Praha pro milovníky foglarovek

Kdo je autorem nejdobrodružnější knihy pro mládež? London, May, Verne nebo snad Tolkien? A co Jaroslav Foglar, tvůrce podivuhodného příběhu o hlavolamu, ztrácejícím se a znovu se vynořujícím uprostřed strašidelných Stínadel?

Ježek v kleci v sobě ukrýval úžasné tajemství – plán létajícího kola - ale kde je vlastně ukryta ta zvláštní a děsivá čtvrť, v níž klub Rychlých šípů rozplétal klubko záhad kolem převratného vynálezu Jana Tleskače?

Záhada hlavolamu

Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří, Tajemství Velkého Vonta: nejznámější trilogie J. Foglara, která se stala kultovní četbou celých generací čtenářů. Napínavé pátrání Rychlých šípů po ježku v kleci je plné dobrodružství, nečekaných zvratů a pohnutých momentů. Námět byl dvakrát zfilmován - v r. 1969 vznikl černobílý seriál Hynka Bočana a v r. 1993 celovečerní film Petra Kotka

Filmová Stínadla

Jaroslav Foglar místo své inspirace nikdy neprozradil. Naznačil jen, že to byla Praha a také Tábor. Ctitelé Stínadel je umísťují do různých částí Prahy, ale také do Ústí nad Labem, Tábora, Brna… Nejvíce zastánců v tomto sporu má ale Staré Město pražské, které si pro natáčení filmu Záhada hlavolamu vybral i režisér Petr Kotek. Natáčelo se ovšem i jinde, ve Vršovicích, na Žižkově, na Malé Straně, v Olomouci. Jak dnes vypadají staroměstské uličky, syrové a bez filmových úprav?

Vejvodova ulice

Liliová: kouzlo starých časů je zde stále přítomné

Řetězová

Anenská: kam vedou schůdky v průjezdu?

Anenské náměstí

Stříbrná: co se skrývá ve dvorcích a za vraty?

Zlatá: miniulička plná romantiky

Náprstkova: novodobá dekorace - nic moc...

Boršov: odtud se nedá uniknout...

Novoměstský kostel sv. Kateřiny představuje filmový kostel sv. Jakuba. Na území Starého Města je ale několik kostelů, které mohly být předobrazem stínadelského sv. Jakuba: mohl to být např. kostel sv. Anny, který je tak jako kostel z knihy zrušený, a dokonce je prý také spojen podzemní chodbou s jedním z domů v Liliové ulici. Mohl by to být ovšem i kostel sv. Martina ve zdi, sv. Michala, a hlavně kostel sv. Haštala.

 

Stínadla a Vontové

Haštalské náměstí a přilehlé uličky tvoří samotné srdce Stínadel. Fikce se fantasticky mísí s realitou - nápis "Buďme svorni!" na zdi dokazuje, že vontská tradice zde stále žije!

Kdo jsou Vontové?

Klukovský nárůdek žijící ve Stínadlech, který svůj název odvozuje od Vojtěcha Vonta, zakladatele vontské organizace. Ke sjednocení všech stínadelských došlo po nešťastné události, zabití  Roberta Komoura v bitvě mezi znepřátelenými ulicemi. Žluté květy na jeho hrobě se staly odznakem Vontů v podobě žlutých špendlíků. Na počest těchto událostí vznikla slavnost Večer světel.

 

Za Haštalem

Krátká ulička, spojující Haštalské náměstí s ulicí U Obecního dvora, byla oficiálně pojmenovaná Ve Stínadlech. Najdeme tu další připomínku vontské přítomnosti.

Vzkazy připomínají, že i letos se bude konat Večer světel, tradiční vontská slavnost. V obvyklý den na obvyklém místě - tedy 17. prosince u kostela sv. Haštala - se můžete zúčastnit i vy: vezměte si s sebou svíčku a žlutý špendlík, aby ve vás podezíraví Vontové hned nepoznali slídily!

Cedule s názvem ulice Ve Stínadlech je prý nejčastěji vyměňovaná v celé Praze - spousta lidí ji asi chce mít doma...

Ve Stínadlech

Za Haštalem: klidný koutek

Haštalská: výzdoba je vánoční, přestože počasí připomíná spíš jaro

Dvorek v Haštalské ulici

Stínadelské zákoutí

Anežská

Řásnovka: jedna z posledních zachovalých stínadelských uliček. Kousek odtud, v ulicích U milosrdných a U Obecního dvora je staveniště, téměř všude kolem parkoviště a turistický mumraj.

Kozí: Stínadla se bouří proti pokroku, ale je to marný boj. V podobě, v jaké je znali Foglarovi současníci, už stejně dávno neexistují.

Ve dne působí mírumilovně, ale večer, když světla lamp sotva rozruší mlhu padající na dláždění, stanou se opět tou tajuplnou čtvrtí, kde zaznívá bojovná píseň Vontů a ožívají dávná tajemství...

Jaroslav Foglar

Spisovatel, propagátor skautingu, 60 let vedl legendární pražský oddíl Dvojka. Napsal nepočítaně článků, knih, kreslených seriálů, dokonce i divadelní hru. Autor, který dokázal rozbušit naše dětská srdce a ovlivnil celé generace čtenářů, zemřel 23. ledna 1999 v 91 letech. Je pohřben na Vinohradském hřbitově.

 

 

Zdroje a odkazy:

Jaroslav Foglar: Záhada hlavolamu

http://www.filmovamista.cz/

www.bohousek.cz

http://foglarweb.deg.cz

 

Autor: Irena Knorrová | neděle 13.12.2015 18:00 | karma článku: 33,76 | přečteno: 2906x

Další články autora

Irena Knorrová

Usedlost Cibulka 2024 - nádech k novému životu (fotoblog)

Košířská viniční usedlost Cibulka má za sebou bohatou historii. Vlastníci se tu střídali, období rozkvětu počátkem 19. století skončilo časem totálního zmaru. Vybydlené doupě squaterů koupila Nadace rodiny Vlčkových v r. 2021.

21.3.2024 v 15:00 | Karma: 12,47 | Přečteno: 312x | Diskuse | Fotoblogy

Irena Knorrová

Park Cibulka 2024 - 200 let po svém založení (fotoblog)

Pradávno je tomu, co se lidé zabydleli v údolí pod pražským kopcem Vidoule - svědčí o tom nalezené kostry z doby laténské i nálezy bronzových šperků. Od středověku pak tu stojí i jedna z viničních usedlostí, později zvaná Cibulka.

19.3.2024 v 20:00 | Karma: 13,83 | Přečteno: 264x | Diskuse | Fotoblogy

Irena Knorrová

1. března 2042, kdesi v Jižních Čechách (minihříčka)

Dům z červených cihel se koupe v zimním slunci, které už brzy zmizí za lesem. Muž na přední terase se snaží zahlédnout na příjezdové cestě auto, ale silnice je opuštěná, pohlcená stíny hustých smrků.

27.4.2022 v 18:00 | Karma: 10,76 | Přečteno: 271x | Diskuse | Ona

Irena Knorrová

Sobota ve městě růží (fotoblog)

Jen jednomu městu sluší růžová a může se hrdě nazývat "městem růží". Je to jihočeská Blatná, která výstavou růžových aranží vzpomíná na sedmdesátiletou tradici pěstování těchto květin na zdejších plantážích.

6.7.2021 v 18:00 | Karma: 17,59 | Přečteno: 333x | Diskuse | Fotoblogy

Irena Knorrová

Švédský most, bábovka a vodní hamr (fotoblog)

Kamenný most přes Padrťský potok, postavený počátkem 17. století, je to první, co musí vidět každý návštěvník obce Dobřív. Noha švédského vojáka na něj pravděpodobně nikdy nevstoupila, ale v třicetileté válce měl důležitý úkol:

26.5.2021 v 13:00 | Karma: 15,80 | Přečteno: 294x | Diskuse | Fotoblogy

Nejčtenější

Neposlušné ryby a komické úlovky: tyto rybářské fotografie vás pobaví

Veronika Kolajová na řece Moravě
8. února 2026  9:36

Rybařina není jen o perfektních úlovcích a klidu u vody. Často dochází i na vtipné momenty, když se...

V metru bude kontrola mobilů. Policie prověří jak funkčnost, tak i jejich obsah

Motorola Moto G57 Power
5. února 2026  15:13

Ještě než cestující projdou turnikety v metru, může policie kontrolovat, zda je jejich mobil...

Proč jsou ve výtazích naleštěná zrcadla? 3. důvod vás možná překvapí

Zrcadla ve výtazích nejsou jen kvůli make-upu či selfie.
5. února 2026

Zrcadla ve výtazích nejsou jen designovým prvkem. Pomáhají cestujícím cítit se bezpečně, zkracují...

Snowboarding na ZOH 2026: Známe program! Kdy jedou Adamczyková a Ledecká?

ŽIVOTNÍ ÚSPĚCH. Před deseti lety v Soči 2014 vyhrála olympijské hry.
7. února 2026  14:55,  aktualizováno  8. 2. 7:59

Očekávání jsou vysoká! Eva Adamczyková a hlavně Ester Ledecká patří na ZOH 2026 k velkým favoritkám...

Kolik stojí olympijská kolekce pro ZOH 2026? Nejlevnější kousek vyjde už na stovku

Olympionici a paralympici v nové kolekci
6. února 2026  8:36

Pletené svetry, zimní bundy, mikiny, rukavice, batohy, ale i přehršel doplňků. Nabídka kolekce...

Hokej na ZOH 2026 startuje: Extraliga má v Miláně nečekaně silné zastoupení i díky Lotyšsku

Filip Chlapík přijímá gratulace ze střídačky po proměněném nájezdu.
11. února 2026  12:58

Právě dnes startuje na zimních olympijských hrách hokejový turnaj. Poprvé od roku 2014 se na něm...

Prezidentský pár přijel na olympijský festival, Pavel si zkusí některé sporty

Prezident Petr Pavel v Livignu sledoval finálové jízdy paralelního obřího...
11. února 2026  8:32,  aktualizováno  12:53

Na olympijský festival v Českých Budějovicích ve středu po obědě dorazil prezidentský pár. Petr...

Jednoznačně Dvorecký. Pražané v anketě rozhodli o názvu nového mostu

Zátěžová zkouška Dvoreckého mostu přes Vltavu, Lihovar-Dvorce (21. ledna 2026)
11. února 2026  12:52,  aktualizováno  12:52

Pražané koncem ledna hlasovali o názvu nejnovějšího mostu přes Vltavu, který propojí Podolské...

Balonek a pamlsky. V zoo trénují žirafu, aby jí mohli odebrat krev bez uspání

Žirafa Johanka absolvuje veterinární trénink. (4. února 2026)
11. února 2026  12:52

Chovatelé v pražské zoo denně cvičí nejmladší žirafu Johanku. Trénink vypadá jako hlazení, ale...

Prémiová kojenecká výživa Kendamil: když důvěra začíná u složení
Prémiová kojenecká výživa Kendamil: když důvěra začíná u složení

Důvěra se u kojenecké výživy rodí z drobných rozhodnutí – a často začíná u složení. A právě proto Kendamil staví své receptury na plnotučném...

  • Počet článků 83
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 722x
Kdysi jsem chtěla být operní pěvkyní a nebo slavnou novinářkou, ale osud mě srovnal do latě. I ten nejobyčejnější život ovšem nabízí spoustu námětů pro psaní. Moje rodina, přátelé, muži, zvířata, umění, příroda i město – to všechno je mojí inspirací…

Motto: Skutečně nejvzácnější chvíle v životě se počítají na okamžiky, kdy je hluboce rozrušena vaše duše (Soichiro Honda)

 
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.