Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Úpadek civilizace? Bavíme se smrtí jako v dobách starověkého Říma

Na snahu přilákat do přírody co nejvíce lidí v poslední době čím dál víc doplácejí ti, které bychom měli chránit – samotná zvířata.

Další důkaz přinesl aktuální případ vlků v šumavském Srní. Za tři roky provozu tamního návštěvnického centra padla honbě za senzací za oběť už pětice vlků. Některá z nich uhynula přirozeně, některá se ale stala obětí vůdčího páru, před nímž neměla v uzavřeném prostoru kam utéct. Je dlouhodobě známo, že tyto šelmy si svá teritoria brání velmi tvrdě a bez soucitu – koneckonců není to nic jiného, než přirozené chování v přirozeném prostředí. Neodborná snaha o záchranu a návrat druhu tak kvůli vymezení příliš malého prostoru paradoxně končí přesně opačně – zbytečnou smrtí zvířat.

Podobné hry na divočinu se pro zvířata spíše než výhodou stávají smrtelnou pastí. Pokud totiž vlčí mláďata odrostou, stávají se v teritoriu konkurencí svých rodičů, kteří situaci vyřeší drasticky, ale naprosto v souladu s přírodou. Pokud by měli odrostlí potomci možnost přemístit se do vzdálenějším míst – daleko za současné ohradníky, k zabíjení by přirozeně nedošlo.

Takovou možnost jim ale šumavský výběh v žádném případě nedává. Zavírání zvířat, v tomto případě šelem, do omezeného prostoru není ničím jiným než touha po senzaci a přilákání co největšího množství návštěvníku. PR jakékoliv ochranářské organizace ale přeci nemůže být nadřazeno přirozeným podmínkám pro divoká zvířata. Otázkou zůstává, kolik mrtvých vlků donutí autory projektu otevřít oči. Mám za to, že obětí už bylo příliš.

Jedním ze zvažovaných řešení je sterilizace vlků ve výběhu, která by situaci se zabíjením vyřešila. Ptám se ale, zda pak tato hra na divočinu nebude ještě absurdnějším divadlem s honosnými kulisami, ale naprosto nepřirozenými herci. Sterilizovaná zvířata se přirozeně chovají naprosto odlišně a ztrácí klíčové vrozené pudy. Tento nápad jde navíc naprosto proti původnímu smyslu projektu – možnost vidět vlky při jejich přirozeném chování. Nebylo by přeci jen pro všechny lepší nechat vlkům jejich přirozenost a možnost pohybovat se naprosto svobodně v prostředí, kam odpradávna patří?

Skutečně zodpovědný chovatel by se měl zaměřit zejména na možnost u místění odchovaných mláďat v jiných vhodných chovech ať už v České republice nebo v zahraničí, a to už před jejich množením. Vzhledem k tomu, že chov vlků je náročný, to není vůbec jednoduché. Přesto je to nezbytné. Vlčí štěňata jsou totiž v původní smečce ohrožena vůdčím samcem, jakmile jsou odstavena od matky a začnou se živit sama. O pozici alfa samce se mezi vlky vždy velice tvrdě bojuje a mladí vlci začínají být alfa samcovi konkurencí. Proto musí jít do šesti měsíců od smečky pryč. Zmíněný případ ze Srní, kde vlčata s dominantním párem nechávají i po dovršení jednoho roku věku, je jasným důkazem neznalosti etologie vlků. Kvůli tomu pak dochází k naprosto zbytečným ztrátám, které přímo ohrožují tento vzácný druh.

Vhodnou cestou, kterou se i při chovu vlků vydáváme i my v táborské zoologické zahradě, je čistě samčí smečka. Z našich zkušeností vychází, že v takové skupině nepanují mezi jejími členy velké spory a naopak docela harmonicky společně fungují. Pokud by tento přístup aplikovali také na Šumavě, mohli by se výše zmíněným problémům úspěšně vyhnout. Zároveň by bylo možné pozorovat přirozené chování vlčí smečky bez zbytečných generačních bojů.

Důkazem, že člověk často chování divokých zvířat nechápe, je také nedávný případ jelena Standy, který na šumavské Kvildě napadl návštěvníka. Silný mediální ohlas přitom vyvolala jen naprosto logická a přirozená Standova reakce. Za nepřípustné považuji hlavně přístup personálu, který velmi benevolentně pouští lidi do výběhu, kde se nachází veliké zvíře disponující velkou silou, rychlostí a účinnou zbraní v podobě paroží. Alarmující je hlavně to, že za lidskou chybu zaplatil Standa téměř životem. Tlak veřejnosti mu ale naštěstí život zachránil. Pětici vlků ze Srní už naopak nikdo nevzkřísí. Tento případ je o to horší, že jejich krev byla vinou soustavného porušování elementárních přírodních zákonů prolita naprosto zbytečně.

Autor: Evžen Korec | středa 14.3.2018 7:13 | karma článku: 21,28 | přečteno: 736x
  • Další články autora

Evžen Korec

Medvědi na hrady nepatří. Plánované zrušení jejich chovů je dobrou zprávou

Příkopy a opevnění hradů sloužily v minulosti jako překážka chránící před dobyvateli. Nyní, kdy tuhle svou původní funkci dávno ztratily, se využívají různě.

8.7.2024 v 13:11 | Karma: 7,45 | Přečteno: 295x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Evžen Korec

Bruselské nesmysly komplikují lidem život a podkopávají evropskou ekonomiku

Nově zvolení europoslanci by měli usilovat o rozbití bruselského hnízda byrokracie, které podkopává konkurenceschopnost Evropy a komplikuje lidem život.

1.7.2024 v 20:02 | Karma: 33,64 | Přečteno: 778x | Diskuse | Politika

Evžen Korec

Myslivecký zákon podpoří týrání zvířat a nutí myslivce zabíjet více zvěře

Poslanci by měli odmítnout novelu mysliveckého zákona, která v předkládané podobě umožní týrání zvířat a povede ke zhoršení bezpečnosti v lesích.

19.6.2024 v 15:24 | Karma: 12,89 | Přečteno: 353x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Evžen Korec

Vražedné šílenství na Slovensku by měla řešit EU

Medvěd hnědý je celoevropsky chráněný a není možné ho bezdůvodně střílet, jak se tomu nyní děje na Slovensku.

18.6.2024 v 11:22 | Karma: 14,09 | Přečteno: 572x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Evžen Korec

Slováci se propadli mezi barbarské státy. Umožní zabíjet chráněné medvědy

Uměle přiživovaná hysterie kolem medvědů hnědých na Slovensku bohužel dosáhla svého tragického vrcholu.

24.5.2024 v 14:25 | Karma: 10,68 | Přečteno: 482x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Tajný Orbánův dopis lídrům EU: popsal Putinovo překvapení i pohled na válku

9. července 2024  16:18,  aktualizováno  19:36

Maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem poslal špičkám EU...

Velmi silné bouřky zasáhly jich Čech. Nyní sužují východ republiky

12. července 2024  12:06,  aktualizováno  19:05

Přímý přenos Do Česka opět dorazily bouřky. Postupují zejména přes jih Čech. Ve Strakonicích voda zaplavila...

Petr Pavel živě z Texasu. Po summitu hodnotí podporu Ukrajiny i roli Číny

12. července 2024  16:40,  aktualizováno  18:54

Prezident Petr Pavel v pátečním živém rozhovoru s texaského Houstonu hodnotí výsledky právě...

KOMENTÁŘ: Smutné Bidenovo odcházení. Demokraté jsou na okraji propasti

12. července 2024

Premium Televizní debata odhalila, že demokrat Joe Biden už je na další klání o prezidentský úřad příliš...

V Rusku se při zkoušce zřítil dopravní letoun, zahynula tříčlenná posádka

12. července 2024  15:47,  aktualizováno  17:35

V ruské Moskevské oblasti se v pátek zřítil dopravní letoun Suchoj Superjet 100. Na jeho palubě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 178
  • Celková karma 17,37
  • Průměrná čtenost 4061x
RNDr. Evžen Korec, CSc. (* 1956)

Vystudovaný biolog, spoluautor 11 patentů v oblasti molekulární biologie a genetiky. Z původní kariéry vědce však zamířil k podnikání. Dnes je generálním ředitelem a majitelem developerské společnosti EKOSPOL, jednoho z největších stavitelů bytů v České republice. Je autorem publikace mapující zajímavosti o pozemcích ve světě i v ČR Pozemky ukrývají poklady, unikátního průvodce koupí bytu, Koupě bytu pod lupou a úspěšné knihy o investování do nemovitostí Co je v domě, není pro mě! V roce 2015 se stal ředitelem a majitelem ZOO Tábor, která se zaměřuje na ochranu ohrožených druhů zvířat. O jedinečném příběhu znovuotevření ZOO Tábor vypráví jeho kniha Jak jsem zachránil ZOO v Táboře. Dále je spoluauterm knih Noční život v ZOO Tábor a Jak prodloužit život vašeho psa. Je obdivovatelem Henryho Forda. Má manželku a syna. Evžen Korec je velkým milovníkem zvířat, přírody, inteligentního humoru a smaženice.