Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hrozí vláda tyranů. Zapomínáme se totiž ve „sluníčkových“ letech

Devadesátá léta byla hodně zvláštní doba. Vzpomínám si, jak jsem koncem roku 1992 dělal první pohovory se svými potenciálními zaměstnanci v obýváku rodinného domku v pražském Suchdole, kde jsem tehdy bydlel.

Dodnes si dobře vybavuji paní, která se hlásila na pozici účetní. Byla velice pečlivá a seriózní a to samé vyžadovala i od protistrany. A zkraje devadesátých let nebyla serióznost zrovna přebytkovým zbožím. Změny režimu se tehdy snažil využít kdejaký vykuk, který si kapitalismus záměrně pletl s džunglí, v níž lze bezuzdně okrádat a obelhávat jiné. Paní účetní o pohnuté době věděla své, a když jsem ji přivítal v obýváku, chápu, že jsem v ní vysokou důvěru zrovna nevzbuzoval. Nakonec jsme si ale plácli. Asi jí nenapadlo, že se z obývákové začínající firmičky za bezmála čtvrtstoletí vyklube firma miliardová. No, abych pravdu řekl, mě samotného to tehdy také nenapadlo.

Ale proč o tom vlastně píšu. Devadesátá léta – a vlastně i prvních šest nebo sedm let tohoto milénia – byla zvláštní nejen proto, že jsme se učili – leckdy bolestivě – žít s kapitalismem. Ta léta byla zvláštní v celém západním světě, tak nějak „sluníčkově“. Informační technologie zažívaly svůj razantní nástup. Čína přitom z globálního pohledu sloužila jako neuvěřitelně levná „dílna světa“. Politici na Západě – a později částečně i u nás – tak s vidinou světlých zítřků slibovali voličům modré (nebo oranžové, jak chcete) z nebe. Bude trh, budou ale i sociální jistoty, slýchali jsme. Bude všechno! Oddřou to v Číně, vy – naši voliči – si přece ruce špinit nebudete! Nejdále se slibováním všeho za nic došli asi v Řecku. Ironie osudu tomu chtěla, že jsou to dnes právě Číňané, kteří si brousí zuby na velké řecké přístavy. Po uši zadlužené Řecko je zřejmě nakonec bude muset prodat.

Ale nemysleme si, že my jsme „za vodou“. Generace vrcholných politiků, kteří v devadesátých letech teprve „dorůstali“, dnes vládne. V devadesátých letech zastávali méně exponované funkce a měli čas nasávat opojný duch doby. Nové doby i se svojí takzvanou novou ekonomikou, jak se tehdy říkalo. Dnešní vrcholní politici jsou tímto stále ovlivnění. Nejvýrazněji je to vidět na europoliticích, představitelích Evropské unie. Stále přerozdělují o sto šest. Stále harmonizují, standardizují, financují cyklostezky a další kvanta věcí, které jsou fajn, když máme přebytek, ale které jsou zbytečnou, ba nebezpečnou zátěží, když se topíme v dluzích. A v dluzích se topí celá Evropa!

Co hůř, už to nebude Čína, ani obecněji Asie, kdo by nás z dluhů dostal. Práce už v Číně notně podražila. A nebudou to ani informační technologie. Produktivita stagnuje v západní Evropě i v České republice už řadu let, tak nejpozději od roku 2008 či 2009. Facebook, Twitter, YouTube či rozličné aplikace pro iPhone jsou sice super, ale do souhrnných čísel za produktivitu celých ekonomik se prostě moc nepromítají (na rozdíl od starších, „devadesátkových“ IT technologií typu samotného PC nebo e-mailu).

Když neroste produktivita, znamená to, že si člověk nebo skupina lidí (či dokonce celá země) mohou v zásadně polepšit pouze tak, že si pohorší jiný člověk nebo jiná skupina lidí (či dokonce celá země). Proto dnes pozorujeme nárůst společenských, ale i geopolitických tenzí a také politické polarizace. V řadě zemí nastupují extrémisté a populisté. V zásadě říkají, že vezmou těmhle, aby přidali tady těm – čímž polarizují společnost.

V devadesátých letech a v prvních létech tohoto tisíciletí jsme díky rostoucí produktivitě bohatli všichni. I když, pravda, někdo pomaleji a někdo rychleji – hlavně počátkem devadesátých let u nás bohužel často různí vykukové, šejdíři a tuneláři.

Jenže tahle doba je pryč. Musíme si to uvědomit dříve, než bude pozdě a než se moci chopí bezskrupulózní extrémisté či populisté, mnohdy zakuklení tyrani. Ale hlavně by si to měli uvědomit mnozí současní naši i eurounijní politici. Začněme třeba omezením přerozdělování. Stát prostě neuživí tolik krků, jak jsme si v devadesátých letech vysnili. Je třeba rozhodnout, kdo státní pomoc opravdu nutně potřebuje a kdo se bez ní obejde, byť to nebude snadné. Už včera bylo pozdě!

 

Pokud se Vám mé názory líbí, sledujte mě na Twitteru: 

https://twitter.com/evzenkorec 

 

Autor: Evžen Korec | čtvrtek 14.5.2015 11:30 | karma článku: 38,52 | přečteno: 5936x
  • Další články autora

Evžen Korec

Nenápadná zpráva ze světa vědy, která ale ovlivní podobu jídelníčku nás všech

Aktuální boj s pandemií a ekonomické dopady drastických omezení zcela zastínily velmi důležitou zprávu posledních dnů, která ovlivní budoucnost lidstva na dlouhá desetiletí dopředu.

12.1.2021 v 15:12 | Karma: 23,11 | Přečteno: 1787x | Diskuse| Věda

Evžen Korec

Kapří genocida nemá v ulicích měst co dělat. Nejsme přece barbaři!

Každý rok potkávám své známé a povídáme si mimo jiné také o tom, které exotické země jsme navštívili, co jsme tam viděli a zažili.

17.12.2019 v 14:15 | Karma: 17,96 | Přečteno: 1366x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Evžen Korec

Walkman Sony a masakr na moři – dva „přínosy“ Japonska lidstvu

Vždycky jsem si vážil kultury říše vycházejícího slunce, obdivoval jsem um, nezměrnou píli i houževnatost obyvatel japonských ostrovů. Ale od července je s tím konec!

4.7.2019 v 7:13 | Karma: 14,86 | Přečteno: 545x | Diskuse| Politika

Evžen Korec

Bezmocné psy upekla zaživa! Nedělejte stejnou PRASÁRNU

Příšerné utrpení. Nezodpovědné. Nelidské. To jsou nejslušnější slova, která se šíří napříč sociálními sítěmi na adresu „chovatelky“, která nechala své dva labradory zavřené v autě na parkovišti.

26.6.2019 v 10:33 | Karma: 23,56 | Přečteno: 1062x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Evžen Korec

Uhnízdily se u vás na chalupě vlaštovky?

„Už stavějí!“ Od brzkého jara sledujeme spolu s manželkou malý zázrak ptačích stavitelů, kteří si v hospodářských budovách naší farmy stavějí hnízda. A tak trochu přitom soupeříme, kdo z nás zaznamená přílet vlaštovek jako první,

14.6.2019 v 7:11 | Karma: 22,74 | Přečteno: 946x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 172
  • Celková karma 19,27
  • Průměrná čtenost 4181x
RNDr. Evžen Korec, CSc. (* 1956)

Vystudovaný biolog, spoluautor 11 patentů v oblasti molekulární biologie a genetiky. Z původní kariéry vědce však zamířil k podnikání. Dnes je generálním ředitelem a majitelem developerské společnosti EKOSPOL, jednoho z největších stavitelů bytů v České republice. Je autorem publikace mapující zajímavosti o pozemcích ve světě i v ČR Pozemky ukrývají poklady, unikátního průvodce koupí bytu, Koupě bytu pod lupou a úspěšné knihy o investování do nemovitostí Co je v domě, není pro mě! V roce 2015 se stal ředitelem a majitelem ZOO Tábor, která se zaměřuje na ochranu ohrožených druhů zvířat. O jedinečném příběhu znovuotevření ZOO Tábor vypráví jeho kniha Jak jsem zachránil ZOO v Táboře. Dále je spoluauterm knih Noční život v ZOO Tábor a Jak prodloužit život vašeho psa. Je obdivovatelem Henryho Forda. Má manželku a syna. Evžen Korec je velkým milovníkem zvířat, přírody, inteligentního humoru a smaženice.