Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Čeští politici poklonkují Bruselu jako kdysi Moskvě – a nosí bídu

Na první pohled neznám „evropštější“ zemi, než je Lucembursko. V drobném velkovévodství se mísí vliv sousedních eurovelmocí, Francie a Německa. Brusel je z Lucemburku co by kamenem dohodil. Šéfem Evropské komise je momentálně Lucemburčan – bývalý dlouholetý premiér toho malého státečku. V Lucembursku také sídlí celá řada eurounijních institucí. Druhý pohled, pohled pod povrch, ale ukazuje, že Lucembursko zase kdovíjak „evropské“ není. V jistém smyslu je „evropštější“ i Česká republika. K naší nemalé škodě. 

Tak například. Lucembursko milují motoristé a řidiči tiráků. Tak levně jako tam nenatankují široko daleko. Nízké spotřební daně z benzínu i nafty lákají řidiče z okolních zemí, aby se stavili u některé z čerpacích stanic na lucemburském území. K tomu si dají třeba bagetu nebo se cestou zastaví na oběd v nedaleké restauraci. A tamní ekonomika jede. Nelze se pak divit, že Lucembursko je po přepočtu na obyvatele druhou nejbohatší zemí ne světě. (Předčí jej jedině Katar, stát neuvěřitelně bohatý na zemní plyn a ropu.) V Lucembursku to pochopitelně není jen o levném benzínu. Podobně jako státeček umí lákat řidiče, přitahuje i finančníky. V roce 2012 tak Lucembursko přilákalo více než desetinu celosvětových přímých zahraničních investic, jak spočetl Mezinárodní měnový fond. To je na tak malý stát naprosto neuvěřitelný výkon. Klobouk dolů.

Nízké lucemburské daně z pohonných hmot a až přílišnou vstřícnost k finančníkům z celého světa vytýká zemičce i Evropská unie. Lucemburk si ale do toho od Bruselu moc mluvit nenechává. To čeští politici jsou jiní „kabrňáci“. Tak třeba. V důsledku rozhodnutí Fischerovy úřednické vlády nám v lednu 2010 – přesně uprostřed finanční krize – dále navýšili daně z pohonných hmot. Rozum nad tím zůstává stát dodnes. Takže zatímco do Lucemburska se řidiči slétávají za benzínem jako vosy za šťávou, tankování v České republice se vyhýbají jako čert kříži. Před Cínovcem si objednávají „plnou“, rozrejdují zase o něco víc naše již tak chatrné silnice (aniž by našemu státu, který má jejich opravu v gesci, poskytli jeden jediný haléř ve formě odvodu spotřební daně z pohonných hmot) a za Břeclaví si opět dotankují. Nekoupí u nás tedy ani žádnou bagetu, v restauraci se také nestaví – přece mohou počkat, až zastaví u té benzínky za Břeclaví, za hranicemi.

Zkrátka a dobře, Evropská unie sice proti našim daním z pohonných hmot nic nenamítá, zato však kvůli nim chudneme. V takovém roce 2008 – světě, div se! – se totiž na spotřební dani z pohonných hmot vybralo více než v roce 2014. Navzdory zmíněnému nárůstu daňové sazby v roce 2010! Zvýšení daní – a pochopitelně i vyšší cena benzínu či nafty – prostě jen vedlo další řidiče k tomu, aby si řekli, že teď už opravdu natankují až za tou Břeclaví. Nelze přitom už říkat, že relativně nižší daňový výběr má na svědomí finanční krize. V roce 2014 se česká ekonomika v celé řadě ohledů vrátila na úroveň roku 2008, takže tyto dva roky jsou, co se celkové ekonomické aktivity týče, perfektně srovnatelné.

Jsme „evropštější“ než Lucembursko. Jenže za tu cenu, že jsme chudší, než bychom být mohli. Náš stát má méně na daních a lidé zase hlouběji do kapsy (protože na těch daních platí více). Trochu mi to připomíná situaci za socialismu. Tehdy naši soudruzi byli zase „moskevštější než Moskva“. Zatímco se soukromé podnikání v drobné míře v řadě „bratrských“ socialistických zemí v té době tolerovalo, například v oblasti zemědělství, Češi si jej zakázali zcela a úplně.  Tehdy jsme poklonkovali Moskvě jak smyslů zbavení, dnes zase Bruselu.

Jsme prostě „bruselštější než Brusel“. A Bruselu – na rozdíl od „evropských“ Lucemburčanů – poklonkujeme i v jiných oblastech, než jsou daně z pohonných hmot. Třeba v oblasti daní z pozemků. Stále totiž hrozí třeba to, že od ledna 2016 stát uvalí 21procentní daň na všechny stavební pozemky určené k jakékoli zástavbě. Třeba v Praze zdraží v důsledku zdanění průměrná parcela pro výstavbu rodinného domu o rozloze 800 metrů čtverečních o milion korun. Lze tak čekat, že od ledna 2016 zamrzne výstavba rodinných domů v Česku. To bude další ranou pro již několik let těžce zkoušené české stavebnictví – a samozřejmě to dopadne i na zaměstnanost v této sféře. Navíc budou zasaženy střední vrstvy. Bohatým lidem milion navíc za dům zase takovou překážkou není. Pro střední vrstvy – třeba rodiny s dětmi – je milion navíc „likvidační“. V tom smyslu, že musí „zlikvidovat“ své sny o rodinném bydlení.

Rád bych se někdy dočkal toho, že se budeme řídit svoji hlavou, svým úsudkem. Ani podle Moskvy, ani podle Bruselu. Jak vidíme na příkladu Lucemburska, jde to. 

 

Pokud se Vám mé názory líbí, sledujte mě na Twitteru:


https://twitter.com/evzenkorec

Autor: Evžen Korec | pondělí 9.2.2015 11:30 | karma článku: 34,76 | přečteno: 2039x
  • Další články autora

Evžen Korec

Úpadek civilizace? Bavíme se smrtí jako v dobách starověkého Říma

Na snahu přilákat do přírody co nejvíce lidí v poslední době čím dál víc doplácejí ti, které bychom měli chránit – samotná zvířata.

14.3.2018 v 7:13 | Karma: 21,28 | Přečteno: 734x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Evžen Korec

Když smrt číhá přímo u vás doma

Česká republika bohužel dlouhodobě platí za rakovinovou velmoc. Mnozí to připisují životnímu stylu – tučnému jídlu, kouření, zplodinám z továren, vdechování výfukových plynů atd.

12.3.2018 v 15:35 | Karma: 20,99 | Přečteno: 1368x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Evžen Korec

Pouštět lidi do výběhu k jelenům je nezodpovědné, trest smrti si zvíře nezaslouží

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Tradiční české přísloví by mohli v návštěvnickém centru v šumavské Kvildě modifikovat na následující:

23.2.2018 v 7:26 | Karma: 40,68 | Přečteno: 2319x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Evžen Korec

Další případy otřesného týrání zvířat. Tresty pro viníky jsou úsměvné

V posledních dnech proběhly médii zprávy o děsivém týrání psů na Pelhřimovsku a krav na Trutnovsku. Ostřílení veterináři něco podobného neviděli desítky let.

22.2.2018 v 8:04 | Karma: 26,76 | Přečteno: 891x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Evžen Korec

Doba rekordně nízkých hypoték je definitivně pryč, úvěry na bydlení levnější nebudou

Dražší hypoteční úvěry a výrazně menší zájem o ně. Tak začal letošní rok na hypotečním trhu. Průměrná hypoteční sazba v lednu podle ukazatele Fincentrum Hypoindex vzrostla na 2,28 procenta.

21.2.2018 v 10:28 | Karma: 10,46 | Přečteno: 581x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

V Berlíně hoří výrobní hala firmy produkující zbraně poskytnuté Ukrajině

3. května 2024  15:44,  aktualizováno  20:58

Hasiči na jihozápadě Berlína likvidují rozsáhlý požár výrobní haly, ve které jsou uskladněny...

Názor, že Paroubek parazituje, nestačil. Podle soudu může iniciály ČSSD použít

3. května 2024  19:44

Volební senát Nejvyššího správního soudu (NSS) zamítl návrh Sociální demokracie (SOCDEM) na zrušení...

  • Počet článků 172
  • Celková karma 19,27
  • Průměrná čtenost 4181x
RNDr. Evžen Korec, CSc. (* 1956)

Vystudovaný biolog, spoluautor 11 patentů v oblasti molekulární biologie a genetiky. Z původní kariéry vědce však zamířil k podnikání. Dnes je generálním ředitelem a majitelem developerské společnosti EKOSPOL, jednoho z největších stavitelů bytů v České republice. Je autorem publikace mapující zajímavosti o pozemcích ve světě i v ČR Pozemky ukrývají poklady, unikátního průvodce koupí bytu, Koupě bytu pod lupou a úspěšné knihy o investování do nemovitostí Co je v domě, není pro mě! V roce 2015 se stal ředitelem a majitelem ZOO Tábor, která se zaměřuje na ochranu ohrožených druhů zvířat. O jedinečném příběhu znovuotevření ZOO Tábor vypráví jeho kniha Jak jsem zachránil ZOO v Táboře. Dále je spoluauterm knih Noční život v ZOO Tábor a Jak prodloužit život vašeho psa. Je obdivovatelem Henryho Forda. Má manželku a syna. Evžen Korec je velkým milovníkem zvířat, přírody, inteligentního humoru a smaženice.