Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Češi ve službách Osmanské říše

K napsání blogu mě inspiroval rozhovor s PhDr. Petrem Čornejem, který české země mj považuje za hráz boje s Islámem až do rozpadu Osmanské říše roku 1918. Zcela však vytěsnil naše spojenectví s Osmany před a v době Velké války.  

 "Protože jak Polsko, Uhry, český stát, tak i Rakousko se podílely na obraně Evropy proti Turkům od poloviny 14. století, kdy překročili Dardanely, až de facto do rozpadu osmanské říše v roce 1918. Čili nějaké historické zkušenosti s islámem na rozdíl od západoevropských států mají,“ prohlásil historik(http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zapadni-Evropa-nema-historickou-zkusenost-s-muslimy-My-ano-Proto-ta-nazorova-rozdelenost-soudi-historik-410176)

Češi v Orientu

V mnohém lze s panem Čornejem souhlasit, ale vždy je třeba korekce zdravým rozumem celé věci, abychom se nedostávali na půdu zkreslování dějin. V poslední době je neustále podáván historický obraz našich zemí jako jako jakéhosi předvoje gigantického zápasu s islámem. Ano, byl zde zápas a boje, ale i doby spojenectví s Osmany.

Jako by všichni zapomněli, že naše země byly od počátku 20. století nikoliv protivníkem, ale spojencem říše Osmanů. Nejvýraznější byla tato skutečnost v době Velké války, kdy jsme byli pevnou součástí Centrálních mocností a naši vojáci byli nasazeni v rámci expedičního sboru Rakousko-Uherska i na blízkovýchodní frontě, kdy tedy čeští vojáci nebojovali pouze v Evropě, ale také v Orientu. Vídeň tam vyslala rakousko-uherské jednotky, aby spolu s Němci pomohly Osmanské říši v boji s Británií.

Berlín a Vídeň se rozhodly podpořit své turecké spojence různými technickými útvary, například letectvem a dopravními oddíly, spojovacími jednotkami i polními nemocnicemi. Němci a Rakušané si původně představovali, že dosadí své zdatné velitele do čela různých tureckých jednotek. Nakonec však museli poslat celé bojové útvary. Naši vojáci působili u dělostřeleckých jednotek. Čas zachoval vzpomínky poručíka Karla Jaroše, který si psal dojmy a popisy Orientu na své válečné pouti a uchovává je dnes Vojenský historický ústav. Poručík Jaroš prošel Palestinou, Jeruzalémem a svou pouť ukončil v britském zajateckém táboře na Maltě, kdy byl zajat v boji. Vojáků císařství mohlo být v Orientu až deset tisíc.

Po konci války bylo vše jinak, staré říše se rozpadly, protivníci měli být nově spojenci a vzpomínky na tuto epizodu českých a rakouských vojenských dějin skoro pohřbil čas. Dnes se jedná o zcela neprobádanou oblast.

Stejně jako naši vojáci v Orientu, upadl do zapomnění i „český Lawrence z Arábie,“ katolický duchovní, znalec regionu profesor ThDr. Alois Musil. Byl etnografem, znalcem života beduinů, i zpovědníkem císařovny Zity. Během první světové války podnikl Alois Musil několik tajných politických misí do arabských provincií Osmanské říše, jež měly získat arabskou podporu Turecku proti Velké Británii a napomoci hospodářskému pronikání Rakouska-Uherska na Blízký východ. Zde se stal v uniformě rakousko uherské protivníkem britského plukovníka Thomase Edwarda Lawrence.

Musil byl vyslán na nesplnitelnou misi, ale svého protivníka převyšoval znalostmi poměrů i jazykovým vybavením. V severní Arábii žil dlouhodobě u beduínského kmene Rwala a stal se jeho členem pod jménem šejch Músa ar Rueili. Studoval i místní jazyky a protože byl výjimečně nadaný, ovládal kromě klasických i moderních světových jazyků pětatřicet arabských nářečí.

Nicméně Hollywood samozřejmě přinesl celosvětovou slávu plk. Lawrencovi, nikoliv jeho rakousko uherskému protivníkovi Alosi Musilovi, na kterého se pomalu rozpomínáme až nyní.

Snad jen tolik malé připomenutí polozapomenutých epizod našich dějin. Až se budeme dívat na film Lawrence z Arábie, tak nezapomínejme, kdo mu byl čestným protihráčem, a že Britům čelili i naši vojáci. Pod prapory s půlměsícem.  

Autor: Ladislav Kolačkovský | pondělí 28.12.2015 14:13 | karma článku: 15,53 | přečteno: 1247x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Pohřeb p. Karla Schwarzenberga zblízka obrazem a slovem

Dovoluji si Vás pozvat ke zhlédnutí fotografií z katedrály sv. Víta v Praze, kde se uskutečnil pohřeb pana Karla Schwarzenberga. A fotografií z kostela Panny Marie pod řetězem, kde byl vystaven katafalk. Vše provázeno slovem

10.12.2023 v 18:03 | Karma: 19,42 | Přečteno: 541x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Schwarzenbergové dnes už nepotřebují ceremonie 19. století a napodobeninu koruny

O pohřbu p. Schwarzenberga jinak. Schwarzenbergové jsou především truchlící lidé – nepotřebují ceremonie 19. století a napodobeninu vévodské koruny na rakvi blízkého člověka. Tradice a současnost pohřbů tohoto rodu.

9.12.2023 v 19:54 | Karma: 20,22 | Přečteno: 573x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Smíchovské panství Schwarzenbergů – zapomenuté, ale kdysi nejvýznamnější po jihočeském

Panství Schwarzenbergů v jižních Čechách jsou dostatečně známá. V Praze je to pak monumentální Schwarzenbergský palác na Hradčanech. Ale možná méně lidí by hledalo rozsáhlá panství rodu na území dnešní Prahy 5.

8.12.2023 v 21:48 | Karma: 18,07 | Přečteno: 378x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Lékař Löw z Erlsfeldu a lvi na domě U Tří korun na Malé Straně

Na domě U Tří korun na Malé Straně zaujmou především reliéfy lví masky korunované císařskou korunou a kráčející lvi. Odkazují k věhlasnému lékaři 18. st. Janu Františku Löw z Erlsfeldu.

3.12.2023 v 15:12 | Karma: 12,08 | Přečteno: 171x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Zemřel pan Hugo Mensdorff-Pouilly. Hrabě se srdcem statečnosti a lásky

Jen několik dní po panu Karlu Schwarzenbergovi zemřel pan Hugo Mensdorff-Pouilly (*24.10.1929 Boskovice - † 21.11.2023 Praha). Patřil k nejstarší generaci potomků šlechty, která žila v naší zemi.

26.11.2023 v 16:42 | Karma: 20,85 | Přečteno: 361x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

  • Počet článků 290
  • Celková karma 16,57
  • Průměrná čtenost 905x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik