Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co lidi vede k nakupování na místech, kde týrají zvířata?

Na světě existuje jen málo smutnějších věcí, než je pohled na frustrované majestátní zvíře bezcílně bloumající sem a tam podél skleněné stěny svého vězení. 

A přesto se nezdá, že by to návštěvníkům nákupního centra Grandview v jihočínské provincii Kuang-tung nějak vadilo. Spokojeně popíjejí svou kávu z plastového kelímku, vychutnávají si fast food z přilehlých restaurací, chlubí se svými nákupními úlovky a přemýšlejí, co pěkného si dneska ještě pořídí. A mezi tím vším si jen tak mimochodem udělají nějakou tu patřičně rozjásanou fotku s majestátní lední medvědicí, kterou tu asi rádoby vtipně pokřtili jménem Pizza. Nijak je přitom netrápí, že je zvíře evidentně pološílené ze své klece o výměře několika málo metrů čtverečních, v níž je všechno vyrobeno z jakési umělé hmoty a jejíž zdi jsou prosklené, a přesto jimi nikdy nepronikne ani trochu opravdového slunečního světla.

Člověku se až svírá srdce nad osudem zvířete, které je 24 hodin denně bez milosti vystaveno zvědavým pohledům dobře se bavících zákazníků nákupního centra. A nikde žádný úkryt, kam by se mohlo aspoň na malou chvilku schovat. A místo mnoha stovek kilometrů čtverečních divočiny jen pár metrů umělé hmoty a skla. Jako ve zlém snu.

Vkrádá se srovnání s nějakou krutou reality show. Jenže lidští účastníci takové show, do ní vstupují dobrovolně. Užívají si své prchavé slávy a pozornosti ostatních. Jenže zvířeti jeho přirozené pudy velí schovat se nebo nejlépe utéct pryč. A tak (nejen) tento čínský chudák znovu a znovu v zoufalé snaze zkouší dostat se pryč. Tyto marné pokusy jsou však předem odsouzeny k nezdaru. Medvědovi tak nezbývá než po tisící přecházet sem a tam podél pár metrů stěny, která vymezuje jeho vězení. A jeho odměna? Možná ho večer nakrmí. Ale ne proto, aby bylo zvíře spokojené a mělo se dobře. Jde jen o to, aby populární atrakce vábící návštěvníky do centra, nepošla a naopak si co nejlépe prodloužila svou agónii života v akváriu. Bez naděje na změnu.

Medvědice ve svém utrpení není bohužel sama. Nákupní centrum pečující o „dobrou“ zábavu pro své zákazníky zřídilo ve svých prostorách dokonce celý polární svět, kde jsou v absurdním spojení mezi obchody a restauracemi s rychlým občerstvením k vidění nejrůznější mořští živočichové. Kromě nešťastné medvědice například i několik vlků. Vlky arktické chováme i v naší ZOO Tábor. Naše smečka si ale užívá velkorysého výběhu o výměře téměř 3000 metrů čtverečních. Dostatečný životní prostor zvířat a podmínky co nejlépe odpovídající jejich přirozenému prostředí jsou totiž pro nás samozřejmostí.

Bohužel to ale neplatí pro lidi, kteří pro peníze a v touze po zvýšení zisků neváhají vystavovat zvířecí utrpení. Jediné, co by je od trestuhodného zneužívání nebohých zvířat mohlo odradit, jsou samotní návštěvníci nákupního centra, kterým pohled na zuboženého živého tvora dosud příliš nevadil (možná hlavně proto, že ho pod tíhou přeplněných tašek ani moc nevnímali). Stačilo by, aby se zamysleli, zda opravdu chtějí své těžce vydělané peníze utrácet na místech, kde brutálně týrají zvířata. Vždyť selfíčko s divokou šelmou by si mohli udělat i před velkoformátovým plakátem. Na něm by zvíře aspoň vypadalo spokojeně.

Autor: Evžen Korec | středa 2.11.2016 8:35 | karma článku: 21,97 | přečteno: 762x
  • Další články autora

Evžen Korec

Z evropské přírody už zmizely desítky druhů zvířat. Slováci se nyní snaží vystřílet další

Pratur, zubr evropský či norek evropský. To je jen malý výčet původně i v českých zemích hojně rozšířených savců, které člověk vyhubil.

18.7.2024 v 10:47 | Karma: 11,50 | Přečteno: 399x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Evžen Korec

Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou

Příkopy a opevnění hradů sloužily v minulosti jako překážka chránící před dobyvateli. Nyní, kdy tuhle svou původní funkci dávno ztratily, se využívají různě.

8.7.2024 v 13:11 | Karma: 7,48 | Přečteno: 322x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Evžen Korec

Bruselské nesmysly komplikují lidem život a podkopávají evropskou ekonomiku

Nově zvolení europoslanci by měli usilovat o rozbití bruselského hnízda byrokracie, které podkopává konkurenceschopnost Evropy a komplikuje lidem život.

1.7.2024 v 20:02 | Karma: 33,64 | Přečteno: 798x | Diskuse | Politika

Evžen Korec

Myslivecký zákon podpoří týrání zvířat a nutí myslivce zabíjet více zvěře

Poslanci by měli odmítnout novelu mysliveckého zákona, která v předkládané podobě umožní týrání zvířat a povede ke zhoršení bezpečnosti v lesích.

19.6.2024 v 15:24 | Karma: 12,89 | Přečteno: 368x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Evžen Korec

Vražedné šílenství na Slovensku by měla řešit EU

Medvěd hnědý je celoevropsky chráněný a není možné ho bezdůvodně střílet, jak se tomu nyní děje na Slovensku.

18.6.2024 v 11:22 | Karma: 14,09 | Přečteno: 579x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Harrisová nemá nominaci jistou. Co teď čeká demokraty

22. července 2024,  aktualizováno  1:21

Spojené státy se poprvé od roku 1968 dostaly do situace, kdy se úřadující prezident rozhodl...

ANALÝZA: Izrael klepl Húsíe přes prsty. A Íránu vyslal signál, že na něj dosáhne

22. července 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Operace se zapíše do dějin izraelské armády. Její letouny reagovaly na útok, který nepřišel od...

K patnáctinám lahev. České děti dál pijí alkohol nadmíru, závislých jsou stovky

22. července 2024

Premium Děti v Česku mají dlouhodobě problém s alkoholem. Podle mezinárodní studie, na které se podílela...

Do práce raději ekologicky. Nevozit se a radši šlapat, po svých či na kole

22. července 2024

Změňte dojíždění do práce vozem za pravidelnou lekci tělocviku, na niž marně hledáte volnou...

  • Počet článků 179
  • Celková karma 16,54
  • Průměrná čtenost 4041x
RNDr. Evžen Korec, CSc. (* 1956)

Vystudovaný biolog, spoluautor 11 patentů v oblasti molekulární biologie a genetiky. Z původní kariéry vědce však zamířil k podnikání. Dnes je generálním ředitelem a majitelem developerské společnosti EKOSPOL, jednoho z největších stavitelů bytů v České republice. Je autorem publikace mapující zajímavosti o pozemcích ve světě i v ČR Pozemky ukrývají poklady, unikátního průvodce koupí bytu, Koupě bytu pod lupou a úspěšné knihy o investování do nemovitostí Co je v domě, není pro mě! V roce 2015 se stal ředitelem a majitelem ZOO Tábor, která se zaměřuje na ochranu ohrožených druhů zvířat. O jedinečném příběhu znovuotevření ZOO Tábor vypráví jeho kniha Jak jsem zachránil ZOO v Táboře. Dále je spoluauterm knih Noční život v ZOO Tábor a Jak prodloužit život vašeho psa. Je obdivovatelem Henryho Forda. Má manželku a syna. Evžen Korec je velkým milovníkem zvířat, přírody, inteligentního humoru a smaženice.