na rakovinu plic u několika stovek lidí ročně. Stát by měl zajistit odstranění radonu ze všech veřejných budov. Nelze očekávat, že stát bude zajišťovat odstranění radonu ze soukromých budov. To musejí zajistit vlastníci těchto budov, přičemž v některých případech lze pro tento účel získat dotace.

Autor: Evžen Korec | pondělí 12.3.2018 15:35 | karma článku: 20,99 | přečteno: 1368x
  • Další články autora

Evžen Korec

Další bruselský nesmysl: Zákaz plynových kotlů omezí stovky tisíc českých domácností.

Mnoho miliard korun ze státních zdrojů vyletí komínem. A to doslova. Bruselští byrokrati totiž chystají zásadní změnu směrnice, která v konečném důsledku povede k zákazu prodeje i oprav plynových kotlů.

29.11.2023 v 10:52 | Karma: 46,26 | Přečteno: 10646x | Diskuse| Ekonomika

Evžen Korec

Vražedné řádění myslivců má další oběť. Kolik lidí ještě musí přijít o život?

Nápad vyrazit se začátkem víkendu na ryby přinesl muži z Ostravy smrt. Netušil, že ve stejné lokalitě vyrazili dva myslivci lovit divoká prasata.

28.11.2023 v 10:49 | Karma: 30,46 | Přečteno: 1506x | Diskuse| Společnost

Evžen Korec

Centrální bankéři promarnili další šanci restartovat českou ekonomiku a zlepšit dostupnost

Česká ekonomika bude i nadále skomírat, centrální bankéři promarnili další šanci domácnostem a firmám zásadně pomoci.

3.11.2023 v 6:48 | Karma: 14,79 | Přečteno: 480x | Diskuse| Ekonomika

Evžen Korec

Útokům nevychovaných psů zabrání zodpovědní majitelé, ne zákaz plemen

Bojoví psi jsou nebezpeční a jejich chov by se měl zakázat. Podobné hlasy se vždy ozvou, když se v médiích objeví zpráva o napadení člověka psem.

1.11.2023 v 7:58 | Karma: 16,32 | Přečteno: 365x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Evžen Korec

Stát se chce míchat do vztahů majitelů nemovitostí s nájemníky. Ty to ale poškodí

Návrh zakázat řetězení krátkodobých nájemních smluv očekávanou jistotu nepřinese, naopak nájemníky poškodí.

27.10.2023 v 9:58 | Karma: 29,85 | Přečteno: 651x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Zřícená dálnice v jižní Číně má již 36 obětí, další pátrání komplikuje počasí

2. května 2024  6:23

Nejméně 36 lidí zemřelo v hornaté oblasti na jihu Číny, kde se ve středu po silných deštích zřítila...

Poslanci mají jednat o změně zákoníku práce, o minimální a zaručené mzdě

2. května 2024  5:42

Poslanci by měli na mimořádné schůzi začít projednávat úpravu zvyšování minimální mzdy. Novela...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 172
  • Celková karma 19,27
  • Průměrná čtenost 4181x
RNDr. Evžen Korec, CSc. (* 1956)

Vystudovaný biolog, spoluautor 11 patentů v oblasti molekulární biologie a genetiky. Z původní kariéry vědce však zamířil k podnikání. Dnes je generálním ředitelem a majitelem developerské společnosti EKOSPOL, jednoho z největších stavitelů bytů v České republice. Je autorem publikace mapující zajímavosti o pozemcích ve světě i v ČR Pozemky ukrývají poklady, unikátního průvodce koupí bytu, Koupě bytu pod lupou a úspěšné knihy o investování do nemovitostí Co je v domě, není pro mě! V roce 2015 se stal ředitelem a majitelem ZOO Tábor, která se zaměřuje na ochranu ohrožených druhů zvířat. O jedinečném příběhu znovuotevření ZOO Tábor vypráví jeho kniha Jak jsem zachránil ZOO v Táboře. Dále je spoluauterm knih Noční život v ZOO Tábor a Jak prodloužit život vašeho psa. Je obdivovatelem Henryho Forda. Má manželku a syna. Evžen Korec je velkým milovníkem zvířat, přírody, inteligentního humoru a smaženice.