Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jdi, poutníče, a zvěstuj, že my tu mrtvi ležíme, jak zákony kázaly nám. Padlým sanitářům

V areálu Všeobecné nemocnice v Praze (Karlovo náměstí č.o.34) je polozapomenutý výjimečný pomník sanitářů Velké války, který byl po desítky let stranou zájmu lidí, odsunut do minulosti. V roce 2018 byla dokončena rekonstrukce. 

Po skončení Velké války v roce 1918, již za republiky, byl v prostoru dnešního areálu Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze vystavěn pomník padlým příslušníkům zdravotní služby císařské armády v první světové válce podle modelu významných sochařů Josefa Fojtíka a Josefa Vály (někdy nazývaný pomník „samaritánů“ nebo „sanitářů“).

Pomník sestává z kašny, obelisku, dvou zděných a omítnutých křídel s tabulkami se jmény padlých a ze dvou pískovcových plastik – postavy sanitáře – infanteristy c. a k. pěšího pluku v polní uniformě s rukávovou páskou s křížem dle ženevské konvence a truchlící ženské alegorické postavy.

Za laskavé poskytnutí dobových fotografií a vzácných vyznamenání děkuji panu Ivanu Chudému, Pezinok, Slovenská republika

Pomník je velmi málo známý a nechybělo mnoho a podlehl by nenávratné zkáze. Přetrval sice v areálu nádvoří až do dnešních dnů (dnes u stanoviště sanitních vozů), ale desítky let se o něj nikdo nestaral, postupně zmizely desky se jmény zemřelých, degradoval a drolil se materiál pomníku, vše obrůstalo nálety a mechy. Samozřejmě je poněkud zpětně zarážející apatie Všeobecné fakultní nemocnice a jejího personálu ke svým zemřelým předchůdcům a kolegům, kdy sledovali degradaci pomníku každý den po desítky let, ale důležité je, že nakonec bylo v roce 2018 dokončeno restaurování objektu pod přímým vedením Galerie Hlavního města Prahy a objekt je od roku 2010 nemovitou kulturní památkou jako část kulturní památky  Novoměstské jezuitské koleje č.p. 504/34, Praha 2.

Padlé na bojišti a zemřelé v důsledku infekčních chorob při výkonu lékařské služby připomínají pamětní desky, podařilo se je zrekonstruovat dle historických fotografií. K dnešnímu dni je známo 80 % jmen.

Jedná se o infanteristy, poddůstojníky a důstojníky a důstojníky lékaře, kteří byli příslušní k c. a k. Posádkové nemocnici číslo 2 (Garn.-Spital Nr. 1 amt Karlsplatz) nebo zde pracovali před válkou.

Pomník %22samaritánům%22

Zdravotní služba císařské armády sestávala kromě vlastního důstojnického sboru a XIV. oddělení ministerstva války také ze sanitních oddílů. Ty byly zřízeny pro službu ve vojenských nemocnicích v době míru a v polních lazaretech a obvazištích v době války. Zdravotní služba měla vlastní důstojnický sbor, který měl plnou rozkazovací pravomoc pouze vůči sanitnímu sboru.

Personál vojenské nemocnice - zdravotní sestry, milosrdné sestry a důstojníci lékaři

Základ vojenské nemocniční sítě Rakouska-Uherska tvořily posádkové nemocnice jako posádková nemocnice číslo 2 na Karlově náměstí. Kromě ošetřování pacientů měly v době míru za úkol i výcvik jednoročních dobrovolníků (lékařů a pomocného zdravotnictva). V případě války a následné mobilizace, pak měly vybavit určitý počet polních a rezervních nemocnic, tj tzv rozvinout jejich síť.  Svou vlastní síť zdravotních ústavů měla i zeměbrana (armáda císařství sestávala z tzv společné armády a mj. zeměbrany). Účelem těchto nemocnic bylo v případě mobilizace vytvořit polní a záložní zdravotní oddíly. Mimo mobilizaci fungovaly jako standardní nemocnice a zaměstnávaly určitý počet vojenského personálu a lékařů.

Personál vojenské nemocnice

V poli byl Rakousko-Uherský voják pro případ zranění povinně vybaven malou lékárničkou, která obsahovala vatu, gázu a jiné obvazové materiály.  Pokud byl voják lehce zraněný, mohl si tak první pomoc poskytnout sám, nebo to za něj udělali jeho spolubojovníci. Po tomto improvizovaném ošetření se měl raněný odebrat (být dopraven) na plukovní obvaziště, které měl lékař za úkol zřídit, a které muselo splňovat dvě základní pravidla. Zaprvé muselo být pokud možno chráněné před nepřátelským bombardováním a zadruhé se muselo nacházet co nejblíže vlastnímu boji, aby přeprava zraněných trvala co nejkratší dobu. Na obvazišti měl poté lékař posoudit stav zraněného vojáka a určit další postup. Jestliže se však jednalo o těžké zranění, vojáka museli na obvaziště dopravit tzv. nosiči raněných. Ti ale obvykle museli dbát i na svoji bezpečnost a ranění mnohdy strávili na bojišti i dny než se k nim mohli sanitáři dostat. Ranění byli nejprve ošetřeni na praporním obvazišti, poté odváženi na plukovní obvaziště a odtud na obvaziště divizní. Na divizním pak byla doplněna původní první pomoc, pacienti byli roztříděni podle vážnosti zranění a posláni do polní nemocnice, nebo do různých středisek v disposici armády. Na obvazišti začínala práce frontového lékaře. Zde měl především určit vážnost zranění, případně zastavit krvácení a raněné poslat dál – na divizní obvaziště. Tam další lékaři překontrolovali stav pacientů a podle vážnosti jejich stavu je poslali do polních nemocnic k následujícímu ošetření. Při těchto úkonech se museli frontoví doktoři držet zásady: nad ničím se nerozmýšlet a paradoxně se nikoho nepokoušet léčit, neboť raněných bylo někdy takové množství, že bylo obvaziště úplně přeplněné.

I. třída čestného vyznamenání za zásluhy o Červený kříž s válečnou dekorací

Tolik ke stručnému přiblížení organizace zdravotní služby naší armády za války a zdravotnímu sboru.  Jejich práce byla velmi náročná a nebezpečná, psychicky vyčerpávající, kdy byly boje tolik prudké, že bylo těžké zvládat návaly raněných (nikdo nepočítal, že válka bude tolik dlouhá a krvavá), těžkým obrazům práce zdravotníků a nezměrnému utrpení raněných jsem věnoval blog o paní grófce Andrassy, která se zasloužila o to, že v polních nemocnicích mohly sloužit i ženy.  

Stříbrná medaile čestného vyznamenání za zásluhy o Červený kříž na dámské stuze, 1914

Budete- li mít cestu kolem Karlova náměstí, zastavte se, vážení čtenáři, u pomníku a pohlédněte na připomínku padlých ve službě, kteří se snažili zachránit lidské životy v soukolí nekonečného umírání v krvavém mlýnu Velké války.  

 

 

Literatura:

Petr Matějček, První světová válka očima českých lékařů, FFUK, Praha 2012

Autor: Ladislav Kolačkovský | sobota 24.8.2019 11:02 | karma článku: 30,39 | přečteno: 1211x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Lékař Löw z Erlsfeldu a lvi na domě U Tří korun na Malé Straně

Na domě U Tří korun na Malé Straně zaujmou především reliéfy lví masky korunované císařskou korunou a kráčející lvi. Odkazují k věhlasnému lékaři 18. st. Janu Františku Löw z Erlsfeldu.

3.12.2023 v 15:12 | Karma: 12,08 | Přečteno: 169x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Zemřel pan Hugo Mensdorff-Pouilly. Hrabě se srdcem statečnosti a lásky

Jen několik dní po panu Karlu Schwarzenbergovi zemřel pan Hugo Mensdorff-Pouilly (*24.10.1929 Boskovice - † 21.11.2023 Praha). Patřil k nejstarší generaci potomků šlechty, která žila v naší zemi.

26.11.2023 v 16:42 | Karma: 20,85 | Přečteno: 353x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Barokní Blatná na křídlech Pegase hrabat Serényi de Kis-Serény

Na Blatné v období mezi Rožmitály a Hildprandty nejvíce proslul rod Serényi. Vtiskli svoji pečeť jihočeskému městu Blatná i zámku, ač těžištěm majetku rodu u nás byla Morava, kde se zasloužili o rozvoj Luhačovic.

25.11.2023 v 19:29 | Karma: 16,07 | Přečteno: 226x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Uherský rod Pálffyů – jelen a jednorožec v Čechách

Rod hrabat Pálffy patřil k nejváženějším a nejzámožnějším uherským rodům. Asi nejznámějším majetkem tohoto rodu byl velmi známý zámek Bojnice. Jeho příslušníci žili nejen v Uhrách, ale také u nás, zejména na Březnici.

19.11.2023 v 18:30 | Karma: 13,83 | Přečteno: 261x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Schwarzenbergové (…) patří k štváčům, kteří nám obzvláště škodili (…) – hrobka Třeboň

Dovolil jsem si vybrat pasáž z dopisu R. Heydricha Martinu Bormannovi, která ilustruje absurditu údajných protičeských nacistických postojů obou větví rodu Schwarzenberg - příběh jejich třeboňské hrobky.

18.11.2023 v 19:33 | Karma: 24,58 | Přečteno: 1115x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

POLITICKÝ DIÁŘ: O falešné hře Evropana Fialy a štoku navíc

2. května 2024

Premium O tom, jak se za deset let změnil názor Petra Fialy na Evropskou unii či o debatě k důchodové...

Protesty studentů eskalovaly i v Kalifornii, policie ničí barikády a zatýká

2. května 2024  8:11,  aktualizováno  12:58

Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) se v noci na středu střetli proizraelští a...

Bez krytí celníky by Březinova skupina nefungovala, řekl žalobce v závěrečné řeči

2. května 2024  12:49

Soudní projednávání vynášení informací z Celní správy členům tak zvané lihové mafie se dnes dostalo...

Rusové na Ukrajině použili zakázaný chlorpikrin, tvrdí USA. Kreml to odmítá

2. května 2024  12:35

Kreml ve čtvrtek označil za nepodložená tvrzení Spojených států, že ruské invazní síly použily...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 287
  • Celková karma 17,13
  • Průměrná čtenost 915x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik