Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Armáda byrokratů likviduje společnou Evropu

Myšlenka společné Evropy, která stojí na počátku vzniku Evropské unie, je v posledních letech pod těžkou palbou. 

Takzvaným euroskeptikům nahrávají hlavně nesmyslná nařízení Bruselu, normami na zahnuté banány počínaje a protežovaným zeleným bydlením bohužel zdaleka nekonče. Podobných předpisů je tolik, že je běžný člověk ani nestíhá sledovat. Běžné fungování evropské osmadvacítky je svázáno tolika pravidly, že se pochyby o společné budoucnosti 28 členských států mohou zdát oprávněné.

Rozpad EU však podle mě není tou správnou cestou, kterou bychom se měli vydat. Naopak silná a jednotná EU prospěje všem národním státům. Brusel ale musí co nejrychleji pochopit, že se společný evropský projekt postupným utahováním šroubů v hospodářské oblasti a také kvůli nesmyslným socialistickým experimentům dostal do slepé uličky. To jasně ukázal Brexit a z něj plynoucí zcela oprávněné obavy, že z EU po britském příkladu budou chtít vycouvat i další členové.

Ty tam jsou doby, kdy jedinou snahou politiků bylo odstranit bariéry volného obchodu v Evropě, odstranit hranice, které dosud bránily volnému pohybu zboží a osob. Evropská unie od té doby narostla do podoby obludného regulačního nástroje, který nejenže už žádné hranice a bariéry nebourá, ale naopak vytváří stále nové a nové zábrany, které nenechají evropský trh volně dýchat a všem jen házejí další klacky pod nohy. 

K čemu jsou dobré všechny ty absurditou zavánějící regulace vršící jeden nesmysl na druhý a na straně druhé nedomyšlené rozdávání evropských dotací (tedy rozuměj peněz nás všech) pochybnými kanály plnými děr na věci předem ztracené, které by v každé zdravě fungující ekonomice byly odsouzeny k zániku? Je snad opravdu záměrem EU dlouhodobé pokřivení trhu a podpora neschopných? Ti úspěšní totiž zpravidla žádné evropské dotace nepotřebují. A ani by je nenapadlo o nějaké žádat – mají totiž plné ruce práce s tím, aby se na sto procent věnovali svému řemeslu a svému podnikání a na nějaké vyplňování byrokratických lejster a obíhání úřadů nemají čas. Naopak pro ty, kteří nic jiného neumějí, se čerpání evropských dotací stalo jedinou, ale o to výnosnější možností „podnikání“.

K čemu (nebo možná spíše pro koho) je dobré podporovat pěstování vinné révy v Anglii, v zemi, kde se víno nikdy nepěstovalo, protože tam pro něj prostě nejsou klimatické podmínky? Jaký ještě objektivnější důkaz toho, že jde o opravdu špatný nápad, potřebujeme?

Podobně nesmyslná je například i evropská směrnice o plošném zákazu takzvaných invazivních druhů zvířat a rostlin na území EU. Je pochopitelné, že některé nepůvodní druhy rostlin a zvířat by se do naší volné přírody vůbec neměly dostat. Jenže bruselský byrokrat se nespokojí se zákazem dovozu a vypouštění do volné přírody. Hraje si na boha a některé druhy prostě chce vyškrtnout z povrchu evropského. Byť jako například nosál červený či ibis posvátný představují reálné nebezpečí pouze pro jižní státy Evropy, kde má, pokud by se náhodou dostal do volné přírody, šanci přežít. Nosálové žijící v zoologických zahradách střední a severní Evropy mají být zlikvidování stejně, i když by v těchto státech bez péče člověka ve volné přírodě nepřežili.

Dalším trumfem z bezedné studnice evropských absurdit jsou bruselské diktáty týkající se takzvaného nízkoenergetického bydlení. V současnosti prosazované nízkoenergetické standardy nepřinesou většině zájemců o nové bydlení nic dobrého, jen jim pustí žilou. Nízkoenergetické budovy totiž nemusejí být kvalitnější, komfortnější, a dokonce ani ekonomicky úspornější, budou prostě jen dražší. A přitom jde jen o další podfuk podle osvědčeného bruselského scénáře: Nelíbí se ti námi protežovaná varianta? Výběr jiné ti znemožníme zákazem všech ostatních alternativ.

Bruselská byrokracie se zkrátka rozbujela do té míry, že nás svými regulacemi a směrnicemi obklíčila doslova ve všech oblastech našeho života. Možná to na začátku myslela dobře, ale teď firmy, podnikatele i obyčejné lidi jen čím dál tím víc dusí.

Zbývá nám jediná naděje: vítězství zdravého rozumu. Jedině pak může společná Evropa přežít. Základním předpokladem ale je, aby bruselští byrokraté na chvíli opustili své klimatizované skleníky a poslechli si, co skutečné lidi z masa a kostí opravdu trápí.

Musí se zastavit byrokratická mašinérie, ta továrna na nesmysly, jež stále občanům i podnikatelům v EU otravuje život. Věřím, že jen tak si společný evropský projekt získá zpět důvěru Evropanů, kterou pro svou další existenci bezpodmínečně potřebuje. Cesta k záchraně je jediná. Zchlaďme hlavy a vraťme se konečně k ideálům, na nichž byla společná Evropa původně vystavěná: k volnému pohybu zboží, osob, služeb a kapitálu bez zbytečných překážek a úřednických buzerací.

Pokud k tomu nedojde, budou další státy následovat Británii v jejím Brexitu a Evropská unie se postupně rozpadne.

Autor: Evžen Korec | pátek 24.3.2017 8:00 | karma článku: 31,45 | přečteno: 962x
  • Další články autora

Evžen Korec

Úpadek civilizace? Bavíme se smrtí jako v dobách starověkého Říma

Na snahu přilákat do přírody co nejvíce lidí v poslední době čím dál víc doplácejí ti, které bychom měli chránit – samotná zvířata.

14.3.2018 v 7:13 | Karma: 21,28 | Přečteno: 734x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Evžen Korec

Když smrt číhá přímo u vás doma

Česká republika bohužel dlouhodobě platí za rakovinovou velmoc. Mnozí to připisují životnímu stylu – tučnému jídlu, kouření, zplodinám z továren, vdechování výfukových plynů atd.

12.3.2018 v 15:35 | Karma: 20,99 | Přečteno: 1368x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Evžen Korec

Pouštět lidi do výběhu k jelenům je nezodpovědné, trest smrti si zvíře nezaslouží

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Tradiční české přísloví by mohli v návštěvnickém centru v šumavské Kvildě modifikovat na následující:

23.2.2018 v 7:26 | Karma: 40,68 | Přečteno: 2319x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Evžen Korec

Další případy otřesného týrání zvířat. Tresty pro viníky jsou úsměvné

V posledních dnech proběhly médii zprávy o děsivém týrání psů na Pelhřimovsku a krav na Trutnovsku. Ostřílení veterináři něco podobného neviděli desítky let.

22.2.2018 v 8:04 | Karma: 26,76 | Přečteno: 891x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Evžen Korec

Doba rekordně nízkých hypoték je definitivně pryč, úvěry na bydlení levnější nebudou

Dražší hypoteční úvěry a výrazně menší zájem o ně. Tak začal letošní rok na hypotečním trhu. Průměrná hypoteční sazba v lednu podle ukazatele Fincentrum Hypoindex vzrostla na 2,28 procenta.

21.2.2018 v 10:28 | Karma: 10,46 | Přečteno: 581x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

  • Počet článků 172
  • Celková karma 19,27
  • Průměrná čtenost 4181x
RNDr. Evžen Korec, CSc. (* 1956)

Vystudovaný biolog, spoluautor 11 patentů v oblasti molekulární biologie a genetiky. Z původní kariéry vědce však zamířil k podnikání. Dnes je generálním ředitelem a majitelem developerské společnosti EKOSPOL, jednoho z největších stavitelů bytů v České republice. Je autorem publikace mapující zajímavosti o pozemcích ve světě i v ČR Pozemky ukrývají poklady, unikátního průvodce koupí bytu, Koupě bytu pod lupou a úspěšné knihy o investování do nemovitostí Co je v domě, není pro mě! V roce 2015 se stal ředitelem a majitelem ZOO Tábor, která se zaměřuje na ochranu ohrožených druhů zvířat. O jedinečném příběhu znovuotevření ZOO Tábor vypráví jeho kniha Jak jsem zachránil ZOO v Táboře. Dále je spoluauterm knih Noční život v ZOO Tábor a Jak prodloužit život vašeho psa. Je obdivovatelem Henryho Forda. Má manželku a syna. Evžen Korec je velkým milovníkem zvířat, přírody, inteligentního humoru a smaženice.