Praha pro milovníky foglarovek

Kdo je autorem nejdobrodružnější knihy pro mládež? London, May, Verne nebo snad Tolkien? A co Jaroslav Foglar, tvůrce podivuhodného příběhu o hlavolamu, ztrácejícím se a znovu se vynořujícím uprostřed strašidelných Stínadel?

Ježek v kleci v sobě ukrýval úžasné tajemství – plán létajícího kola - ale kde je vlastně ukryta ta zvláštní a děsivá čtvrť, v níž klub Rychlých šípů rozplétal klubko záhad kolem převratného vynálezu Jana Tleskače?

Záhada hlavolamu

Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří, Tajemství Velkého Vonta: nejznámější trilogie J. Foglara, která se stala kultovní četbou celých generací čtenářů. Napínavé pátrání Rychlých šípů po ježku v kleci je plné dobrodružství, nečekaných zvratů a pohnutých momentů. Námět byl dvakrát zfilmován - v r. 1969 vznikl černobílý seriál Hynka Bočana a v r. 1993 celovečerní film Petra Kotka

Filmová Stínadla

Jaroslav Foglar místo své inspirace nikdy neprozradil. Naznačil jen, že to byla Praha a také Tábor. Ctitelé Stínadel je umísťují do různých částí Prahy, ale také do Ústí nad Labem, Tábora, Brna… Nejvíce zastánců v tomto sporu má ale Staré Město pražské, které si pro natáčení filmu Záhada hlavolamu vybral i režisér Petr Kotek. Natáčelo se ovšem i jinde, ve Vršovicích, na Žižkově, na Malé Straně, v Olomouci. Jak dnes vypadají staroměstské uličky, syrové a bez filmových úprav?

Vejvodova ulice

Liliová: kouzlo starých časů je zde stále přítomné

Řetězová

Anenská: kam vedou schůdky v průjezdu?

Anenské náměstí

Stříbrná: co se skrývá ve dvorcích a za vraty?

Zlatá: miniulička plná romantiky

Náprstkova: novodobá dekorace - nic moc...

Boršov: odtud se nedá uniknout...

Novoměstský kostel sv. Kateřiny představuje filmový kostel sv. Jakuba. Na území Starého Města je ale několik kostelů, které mohly být předobrazem stínadelského sv. Jakuba: mohl to být např. kostel sv. Anny, který je tak jako kostel z knihy zrušený, a dokonce je prý také spojen podzemní chodbou s jedním z domů v Liliové ulici. Mohl by to být ovšem i kostel sv. Martina ve zdi, sv. Michala, a hlavně kostel sv. Haštala.

 

Stínadla a Vontové

Haštalské náměstí a přilehlé uličky tvoří samotné srdce Stínadel. Fikce se fantasticky mísí s realitou - nápis "Buďme svorni!" na zdi dokazuje, že vontská tradice zde stále žije!

Kdo jsou Vontové?

Klukovský nárůdek žijící ve Stínadlech, který svůj název odvozuje od Vojtěcha Vonta, zakladatele vontské organizace. Ke sjednocení všech stínadelských došlo po nešťastné události, zabití  Roberta Komoura v bitvě mezi znepřátelenými ulicemi. Žluté květy na jeho hrobě se staly odznakem Vontů v podobě žlutých špendlíků. Na počest těchto událostí vznikla slavnost Večer světel.

 

Za Haštalem

Krátká ulička, spojující Haštalské náměstí s ulicí U Obecního dvora, byla oficiálně pojmenovaná Ve Stínadlech. Najdeme tu další připomínku vontské přítomnosti.

Vzkazy připomínají, že i letos se bude konat Večer světel, tradiční vontská slavnost. V obvyklý den na obvyklém místě - tedy 17. prosince u kostela sv. Haštala - se můžete zúčastnit i vy: vezměte si s sebou svíčku a žlutý špendlík, aby ve vás podezíraví Vontové hned nepoznali slídily!

Cedule s názvem ulice Ve Stínadlech je prý nejčastěji vyměňovaná v celé Praze - spousta lidí ji asi chce mít doma...

Ve Stínadlech

Za Haštalem: klidný koutek

Haštalská: výzdoba je vánoční, přestože počasí připomíná spíš jaro

Dvorek v Haštalské ulici

Stínadelské zákoutí

Anežská

Řásnovka: jedna z posledních zachovalých stínadelských uliček. Kousek odtud, v ulicích U milosrdných a U Obecního dvora je staveniště, téměř všude kolem parkoviště a turistický mumraj.

Kozí: Stínadla se bouří proti pokroku, ale je to marný boj. V podobě, v jaké je znali Foglarovi současníci, už stejně dávno neexistují.

Ve dne působí mírumilovně, ale večer, když světla lamp sotva rozruší mlhu padající na dláždění, stanou se opět tou tajuplnou čtvrtí, kde zaznívá bojovná píseň Vontů a ožívají dávná tajemství...

Jaroslav Foglar

Spisovatel, propagátor skautingu, 60 let vedl legendární pražský oddíl Dvojka. Napsal nepočítaně článků, knih, kreslených seriálů, dokonce i divadelní hru. Autor, který dokázal rozbušit naše dětská srdce a ovlivnil celé generace čtenářů, zemřel 23. ledna 1999 v 91 letech. Je pohřben na Vinohradském hřbitově.

 

 

Zdroje a odkazy:

Jaroslav Foglar: Záhada hlavolamu

http://www.filmovamista.cz/

www.bohousek.cz

http://foglarweb.deg.cz

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Irena Knorrová | neděle 13.12.2015 18:00 | karma článku: 33,76 | přečteno: 2880x