Deník spisovatele - fádnost a nuda v našem veřejném prostoru
V době, kdy jsou média chudá na originální myšlenky a vše je x-krát omleté, rozředěné, převzaté a ukradené, je těžké hledat inspirativní zdroje ve veřejném prostoru. V posledních desetiletích publicistika ztrácí na svém někdejším espritu. Jediná možnost, jak můžeme vyjádřit existenci, je vracet se k velkým myslitelům, kteří šli až na dřeň, například Sartre, Heidegger anebo u nás Egon Bondy. Bez toho by člověk mohl psát, aniž by měl co říct, což se dnes všeobecně děje.
Tato zvláštní choroba se rozlézá do všech sfér společnosti. Až na čestné výjimky, na pár starých kozáků, čteme jen slabý čajíček. Publicistika je na dně stejně jako literatura. Jen málokdo má invenci k jiskrné argumentaci, zahlcuje nás šeď průměru a rutina. Nejen v tisku nebo časopisech, ale i na internetových portálech. Jen pár politiků je schopno dělat si PR psaným slovem a málokdo z nich zajímavě. Významní novináři odešli do důchodu a ti poslední se začali věnovat hlemýžďologii.
Není to jen o tom, že veřejný prostor ovládá internet. Ano, příliš informací, příliš zdrojů, rozředí to, co je originální, v obyčejný žvást. Někdo napíše něco relativně zajímavého a plebs z toho udělá, bez citace, samozřejmě, blbost na kvadrát. To je otázka sociálních sítí. Ale i ti největší profíci od sebe navzájem opisují a nic vlastního nevymyslí. Kde taky brát, aby člověk nekradl? V tak průměrné době, kdy se nic neděje? Všechna kdysi tak velká témata se stala instantní polévkou.
Ale za tím vším je něco podstatnějšího. Náš veřejný prostor rozředil multikulturalismus průměru. V posledním desetiletí se velmi činil a vynesl na piedestal i to, co je pokleslé. Čím víc postrkuje do popředí "uražené a ponížené", tím víc snižuje kvalitu. Je otázka, jestli to prostor, který je postavený na myšlení, má zapotřebí? Mají se střetávat výrazné názory, vyvolávat se polemiky, a tím předurčovat společnost. Jak může společnost předurčovat teror průměrných?
Je hezké, že se dav prosazuje, ale za jakou cenu. Většinu veřejného prostoru zachvátil bulvár, na okraji se pohybuje akademická šeď a rovněž literární ghetto. Buď se píše pitvořivě lacině, nebo suchopárně, případně kvaziumělecky. Jako by duchaplnost osaměla v koutku. A přitom stačí nepitvořit se a nepsat suchopárně. Jenže to by musela podpořit i média, která v zájmu prodejnosti snižují svou laťku. Jako kdyby nevěděla, že je to cesta do pekel.
Ano, jsou různá média, tištěná i weby, s různými koncepty. Některá sází na kvalitu, ale je jich věru pomálu. Musí mít dost předplatitelů. Ale pak jsou tady velké deníky, které se bulvarizují. Sází na přízeň davu. Bohužel jim nedochází, že čím jsou pokleslejší, tím hůř pro ně. Nikdo si neváží toho, co ho aspoň o trochu nepřesahuje. Jít na úroveň bulváru znamená pozvolný úpadek čtenosti. A tím pádem míň reklamy a následně i míň příjmů. Blahoslavení chudí duchem…
Ukázka z knihy Deník spisovatele
Jan Klar
Přepjatá psychologie sebevraha Ptáčka
Ten případ, kdy se muž, psycholog, čtyřicátník, zabije, mě zaujal natolik, že jsem si ho (s pronikavostí sobě vlastní) nakoukal a rozhodl se, že je tak typický, že stojí za koment.
Jan Klar
Jak jsem zaměřil pí Laurenčíkovou
Dnes si napíšu něco emotivnějšího: jsem dosti rezervovaný k tomu, když se někdo zasazuje za lidská práva, přičemž zároveň stírá jejich univerzální smysl, straní různým stranám na úkor celku,
Jan Klar
Nesmrtelné Otázky Václava Moravce
Ředitelé České televize se celkem pravidelně střídají, ale Václav Moravec a jeho Otázky zůstávají: Je na tom až něco zvrhlého, když si uvědomíme cestu mladého novináře k dnešní konformitě.
Jan Klar
Když koně umírají na Taxisově příkopu
Tuším, že to napsal K. Čapek, že vrchol animální krásy ztělesňuje hlava německého ovčáka a nejsem si jistý, že možná dodal, že i hlava tygra. Já bych k tomu přidal zjev závodního koně, před dostihem, jak jsem ho vídal
Jan Klar
Poplatky ČT a ČRo je holý masochismus
Vynechám Českou televizi a její angažovanou bezduchost (zejména ve zpravodajství a publicistice) a napíšu něco o rozhlasu, na něhož platím taktéž povinné poplatky.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku
V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá
Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...
Od „hnojometu“ po rušení ministerstev. Co přinesl poslední střet před volbami
Poslední televizní debata před krajskými a senátními volbami se nesla opět v mnoha přestřelkách...
Byl to dar od srdce a pak mi ho odpojili. Kadyrovův cybertruck je nepojízdný
Ramzan Kadyrov, čečenský satrapa ve službách ruského diktátora Vladimira Putina, přiblížil další...
Západ koupí ruské ropy od Turků financuje válečný stroj Moskvy, tvrdí zpráva
Západní firmy financují ruský válečný průmysl nákupem ruské ropy od tureckých překupníků. Využívají...
S dostavbou Dukovan to bude hladké, slíbil Pavlovi jihokorejský prezident
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol při čtvrtečním jednání v Praze ujistil českého prezidenta Petra...
Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!