Uherský rod Pálffyů – jelen a jednorožec v Čechách
Rod hrabat Pálffy patřil k nejváženějším a nejzámožnějším uherským rodům. Asi nejznámějším majetkem tohoto rodu byl i u nás dobře známý zámek Bojnice. Jeho příslušníci žili nejen v Uhrách, ale také v řadě dalších zemí monarchie, včetně našich zemí.
Rodina má své kořeny ve 14. století a postupně se stala rodem magnátů, jedním z nejzámožnějších v Uhrách a později Rakousku-Uhersku, rod se rozvětvil a získal nejvyšší zemské úřady i pocty.[1]
„Českou linii založil hrabě Rudolf (1750-1803), který se roku 1782 oženil s Antonií hraběnkou Kolowrat-Krakowskou (1763-1842). Jeho vnuk Eduard (1836-1915) zdědil po svém vzdáleném příbuzném Janu Nepomuku (Hanuši) hraběti Kolowrat-Krakowském-Nowohradském (1794-1872), posledním členovi březnické větve rodu, jeho alodní[2]statky Březnice, Hradiště a Meklín. Další Hanušem Kolowratem držené statky, fideikomisy[3] vymřelých linií Nowohradských a Liebsteinských z Kolowrat, přešly na dědice z rodu Kolowratů.
Eduard Pálffy spolu se zmíněnými statky získal také nárok na erb a predikát svobodných pánů z Újezda (původně Jeníšků z Újezda) a to na základě povolení testamentárně odkázat tyto rodinné atributy, které bylo 20. dubna 1725 uděleno baronu Janu Josefovi z Újezda ( †1728), poslednímu členovi tohoto rodu. Znak a predikát přešel nejprve na Kolowraty a později, na základě dalšího povolení uděleného 6. dubna 1871 Hanuši Kolowratovi, na Pálffye. Krátce na to, co Eduard Pálffy zdědil po Hanuši Kolowratovi Březnici a další statky, požádal císaře o povolení změny znaku a jména, které mu císař udělil nejvyšším rozhodnutím z 24. června 1873. Certifikátem c. k. ministerstva vnitra mu pak bylo potvrzeno právo psát se hrabě Pálffy z Erdödu, svobodný pán z Újezda (Graf Pálffy von Erdöd, Freiherr von Ujezd) a spojit erby obou rodin.“[4] Eduard také zakoupil Pálffyho palác v Praze na Malé Straně, kde je dodnes vytesán jeho erb s jelenem a jeníškovským jednorožcem. Roku 1902 jej prodal státu pro místodržitelský archiv.
Březnické panství a další statky zdědil po Eduardovi jeho jediný syn Jan Nepomuk (1872-1953), manželkou mu byla Ferdinanda hraběnka Wurmbrand-Stuppach. Jan Nepomuk byl vášnivý cestovatel a sběratel exotických předmětů i propagátor fotografie. Byl také poslancem říšské rady i českého zemského sněmu. „Společně s některými dalšími zástupci české šlechty podepsal deklaraci na obranu československého státu a národa z 24. ledna 1939 a poté i se synem Karlem (1900–1979) se v září 1939 připojili k Národnostnímu prohlášení české šlechty, ale již roku 1941 přijali oba německé říšské občanství. Karel se spolupodílel na řízení majetku, především březnicko-merklínského a bydlel na zámku v Merklíně. Sám byl znám i v republice jako hipolog, ctitel a propagátor dostihového sportu. Zastával funkci generálního ředitele pro správu a řízení velkostatků svého otce. Po přijetí říšského občanství narukoval do wehrmachtu, ale válku přežil. Po konci války byla zamítnuta žádost rodiny o obnovení ČS občanství. Postupně celá rodina odešla na panství do oblasti Salzburgu v Rakousku. Stalo se tak v červnu 1946, kdy z Merklína odešla manželka Karla Pálffyho Ilona hraběnka Hoyos-Stichsenstein (nar. 1907) se čtyřmi dětmi (Ladislav, 1931; Terezie, 1934; František, 1937; Marie, 1941) a svou matkou.“[5] Jan Nepomuk zemřel 11. 5. 1953 ve Štýrském Hradci a Karel 8.4.1979 v Mariapfarr im Lungau, Ferdinanda Wurmbrand-Stuppach 2.1.1954 v Grazu.
Tak se uzavřely dějiny rodu v našich zemích a jeníškovský jednorožec definitivně opustil Březnici. Bohužel mytologické zvíře z erbu příliš neodpovídalo skutečnému životu posledních potomků rodu, který nebyl pohádkový, stejně jako naše dějiny. Přímí potomci Karla žijí dodnes v Rakousku.
[1] „Za prvního člena rodiny je považován Pavol Konth (manžel. Kateřina Illes) doložený v roce 1383. Jeho synem byl Pavol Pálffy (manž. Anna Geréb) doložený v roce 1425. V letech 1480 až 1482 je zaznamenán Mikuláš de Dercsika et Ráró, manžel Kateřiny Kanyizsayiové, jejich syn Vavřinec bojoval u Moháče. Podle predikátu rod pochází z Bratislavské župy z obce Júrová (Dercsika). Vavřinec byl ženatý s Annou Bánffy de Uylak a měli spolu syna Pavla de Dercsik et Raró. Pavel měl syny Petra zv. Velikého, který se oženil se Žofií Dersffyovou, Vavřince Literata († 1559), který zemřel bez potomků, Řehoře Pálffyho de Kapolna (ves Kaplna v Bratislavském kraji) a Kryštofa, který v roce 1548 darem obdržel varaždinské statky Hegh a Dwnyhrowcz.“ in PONGRÁCZ, Denis, Atlas osobných pečatí I., Bratislava, 2019. S. 318 - 322
[2] Alodiální statek je starší označení pro úplné vlastnictví nemovitých věcí a statků, se kterým vlastník mohl volně nakládat. Nemusel je tedy odkazovat členům svého rodu.
[3] Fideikomisní (svěřenský) statek či vlastnictví, u kterého majetek přecházel jen na členy určité rodiny, rodu (aby bylo zabráněno jeho drobení)
[4] https://www.novanobilitas.eu/rod/palffy-z-erdodu-svobodny-pan-z-ujezda
[5] https://www.merklin.cz/obec/od-minulosti-k-soucasnosti-merklin-1356-2006/majitele-obce-a-nejvetsi-vlastnici/
Ladislav Kolačkovský
Pozlatím rakouského orla mladou krví – praporčík a generál v jedné bitvě

U Krasniku padly tisíce mužů, a to za pouhé tři dny mezi 23. a 25. srpnem 1914. Mezi jinými praporčík Walter Kirchner. Na druhé straně na generála Viktora Dankla za úspěch bitvy čekaly hraběcí titul a erb.
Ladislav Kolačkovský
Maltézská pouť do Lourdes a „Médaille commémorative des pèlerinages de Lourdes“

Každoročně České velkopřevorství Maltézského řádu spolu s Maltézskou pomocí pomáhá mnohým tělesně i duševně hendikepovaným načerpat duchovní sílu v Lourdes.
Ladislav Kolačkovský
Kašny Paříže 18. století – politika a hygiena

V Paříži nalezneme kašny stavěné králi nebo i vysokou aristokracií v 18. století. Nebyly to jen prosté hygienické stavby, ale i předmět propagace královské moci, doklad zrodu politických debat a veřejného mínění
Ladislav Kolačkovský
Mezi aristokraty a jejich paláci na ostrově svatého Ludvíka v Paříži

Île Saint-Louis, známý v češtině jako Ostrov svatého Ludvíka, je jedním ze dvou posledních přirozených ostrovů na řece Seině v Paříži a je v rámci Paříže zcela vyjímečný. Svou historií a obyvateli.
Ladislav Kolačkovský
Gotický květ v Bratislavě – kaple sv. Jana Evangelisty a rod Esterházy

květ vrcholové gotiky inspirovaný Sainte Chapelle je v historicky a architektonicky nejvýznamnější kapli františkánského Kostela Zvěstování Páně v Bratislavě.
Další články autora |
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu
Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...
Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král
Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...
Izrael zasáhl těžkovodní reaktor v Aráku a výrobny zbraní, Írán nemocnici
Sledujeme online Izraelská armáda ve čtvrtek ráno oznámila, že zasáhla těžkovodní reaktor v íránském Aráku a desítky...
Mrzena se pustil do Fridricha. Falešné hry, neúcta a podraz, kritizuje po volbě šéfa ČT
Šéf zpravodajství České televize Petr Mrzena připustil, že před středeční volbou nového ředitele ČT...
Česká pošta rozšíří službu Czech POINT. Bude na většině poboček v zemi
Česká pošta chce rozšířit Czech POINT z 750 na 2 400 poboček. Služba tak má být dostupná na všech...
Šéf Pentagonu nezná Kaliningrad ani sílu čínské flotily, ukázalo slyšení v Kongresu
Americký ministr obrany Pete Hegseth během nedávného slyšení v Kongresu nezvládl zodpovědět...
- Počet článků 320
- Celková karma 12,12
- Průměrná čtenost 693x