Rok 2011 rokem Petra Nečase? Možná, ale jaký...
Možná i tohle je první šmouha na údajném Nečasově pozitivním roku. Jeho cílevědomé zbavování se názorových oponentů nemělo nic společného s názvem strany, kterou reprezentuje. Každá strana, zvláště ta demokratická, by měla být schopna unášet kritiku a v jistém smyslu jí i vyžadovat, a nikoliv jí umlčovat všemožnými personálními rošádami a dalšími triky, jak otravného kritika vymazat z paměti spolustraníků i veřejnosti.
Málo se také připomíná, jaké dopady měly takové Nečasovy čistky. Odchodem Petra Tluchoře a jeho nahrazením Zbyňkem Stanjurou v čele oslabil poslanecký klub ODS, což bylo vidět na známém několikadenním permanentním zasedání Sněmovny. Nic proti Zbyňku Stanjurovi, ale procedurální triky a fígle, které rozhodují, kdo ve Sněmovně vyhraje, zná jen málo poslanců ODS. Jedním z nich je Petr Tluchoř.
Podobně dopadl i ministr zemědělství Ivan Fuksa, který byl ze svého postu odejit jen kvůli tomu, že se odmítl od Tluchoře distancovat. Jeho nezpochybnitelná práce v resortu zemědělství, dobrá pozice mezi zemědělci i kvalitní práce odvedená na úrovni Evropské unie byly v té době odstaveny na druhou kolej. Podobně dopadl nedávno i Juraj Chmiel, další člověk, který na ministerstvo přišel pod Ivanem Fuksou, který byl odvolán i přesto, že se ničeho nedopustil a byl navíc bezkonkurečně největším odborníkem na společnou zemědělskou politiku v České republice.Nedávné nahrazení Martina Kocourka Martinem Kubou pak jen potvrdilo, že i při rozdělování vládních postů hraje u premiéra větší roli vnistrostranická loajalita před odborností, což pro funkčnost vlády může mít fatální dopady.
O koho se opře premiér Nečas?
Pozitivně je autorem hodnocena role předsedy ODS v „boji o Prahu“. Pominul však u ní jeden důležitý fakt – že v každé demokratické straně by každá buňka měla mít svoji autonomii a centrum by do ní mělo zasahovat co nejméně. Za vlády Petra Nečase došlo k procesu přesně opačnému. Nejprve ovlivnil volbu předsedy Středočeského regionu a nyní se opakovaně objevují informace o jeho roli v pražské buňce. Precedent to není vůbec dobrý a možná se v budoucnu dočkáme, jak premiér bude ovlivňovat volbu předsedy v Horní Dolní jenom proto, že protikandidát řekl něco proti jeho vládě.
Pozitivně je Pečinkou vnímána role premiéra při udržení vlády, resp. hašení krizí Věcí veřejných a TOP 09, nebo při odstřihávání starých struktur typu Martina Romana od vlivu. Faktem však je, že za rok a půl vlády bylo již vyměněno sedm ministrů, navíc i takových, kteří mohli svoji roli ustát, falešná hra na poctivost je však semlela. Pavel Drobil, jehož kauza stále není uzavřena, mohl klidně zůstat v čele ministerstva životního prostředí dokud by jeho kauza nebyla vyřešena. I odchod Jiřího Bessera, který byl mnohými považován za nejlepšího polistopadového ministra kultury, vyvolává otazníky. O nesmyslném odvolání Ivana Fuksy jsme již mluvili a také nástupce Martina Kocourka přiliš optimismu v odborné i laické veřejnosti nevyvolává. Výsledkem toho je podlomená důvěra ve vládu, které od úplatkářsko-odposlouchávácích kauz Věcí veřejných nikdo nevěří, a strach, kdo z ministrů bude další na řadě.
Ani odvolání jednoho z kapitánů českého průmyslu nemusí být dobrým tahem. Pokud by totiž Nečas byl dobrým politikem, musel by mít za Romana adekvátní náhradu. S úctou k Danielu Benešovi on jím není a zatím taková postava ani není vidět. Domnělý boj s kmotry a „starými strukturami“ od premiéra, který je v politice prakticky od jejích demokratických počátků po roce 1989, působí trochu směšně. Nakonec totiž bude muset o jejich podporu žádat, protože sám nic nezmůže. Nebo dopadne jako Andrej Babiš, který bude bojovat proti všemu a všem, bude však při tom vypadat trochu křečovitě.
Uvedená fakta nejsou nikterak namířena proti premiéru Nečasovi. Snažil jsem se jimi jenom dokázat, že ne všechno, co premiér a předseda ODS udělal, musí vypadat tak skvěle, jak může vyvozovat čtenář po přečtění článku Bohumila Pečinky. Kritika totiž byla vždy zdrojem inovací a zlepšení a tímto směrem je namířen i tento text.
Zbyněk Klíč
Policie jako nová politická síla? Děkuji, nechci!
Po zveřejnění druhého usnesení o zahájení trestního stíhání Jany Nagyové, Romana Bočka a tří bývalých poslanců ODS Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksy je to jasné. Policie ve spolupráci se státními zástupci a zřejmě i soudy usiluje o zásadní přesměrování českého polistopadového systému rozdělení moci.
Zbyněk Klíč
Vyměnil lepší post za horší. Zkorumpovali ho?
Policie, státní zástupci a dnes i soud se rozhodly posunout vnímání slova korupce. Tím, že obžalovaly a vzaly do vazby čtyři vysoce postavené politiky a státní úředníky (budu dále mluvit pouze o první linii současně vyšetřovaného případu, a sice domnělé korupci tří poslanců za vzdání se mandátu), do něj nově zařazují i přijetí postu ve státní správě. Tím ale významně posunují nejen právní, ale politický systém v této zemi. Jestli je to správným směrem, o tom je tento článek.
Zbyněk Klíč
Proč by pan Hudeček neměl být pražským primátorem
Dlouho očekávané, a tak trochu předpovídané rozhodnutí, je tady. Tomáš Hudeček se bude ucházet o post pražského primátora. Podaří-li se mu pro svoje zvolení získat většinu, je ve hvězdách. Co je však nepochybné, jsou důvody, proč by kandidát TOP 09 primátorem být zvolen neměl.
Zbyněk Klíč
Nechť ODS nominuje na prezidenta Jana Fischera
Již dva průzkumy veřejného mínění potvrdily, že v přímé volbě prezidenta by měli největší šanci nestraničtí kandidáti. Nejde o žádné překvapení, oblíbenost stranické politiky je v České republice dlouhodobě nízká a také tradice prezidentského úřadu, resp. jeho vnímání jako nadstranického, mezi veřejností, stranickému kandidátovi nenahrává.
Zbyněk Klíč
Ctím soukromé vlastnictví. Nepodporuji Anonymous.
Až dodnes mohla být dohoda ACTA, resp. protest proti ní, vnímán jako oprávněný, legitimní boj ochránců svobody a soukromí proti státní represi. Krádeží osobních dat třiceti tisíc členů ODS se z něj však stala prostá nátlaková skupina.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Tchajwanská armáda je na nohou, zjistila nezvyklý pohyb z čínské strany
Armáda na Tchaj-wanu je ve vysoké pohotovosti kvůli předpokládanému čínskému vojenskému cvičení. V...
Chytil agresivního bezdomovce za krk, ten zemřel. Teď exmariňáka osvobodili
Porota v New Yorku v pondělí osvobodila bývalého příslušníka amerického námořnictva Daniela Pennyho...
Byl v McDonald’s i s důkazy. V USA dopadli vraha šéfa zdravotní pojišťovny
Americké policii se podařilo zadržet muže, který je hlavním podezřelým v případu nedávné vraždy...
Mluvila za UK po tragédii, teď dostala řád Čestné legie za přínos medicíně
Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková v pondělí převzala z rukou francouzského velvyslance...
Pronájem garsonky s parkovacím stáním u metra Kačerov
Jihlavská, Praha 4 - Michle
14 000 Kč/měsíc
- Počet článků 257
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1787x