Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Usedlost Cibulka 2024 - nádech k novému životu (fotoblog)

Košířská viniční usedlost Cibulka má za sebou bohatou historii. Vlastníci se tu střídali, období rozkvětu počátkem 19. století skončilo časem totálního zmaru. Vybydlené doupě squaterů koupila Nadace rodiny Vlčkových v r. 2021.

Šťastná léta byla pro Cibulku od r. 1817 do r. 1826, kdy ji získal hrabě Leopold Linhart Thun-Hohenstein, bývalý pasovský biskup. Mohl si pokojně užívat svůj "důchod", ale věnoval svůj čas i prostředky velkolepé přestavbě usedlosti na empírový zámeček a proměně přilehlých pozemků v anglický park. Usedlost, obklopená překrásně upravenými zahradami, tvořila s navazujícím romantickým parkem dokonalý celek.

Čas oponou trhnul... z Cibulky zbyla jen ohlodaná kostra, ale ta se snad nechá znovu obalit. Vstupme tedy dovnitř empírovou bránou se dvěma toskánskými sloupy, která nese erb hraběte Thun-Hohensteina s atributy biskupské hodnosti i pasovského knížectví. Vpravo od brány se nachází domek zahradníka, první již opravená budova. Jedno slepé okno zdobila až do roku 1978 známá busta  "Zahradníka" sochaře Václava Nedomy, ale poté, co byla poškozena hozeným kamenem, musela být sejmuta a uložena v depozitáři. Kopie sochy "Zahradníka" by se měla opět vrátit na své místo - okno má již připraveno!

První vlaštovka - domek zahradníka - se již doslova klube z hlíny. A jaký je vlastně záměr investora? Nadace zde plánuje otevřít Centrum dětské komplexní péče s paliativním přístupem, a to již v roce 2026. Konkrétně v tomto opraveném domku mají být dočasné kanceláře a zasedací místnosti Nadace, a také kavárna, přístupná veřejnosti.

Vnitřní obdélníkový dvůr je zakončen křídlem s cibulovou věží, která byla osazena hodinami s dvěma ciferníky a mosaznými ručičkami od hodináře Matyáše Lehotského. Vlevo od průjezdu vidíme hlavní obytné křídlo, jež bylo kdysi domovem také biskupa Leopolda.

Ze severní strany přiléhá k domu soukromá zahrada, z jejíž dávné podoby se zachovaly jen zlomky. Byla zde zpevněná terasa s výhledem do údolí Motolského potoka, na níž stála besídka s kamenným stolem. Půlkruhovou balustrádu terasy zdobily 4 sošky Číňanů a Číňanek, které se naštěstí zachovaly a měly by být uloženy v Galerii hl. města Prahy. Autorství bývá přisuzováno Václavu Prachnerovi. 

Stále ještě tu je válcový pamětní sloup s mramorovou deskou a poničeným nápisem, upomínajícím na návštěvu císaře Františka I. s rodinou v r. 1824. Kamenná koule s plastikou orla, která zdobila vršek sloupu, ho již dávno nezdobí...

Ani tzv. Prachnerova stéla, reliéf starého muže a anděla smrti, už v zahradě není - byla po restaurování přenesena na Malostranský hřbitov. Anděl ukazuje na latinský nápis "OMNIA TEMPVS HABENT" (Všechno má svůj čas) a stařec, zřejmě sám biskup Leopold, jej žádá jen o chvíli... ještě chvíli života? Stéla vznikla v r. 1822 a pan biskup zemřel v r. 1826, byly mu tedy darovány ještě 4 roky. Na konci zahrady stály také dva osmiboké altány, které budou snad při rekonstrukci obnoveny.

My, staromilci, bychom si samozřejmě přáli, aby Cibulka opět povstala ve své nejkrásnější podobě, jakou měla před 200 lety. Ale víme, že to prostě není možné, čas nejde vrátit zpět, nelze zachránit každý starý strom, každý kámen.

Hospodářská budova je "vyzdobena" squaterskými obrázky. Neobvyklá psí bouda kombinovaná s holubníkem bude snad zachována...

Která stodola je zdobena takovouto nádhernou kašnou? Její součástí byl ještě bronzový chrlič ve tvaru labutí hlavy, který bohužel také zmizel. Cibulka je zkrátka jedinečná, muselo to být úžasné, když ve dvoře kvetly vysázené kaštany...

Vypadalo to, že její konec je nevyhnutelný, a přece jí teď svitla naděje! Těšme se tedy na výsledek rekonstrukce a držme palce Nadaci rodiny Vlčkových, aby se zdařil její bohulibý záměr a kouzelnému místu byl vdechnut nový život. Terapie krásou může přece také povzbudit těžce zkoušené duše dětských pacientů i jejich rodin.

 

Zdroje a odkazy:

 

Šárka Komedová: Košířská usedlost Cibulka v době působení Leopolda Linharta hraběte Thuna

https://nrv.org/

 

Autor: Irena Knorrová | čtvrtek 21.3.2024 15:00 | karma článku: 11,76 | přečteno: 246x
  • Další články autora

Irena Knorrová

Park Cibulka 2024 - 200 let po svém založení (fotoblog)

Pradávno je tomu, co se lidé zabydleli v údolí pod pražským kopcem Vidoule - svědčí o tom nalezené kostry z doby laténské i nálezy bronzových šperků. Od středověku pak tu stojí i jedna z viničních usedlostí, později zvaná Cibulka.

19.3.2024 v 20:00 | Karma: 13,48 | Přečteno: 210x | Diskuse| Fotoblogy

Irena Knorrová

1. března 2042, kdesi v Jižních Čechách (minihříčka)

Dům z červených cihel se koupe v zimním slunci, které už brzy zmizí za lesem. Muž na přední terase se snaží zahlédnout na příjezdové cestě auto, ale silnice je opuštěná, pohlcená stíny hustých smrků.

27.4.2022 v 18:00 | Karma: 10,76 | Přečteno: 271x | Diskuse| Ona

Irena Knorrová

Sobota ve městě růží (fotoblog)

Jen jednomu městu sluší růžová a může se hrdě nazývat "městem růží". Je to jihočeská Blatná, která výstavou růžových aranží vzpomíná na sedmdesátiletou tradici pěstování těchto květin na zdejších plantážích.

6.7.2021 v 18:00 | Karma: 17,59 | Přečteno: 332x | Diskuse| Fotoblogy

Irena Knorrová

Švédský most, bábovka a vodní hamr (fotoblog)

Kamenný most přes Padrťský potok, postavený počátkem 17. století, je to první, co musí vidět každý návštěvník obce Dobřív. Noha švédského vojáka na něj pravděpodobně nikdy nevstoupila, ale v třicetileté válce měl důležitý úkol:

26.5.2021 v 13:00 | Karma: 15,80 | Přečteno: 274x | Diskuse| Fotoblogy

Irena Knorrová

Velká říjnová barevná revoluce (fotoblog)

Dodržuji opatření. Na své příbuzné nekašlu a ruce mám čisté. Chodím jen do práce a domů spát - sama. Ale když se říjen vybarví a vysluní jako o víkendu, musím ven, do lesa, do Brd. Dá-li se v kráse utonout, měla jsem dnes namále!

27.10.2020 v 8:00 | Karma: 18,53 | Přečteno: 296x | Diskuse| Fotoblogy
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Nějakých 400 tisíc migrantů ročně? Spíš jen psychologický problém, míní Peksa

25. června 2024  17:28

Končící pirátský europoslanec Mikuláš Peksa se domnívá, že nelegální migrace stovek tisíc lidí do...

ANO vadí novela lex Ukrajina. Přicházejí totiž muži v produktivním věku

25. června 2024  6:10,  aktualizováno  16:57

Přímý přenos Hnutí ANO se staví kriticky k návrhu vlády Petra Fialy na další prodlužování dočasné ochrany...

„Historický okamžik“. Ukrajina oficiálně zahájila rozhovory o přistoupení k EU

25. června 2024  16:55

V úterý odpoledne začaly rozhovory o přistoupení Ukrajiny k Evropské unii. Na její úvod označil...

Prezident jednal s Fialou a Babišem o míru a o roli Číny ve válce na Ukrajině

25. června 2024  11:24,  aktualizováno  16:52

Prezident Petr Pavel v úterý přijal předsedu vlády Petra Fialu (ODS) na společné jednání s...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 83
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 717x
Kdysi jsem chtěla být operní pěvkyní a nebo slavnou novinářkou, ale osud mě srovnal do latě. I ten nejobyčejnější život ovšem nabízí spoustu námětů pro psaní. Moje rodina, přátelé, muži, zvířata, umění, příroda i město – to všechno je mojí inspirací…

Motto: Skutečně nejvzácnější chvíle v životě se počítají na okamžiky, kdy je hluboce rozrušena vaše duše (Soichiro Honda)