Zajímavé politické i gramatické souvislosti Trojičního sloupu na Malostranském náměstí
Trojiční sloup na Malostranském skrývá i zajímavé dobové politické konotace, které nejsou na první pohled patrné. Jedná se o upomínku na válku o španělské dědictví (1701–1714), která představovala největší ozbrojený konflikt první poloviny 18. století. Její příčinou byl spor o následnictví na španělském trůně poté, co v roce 1700 vymřela španělská větev Habsburků. Po úmrtí bezdětného španělského krále Karla II. r. 1700 o následnictví na madridském trůně usilovala zejména Francie, protože zesnulý král určil jako svého nástupce vnuka Ludvíka XIV. Filipa, který se ujal vlády již na sklonku zmíněného roku jako Filip V. Nicméně o španělský trůn se ucházel i arcivévoda Karel (pozdější císař Karel VI.), syn císaře Leopolda I., jakožto zástupce rakouské linie habsburského rodu. Všeobecně ale perspektiva spojení Francie a Španělska a tím vytvoření silného mocenského svazku, především vojenského, nejen na kontinentě, ale i na moři silně znepokojovala Anglii a nizozemské generální stavy, neboť se obávaly hrozby silné námořní flotily obou spojených zemí. Proto již r. 1701 Anglie (tehdy už ovšem Velká Británie), Nizozemí, císař a většina států Říše (kromě Bavorska, které bylo francouzským spojencem), dále Dánska a od r. 1703 Savojska a Portugalska vytvořily silnou protifrancouzskou koalici. Dlouhá a krvavá válka, která postupně vyčerpala všechny strany konfliktu byla ukončena roku 1713, kdy uzavřela Anglie a další dosavadní spojenci Habsburků s Francií mír v Utrechtu, kterým bylo potvrzeno nástupnictví Filipa V. z Anjou na španělském trůnu (pod podmínkou, že se španělské državy nespojí s Francií). Další mírovou smlouvou uzavřenou v Rastatte 7.3. 1714 ukončil svůj boj i Karel VI., který jako kompenzaci rezignace na španělský trůn dostal část důležitých držav Španělska – Španělské Nizozemsko bývalé španělské državy na Apeninském poloostrově, zejména Neapol.
Je zajímavé, že podpis Karla VI. je na oficiální smlouvě doprovázen tituly král Cordoby či Korsiky, ale jednalo se pouze o diplomatickou proklamaci.
Trojiční sloup na Malostranském náměstí byl vztyčen a dokončen roku 1715. Tudíž již po uzavření míru v Rastatte z roku 1714 (i když práce byly započaty roku 1713). Na sloupu čteme:
SIT GLORIA DEO PATRI DEO FILIO DEO SPIRITUI SANCTO
SUB GLORIOSISS(IMI) AUSPICIIS AUGUSTISS(IMI) (ET) INVICTISS(IMI) ROMANORU(M) IMPERATORIS CAROLI VI.
GER(MANIAE) HIS(PANIAE) HUN(GARIAE) (ET) BOEM(IAE) REGIS POTENTISSIMI AUXILIO PIORUM
S(ANCTI)S(SIMAE) TRIADI MINOR URBS PRAGENA VOTA CONSECRAT
Ať je sláva Bohu Otci, Bohu Synu, Bohu Duchu svatému.
Pod nejslavnějšího znameními nejvznešenějšího a nejnepřemožitelnějšího římského císaře Karla VI., německého, španělského, uherského a českého krále nejmocnějšího, pomocí zbožných
Nejsvětější Trojici Menší Město Pražské sliby/oběti zasvěcuje
Sloup tedy zcela jednoznačně deklaruje Karla VI. jako krále Španělska a ignoruje vládu Bourbonů ve španělském impériu. Karel VI. se totiž nikdy nesmířil se ztrátou španělské koruny a titul krále Španělska užíval až do své smrti. Erb Španělska byl neustále i součástí osobního erbu Karla VI.
Rád bych čtenáře upozornil i na zajímavá latinská slova, která nejsou v dobových textech na architektuře často užívaná. V textu pamětních desek:
S(ANCTI)S(SIMAE) TRIADI místo běžnějšího S(ANCTI)S(SIMAE) TRINITATIS (Svatá Trojice)
A na jiném místě DEVINCTO SENATU POPULOQUEMICROPRAGENO , tj. bylo použito slovo Micropraga místo běžného Urbs minor (Malá Strana – Menší město pražské) a výraz INFINITA GLORIA ATQUE IUBILATIO TIBI PATRI FILIOQUE PNEU{M}ATIQUE SANCTO. Tj výraz Pneuma místo běžného Spiritus (Duch Svatý).
Asi je dnes nemožné posoudit, proč autor textu použil tato méně obvyklá latinská slova, možná, aby se neopakovaly stále stejné výrazy na jednom sloupu.
Čili malostranský trojiční sloup je nesmírně plastické dílo, které podněcuje k zamyšlený v mnoha rovinách. I gramatické či dobově politické. Karel VI. se totiž titulu krále Španělska nikdy nevzdal a nechal se tak titulovat i na sloupu.
Ladislav Kolačkovský
Svatý týden v Seville – Santa Semana - španělská barokní zbožnost

Svatý týden, známý jako Semana Santa, je jedním z nejvýznamnějších náboženských a kulturních událostí ve Španělsku. V celém křesťanském světě, ale zvláště v Seville dosahuje tato oslava výjimečné intenzity a krásy
Ladislav Kolačkovský
Pán v klobouku v kostele – velkopřevor Rudolf Colloredo - Praha 1648

Pán v klobouku nám dodnes připomíná velmi dramatické osudy našich zemí roku 1648, ale i osobnost mimořádně schopného velkopřevora ve službách katolické církve, císaře a pražských obyvatel.
Ladislav Kolačkovský
Vidět Neapol a zemřít - čeští místokrálové Neapole

Nad Neapolí 22 let vlál habsburský prapor a byli zde i místokrálové z našich zemí. Pojďme po jejich stopách jižní Itálií.
Ladislav Kolačkovský
Poslední prezident monarchie- hrabě Schönborn - co se stalo, nelze změnit

Na Břevnovském hřbitově ve stínu kostela sv. Markéty odpočívá vedle dam ústavů šlechtičen i poslední vrcholový představitel, vedle místodržitele hraběte Maxe Coudenhoveho, monarchie na našem území
Ladislav Kolačkovský
Kníže-velkopřevor – aristokratické postavení českého hodnostáře Maltézského řádu

Velkopřevor Českého velkopřevorství Maltézského řádu používá šlechtický titul (hodnost) kníže. Kníže-velkopřevor. Taktéž velmistr má hodnost knížete. Nebylo tomu tak vždy.
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Americká letadlová loď uhýbala palbě, při manévru utopila stíhačku za miliardu
Posádka americké letadlové lodi USS Harry S. Truman, která operuje nedaleko pobřeží Jemenu, si...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Pavlovi důvěřuje více než polovina Čechů. Mírně ztratil u nevoličů a starších
Prezident Petr Pavel si podle dubnového průzkumu agentury STEM stále drží důvěru více než poloviny...
Na D2 se dnes bourá. Směr k Bratislavě stál kvůli nehodě dodávky a náklaďáku
Nehoda dodávky a nákladního vozu zastavila dálnici D2 na osmém kilometru u Rajhradic ve směru na...
Senátoři rozhodují o velké reformě sociálních dávek. Místo čtyř bude jediná
Přímý přenos Senát schvaluje zásadní reformu sociálních dávek. Vládní návrh předpokládá, že bude jen jedna...
Jehovista odmítl vojnu a Stříž ho poslal do vazby. Nezákonně, rozhodl nyní soud
Uvalení vazby na Milana Tomise, který v roce 1989 skončil téměř na dva měsíce ve vazbě za to, že...

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...
- Počet článků 314
- Celková karma 13,20
- Průměrná čtenost 695x