Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Smíchovské panství Schwarzenbergů – zapomenuté, ale kdysi nejvýznamnější po jihočeském

Panství Schwarzenbergů v jižních Čechách jsou dostatečně známá. V Praze je to pak monumentální Schwarzenbergský palác na Hradčanech. Ale možná méně lidí by hledalo rozsáhlá panství rodu na území dnešní Prahy 5. 

Panství Schwarzenbergů v jižních Čechách jako je Hluboká,  Krumlov či Třeboň jsou dostatečně známá. V Praze je to pak monumentální Schwarzenbergský palác na Hradčanech, dnes Národní galerie. Ale možná méně lidí by hledalo rozsáhlé bývalé panství tohoto rodu na území dnešní Prahy 5. Svým hospodářským významem na našem území následující panství jihočeská.

Vše započalo v období po konci třicetileté války, kdy v roce 1684  Ferdinand Vilém Eusebius Schwarzenberg za 60 000 zlatých koupil v dražbě majetky zadlužených hrabat Sinzendorfů, konkrétně Ludvíka von Sinzendorf. Získal mimo jiné na území dnešní Prahy 5 obce Jinonice, velkou část Radlic a Butovice. Postupně rod nabyl i rozsáhlé pozemky dnešního Smíchova, včetně viničních usedlostí.  Správním centrem nového panství se stal tehdy barokní zámeček v Jinonicích, nad jehož vchodem je dodnes umístěn kamenný alianční erb  Ferdinanda a jeho manželky Anny Marie von Sulz.  Zde sídlili úředníci patrimoniální správy, byl zde i pivovar a vrchnostenský dvůr.  Zde se vyřizovaly záležitosti týkající se jak majetku vrchnosti, tak poddanských gruntů. Vrchní úředník také pravidelně informoval ústřední úřady schwarzenberské správy, sídlící v jižních Čechách, o hospodářské situaci na panství.

Alianční erb na zámečku Jinonice

V 19. století došlo k přesunu tehdy již moderního ředitelství panství z venkovských Jinonic na Smíchov, který procházel bouřlivou industrializací. Vznikaly zde nové strojírenské a textilní závody a Schwarzenbergové toho využívali a stali se téměř výhradními dodavateli dříví na účely stavební a palivové. Dodnes naproti Smíchovskému nádraží nalezneme sídlo schwarzenberských úřadů, jež měly dopravu a obchod s dřívím ve své pravomoci. Dřevo se na Výtoň plavilo ve velkém z jihočeských lesních správ pomocí vorařů. Schwarzenbergové velmi umně pochopili, že budoucnost je v průmyslu, a proto přesunuli těžiště aktivit z Butovic a Jinonic, tehdy již venkovského charakteru, na industriální Smíchov.

Smíchovské ředitelství panství sídlilo severně od úřadoven správy obchodu s dřívím, směrem k Praze, v areálu zájezdního hostince. Ten byl vybudován v sousedství vrchnostenského dvora. Dvůr zanikl při výstavbě parního mlýna už v polovině 19. století a panský hostinec, nazývaný Na Knížecí, zanikl na začátku 20. století. Na fasádě činžovního domu postaveného na jeho místě lze dodnes spatřit knížecí erb Schwarzenbergů (křižovatka ulic Nádražní a Za Ženskými domovy) a podle jejich šlechtického titulu je dosud pojmenována celá tato smíchovská lokalita – Na Knížecí. Ostatně i dnešní Nádražní ulice se za monarchie jmenovala Schwarzenbergská třída.

Další viditelnou upomínkou na rod je dnešní park a zámeček (vila) Santoška, kterou už v 18. století věnovali svému právnímu úředníkovi Františku Vilému Sonntagovi, po kterém je dodnes stojící objekt pojmenován. Dříve se jmenoval Sontoška, postupně se ujal název Santoška.

Rod stál i u zrodu slávy Prokopského údolí. Byl zde barokní poutní areál, o jeho vznik se v roce 1711 zasloužil František Adam Schwarzenberg. Základem byl jednolodní kostelík zasvěcený sv. Prokopovi, který stával na skále. Svatyni projektoval významný barokní stavitel Pavel Ignác Bayer. Postupem času přibyly dvě poustevny pro místní eremity, kteří o poutní místo pečovali, ale také další architektonické prvky – kříže, sochy světců nebo schodiště, po kterém bylo možné ke kostelu vystoupat při cestě z údolí. Hlavní atrakcí pak byla jeskyně, v níž údajně slavný český světec pobýval. Svatoprokopská pouť se v Praze a blízkém okolí stala jednou z nejoblíbenějších a účastnily se jí desítky tisíc poutníků. Zprávy o jejím konání máme ještě z první poloviny 20. století. Ovšem později samotní Schwarzenbergové začali údolí intenzivně využívat pro těžbu lomového kamene, a tak poutní místo postupně zaniká.

Rod v 20. století postupně majetky v dnešní Praze 5 rozprodává, zbývající majetky jsou konfiskovány v roce 1945 spolu s ostatním majetkem hlubocké primogenitury.

Dodnes zůstává na Schwarzenbergy mimo jiné i památka ve znaku Smíchova. Nalezneme zde štít, kde je hradní věž s cimbuřím na černém kopci, obojí v červeném poli. Odtud také německá podoba šlechtického predikátu, jenž v překladu znamená „z Černé hory“ a vychází z názvu bavorského hradu a panství Schwarzenberg, který příslušník rodu Erkinger I. získal na počátku 15. století. Tento štítek je součástí erbu Schwarzenbergů jako tzv. srdeční štítek.

Znak Prahy 5 - vpravo štítek z erbu Schwarzenbergů

 

Autor: Ladislav Kolačkovský | pátek 8.12.2023 21:48 | karma článku: 18,07 | přečteno: 376x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

20.4. 2024 – historická kapitula habsburského řádu sv. Jiří ve Speyeru

V sobotu 20. dubna odehrála významná událost. Výroční konvent řádu sv. Jiří – evropského řádu Domu Habsbursko-Lotrinského ve Speyeru v Německu.

28.4.2024 v 16:27 | Karma: 11,15 | Přečteno: 121x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Sv. Jana Nepomucký a bájný jednorožec s kanovníkem

U katedrály sv. Víta v Praze nalezneme zajímavou památku. Je to nejen připomínka sv. Jana Nepomuckého, ale i dávno zapomenutého kanovníka 18. století - sakristána Václava Křečinského.

13.4.2024 v 20:59 | Karma: 17,04 | Přečteno: 293x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rokokový unikát na arcibiskupském paláci v Praze – erb arcibiskupa hraběte z Příchovic

Na severní straně poblíž hlavní brány Pražského hradu je Arcibiskupský palác, který byl vystavěn jako sídlo pražských arcibiskupů. Zdobí ho heraldicky a umělecky unikátní rokokový erb, který stojí za bližší prohlídku.

7.4.2024 v 17:04 | Karma: 16,81 | Přečteno: 190x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Poslední hrabě Silva – Tarouca – prostý služebník boží Vincenc z Průhonic

Rod Silva-Tarouca se proslavil na zámku Průhonice a Čechy pod Kosířem. Jako mecenáši umění a zakladatelé botanických zahrad a parků. Jaké však byly osudy posledních příslušníků tohoto rodu?

6.4.2024 v 21:30 | Karma: 19,85 | Přečteno: 284x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rytíři Sacher-Masochové v Praze, c. a k. úředníci a milostné vášně

Na Olšanských hřbitovech je hrobka rytířů Krticzků von Jaden. A tam odpočívá i teta slavného Sachera-Masocha, díky němuž vzniklo slovo masochismus. Barbara von Sacher. O rodu rytířů Sacher-Masoch a Krticzků.

24.3.2024 v 19:47 | Karma: 19,80 | Přečteno: 537x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Auto vjelo na chodník a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  18:53

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Poslanci kývli na zákaz prodeje zemědělské půdy cizincům ze třetích zemí

3. května 2024  5:16,  aktualizováno  10:03

Přímý přenos Vyšší ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy schválila Sněmovna. Nemají na ní do budoucna vznikat...

Byty za peníze z korupce. Vyšetřování na Ukrajině ukázalo na nemovitosti v Praze

3. května 2024

Premium V tuzemské bezpečnostní komunitě se už dlouho spekuluje o tom, že část milionů z korupce kolem...

Status umělce nemá nic společného se socialismem, hájí se ministr Baxa

3. května 2024

Vysíláme Vládou prošla novela zákona, která přichází s novým pojmem: status umělce. V Rozstřelu o návrhu...

Muž násilím vnikl do školy v Litvínově. Policie ho našla v obchodě, kde kradl

3. května 2024  8:31,  aktualizováno  9:52

Několik policejních hlídek včetně psovoda a speciální pořádkové jednotky zasahuje u gymnázia v...

  • Počet článků 287
  • Celková karma 17,24
  • Průměrná čtenost 915x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik