Biskupův hrádek u Karlova mostu
Ve středověku bylo na území dnešní Prahy několik opevněných míst – dvorců a hradů, a to i v rámci městského opevnění. V lokalitě Menšího města pražského vedle Juditina, později Kamenného mostu, dnešního Karlova, stála pevnostní komenda řádu Johanitů s kostelem Panny Marie pod řetězem, komenda byla obehnána příkopem s věžemi. A poblíž komendy existoval i Biskupský (arcibiskupský dvůr nebo palác) dvůr, který založili pražští biskupové kolem poloviny 13. století. Původně sídlili na Pražském hradě, ale sebedůvěra církevních autorit a snaha o nezávislost na moci panovníků vedla k založení hrádku na Menším městě pražském.
Ve čtrnáctém století biskup Jan IV. z Dražic přistavěl k hrádku věž, která je jediným dodnes zachovaným prvkem původního objektu a nachází se ve dvoře domu v Mostecké ulici číslo 14.
Biskupský dvůr byl svědkem významných událostí. Zde byly v době před husitskými bouřemi spáleny Viklefovy spisy a zde Jan Hus přibil na vrata prohlášení o věcech víry. Konec Biskupského dvora přinesly husitské války. Při útoku husitů 4.11. 1419 na Malou Stranu pod vedením Mikuláše z Husi vypukl dvoudenní boj mezi husity a královskými žoldnéři v městských ulicích. V zuřivém boji byli žoldnéři vypuzeni na Hrad a husité obsadili Saský dům v dnešní Mostecké ulici, obě mostecké věže a zpustošili Biskupský dvůr. V říjnu 1419 sem totiž nejvyšší pražský purkrabí Čeněk z Vartenberka umístil posádku žoldnéřů najatých králem Zikmundem, zejména z Horní Lužice a Slezska, jednalo o profesionální ostřílené bojovníky, kteří předtím bojovali v žoldu Řádu německých rytířů s polsko-litevskou unií. Nejvyšší purkrabí obsadil těmito muži i Saský dům, mostecké věže, Hrad a augustiánský klášter u sv. Tomáše. Proto byly boje velmi prudké a bojovalo se ve dvorech i na ulicích. Právě v listopadu 1419 Biskupský dvůr definitivně zaniká a nikdy nedojde obnovy.[1]
Dodnes můžeme vidět pouze jednu z gotických věží, 20 metrů vysokou hranolová věž, která sloužila jako průchod mezi reprezentační a hospodářskou částí dvora. Přistavět ji nechal Jan IV. z Dražic ve 14. století. Věž zdobí dodnes erb Jana z Dražic, a to tři vinné listy.
Nachází se v zadní části parcely domu u Tří zlatých zvonků (Mostecká 47/16), uvnitř bloku, skryta pohledům z okolních ulic. Věž je nově opravena a dno věže sníženo téměř až k historické středověké úrovni a je nejlépe přístupná z dvorany hotelu The bishop house - Dražického náměstí 6/62.
[1] ČORNEJ, Petr. Jan Žižka: Život a doba husitského válečníka. Praha: Paseka, 2019. 856 s. ISBN 978-80-7432-990-6, str. 174-175
Ladislav Kolačkovský
Svatý týden v Seville – Santa Semana - španělská barokní zbožnost

Svatý týden, známý jako Semana Santa, je jedním z nejvýznamnějších náboženských a kulturních událostí ve Španělsku. V celém křesťanském světě, ale zvláště v Seville dosahuje tato oslava výjimečné intenzity a krásy
Ladislav Kolačkovský
Pán v klobouku v kostele – velkopřevor Rudolf Colloredo - Praha 1648

Pán v klobouku nám dodnes připomíná velmi dramatické osudy našich zemí roku 1648, ale i osobnost mimořádně schopného velkopřevora ve službách katolické církve, císaře a pražských obyvatel.
Ladislav Kolačkovský
Vidět Neapol a zemřít - čeští místokrálové Neapole

Nad Neapolí 22 let vlál habsburský prapor a byli zde i místokrálové z našich zemí. Pojďme po jejich stopách jižní Itálií.
Ladislav Kolačkovský
Poslední prezident monarchie- hrabě Schönborn - co se stalo, nelze změnit

Na Břevnovském hřbitově ve stínu kostela sv. Markéty odpočívá vedle dam ústavů šlechtičen i poslední vrcholový představitel, vedle místodržitele hraběte Maxe Coudenhoveho, monarchie na našem území
Ladislav Kolačkovský
Kníže-velkopřevor – aristokratické postavení českého hodnostáře Maltézského řádu

Velkopřevor Českého velkopřevorství Maltézského řádu používá šlechtický titul (hodnost) kníže. Kníže-velkopřevor. Taktéž velmistr má hodnost knížete. Nebylo tomu tak vždy.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Za výbuch v Íránu zřejmě mohly chemikálie k výrobě raketového paliva, mrtvých je už 28
Počet mrtvých po sobotní explozi v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás...
Sedm seknutí do jmen zabitých dětí. Policie hledá svědky poškození památníku
Policie prosí o pomoc případné svědky, kteří by mohli pomoci odhalit, kdo poškodil památník...
Řidič vjel do davu na festivalu v kanadském Vancouveru, zabil devět lidí
V západokanadském Vancouveru zemřelo devět lidí a řada dalších utrpěla zranění poté, co řidič v...
Setkání Trumpa se Zelenským je nadějí na brzký konec války, říká Farský
V setkání Trumpa se Zelenským před pohřbem papeže vidí europoslanec Jan Farský (STAN) naději....

Chata Kozojedy
Kozojedy, okres Praha-východ
3 200 000 Kč
- Počet článků 314
- Celková karma 13,20
- Průměrná čtenost 695x