Geopovídání – A jak to pokračovalo?

Po dlouhých dvou měsících se pouštím do dalšího psaní o geocachingu. Nějak nebyl čas. Věnoval jsem se víc praxi než teorii, chystali jsme a nakonec zrealizovali s kamarády čtvrtý ročník závodů Adventure Race Hracholusky, 2012. Taky se k nim časem dostanu…

Zmínkou o Adventure Race se tak nějak nabízí, že by bylo nejlepší napsat pokračování avizované před časem pod pracovním názvem „Závody, závody, závody“. Jenže to by bylo trochu mimo mísu, začít závody, které toho s geocachingem zase až tolik společného nemají. Adventure Race je od minulého víkendu za námi a já pokračuji v geoosvětě, jak jsem si předsevzal. A jak to tedy pokračovalo?

V Čechách se geocachingu věnovali před rokem 2006 především lidé, kteří už z nějakého důvodu vlastnili GPS přístroj. V té době to bylo docela drahé zařízení, ne jako dnes, kdy se GPS čip nachází jen tak mimochodem ve většině chytrých mobilů. A pak přišla akce Mountfield. V létě 2006 tato firma začala nadělovat k prodávaným jízdním kolům GPS zdarma. Nešlo o kdovíjaké přístroje, byly to pomalé, černobílé a málo citlivé Legendy od Garminu. Na základní orientaci ale v pohodě stačily. Takový člověk si koupil u Mountfieldu kolo, dostal k němu GPSku, začal zjišťovat, k čemu by mu mohla být dobrá, a šup už z něj byl geocacher. Tak vznikla generace tzv. Trávníčkových dětí. (Určitě si i Vy vzpomenete na postavičku Béďi Trávníčka.) My jsme takovými Trávníčkovými dětmi naruby. Napřed jsme přičichli ke geocachingu, a až poté jsme koncem léta zakoupili jedno jízdní kolo, původně plánované jako vánoční dárek, abychom se dostali k vytoužené GPS. Ano, i my jsme nějakou dobu používali tmavomodrého Legenda. S GPSkou šlo hledání snáze, mohli jsme v terénu v pohodě řešit multiny a mysterky. Vám, kteří nevědí, která bije, vzkazuji – nebojte, časem vysvětlím, o čem je řeč.

Na podzim 2006 jsme absolvovali první setkání geocacherů, náš první geoevent. Pro pamětníky musím uvést, že se jednalo o 2. Plzenecký geopotlach. Tam jsme se poprvé setkali s bandou lidí podobně postižených, jako jsme tou dobou byli i my. Pár geokolegů jsme už předtím potkali v terénu u různých schránek, ale až tady jich byla ta nebezpečně inspirující koncentrace v mnoha desítkách a desítkách.

Co dál… Na jaře 2007 jsme se i s dalšími Plzeňáky zúčastnili famózního geozávodu Czech Geocheck v krásné přírodě České Kanady mezi Jindřichovým Hradcem a Slavonicemi. Naše umístění sice nebylo hvězdné, skončili jsme někde uprostřed startovního pole, ale zážitek to byl úžasný. Celý den se věnovat hledání schránek, luštění, soutěžení, a pak vyhlašování výsledků a povídání až do rána. Po návratu padlo taky ono osudové rozhodnutí – když takovou akci dokážou dát dohromady Pražáci společně s Jindřichohradečáky, proč bychom to nedokázali v Plzni taky. A začal se rýsovat v úvodu zmíněný závod Adventure Race Hracholusky. O tom ale až někdy jindy, v roce 2007 zbývalo do jeho prvního ročníku víc než dva roky.

V té době se také začínala formovat plzeňská geokomunita. Vznikl náš web www.gc-plzen.net, kolem kterého se dodnes všechno důležité točí. Kamarád Jéňa navrhl logo Plzeňského geocachingu, které jsme měli už na Czech Geochecku na našich závodních tričkách. A na podzim toho památného roku 2007 jsme vydali náš první plzeňský geocoin, dnes sběratelsky velice ceněnou Radyni. Proč zrovna Radyni? Na Radyni byla v červnu 2004 založena první keška na Plzeňsku (Radyne – Emperor's new castle), silueta hradu je symbolem Plzeňska a nejen Plzně samotné, pod Radyní se rozkládala původní stará Plzeň, dnes Starý Plzenec. Ve stylizované podobě se Radyně objevuje i v našem logu.

Těch událostí, které by stály za zmínku, je daleko víc, než se sem do článku vůbec může vejít. Zhruba od roku 2008 byly GPS přístroje čím dál tím dostupnější, o geocachingu se díky různým novinovým článkům, rozhlasovým a televizním pořadům dovídalo čím dál tím víc lidí a parta geocacherů začala pořádně košatět. V současnosti už určitě nemohu říct, že znám všechny kešery z Plzně a okolí. Kolem toho roku 2007 jsem to říct docela dobře mohl. Doba se mění, hledání schránek se věnuje daleko víc lidí, věnují se mu rodinky s dětmi i nadšenci, pro které je výzvou zejména lezení po skalách nebo potápění. Je zvýšená popularita a daleko větší rozšíření geocachingu na škodu nebo ku prospěchu? Nevím… Jistě ale vím, že geocaching se mění, tak jako se mění všechno kolem nás. Uvidíme, kam bude směřovat dál…

Autor: Václav Kohoutvaclav | sobota 16.6.2012 15:54 | karma článku: 23,67 | přečteno: 969x