Deník spisovatele – česká společnost je vrcholně tragikomická
Česká společnost je už tak tragikomická, mentálně vyprázdněná a zjevně sebeuspokojená, že oslavuje výročí nabyté svobody slogany pravdy a lásky a poté opět upadne do módu zdání plného lži a nenávisti. Ano, evidentně jí stačí ta přehlídka svatých obrázků Václava Havla k pocitu, že něco udělala pro svou identitu. Ale právě Václav Havel mluvil o životě v pravdě, což je převzaté od Heideggera a následně jeho žáka Patočky. Není to jen mravní apel ve smyslu Masaryka, ale autentický způsob existence tak, jak si ho Havel osvojil za normalizace. Jestliže se vzdalujeme pravdě, žijeme pouze ve světě tragikomického zdání.
Každý totiž máme pravdu sami v sobě. Nikam neutekla, nerozmělnila se na netu, ani ji neukradli trollové. To my sami jsme dopustili, že jsme na ni už úplně rezignovali. Pravda se dá rozpoznat, ne že ne, jen se musíme vrátit zpět ke svému „nitru“. Čím víc se necháme ohlupovat konzumem, médii, sociálními sítěmi, výroky pitomců o tom, že žijeme postfakticky, tím míň jsme schopni vnímat pravdu. Jsme jen to, kým opravdu jsme, to ostatní je pouze hra, přetvářka, faleš, sebeklam, bulvár a lež, kterou svými řečmi podporujeme. To je to, co nazývám existenciální obrat, bez něho budeme stále tragikomičtější.
Tragikomika je průvodním jevem světa zdání. Ta dnešní tragikomičnost je už spíš pouhá fraška. Není v ní ani trocha tragiky, která dělá život vážný důstojný a opravdový. Ani v ní není komika, ta skutečná, moudrá, která přináší svobodu, protože je ironická. Je to pouhá fraška, ve které hrají prim stále větší "žvásty". Je úplně jedno, jestli se zastáváte jedné strany sporu nebo druhé, i vy si lžete. Pravda je úplně jinde, tu jsme si už nechali vzít tím, že jsme ji zapomněli. Zapomněli jsme na sebe, na to, kým jsme, na identitu. Pokud jste opravdoví, dokážete se podívat na věci, které jsou zastřené, přesnýma očima.
Proto píšu o svých hrdinech tragikomicky. Brodí se ve frašce tak jako i my všichni ostatní. Prožívají své sebeklamy, aniž si je uvědomují, honí se za iluzemi a hrají maškarády. Snaží se být in, ale to znamená být stále víc v centru zdání. A pak, když přijde mezní situace, zarazí se, v šoku nebo v údivu, co jsou vlastně zač. Na chvíli se vrátí sami k sobě, uvědomí si, kdo jsou, vnímají svou realitu. Mají šanci na změnu. Ale pak, jak jinak, je zase pohltí všední život. Musí se snažit, předvést se, postarat se, být vidět nebo slyšet. Věci kolem nich se opět stanou šalbou. A stejně tak klamnými se stanou i oni sami.
Úplně stejně se projevuje celá společnost. Nežijeme v pravdě, protože jsme na ni zapomněli. Totalitní zdání vystřídala iluze konzumu. Věříme tomu, že ve věcech je štěstí. Ale čím víc jsme mezi věcmi, tím víc se nám zastírají a ztrácejí smysl. Stejně tak je to i se slovy. Místo pravdy se z nich stal "bullshit". Všichni melou, chtějí mít názor, předvádějí se, aniž by vnímali opravdovost. A pak se diví, že nikdo neví, co je pravda a co je lež. Zůstává jen vyumělkovanost, faleš, ideologický balast, žvást nebo škvár. A z politiků, komentátorů, redaktorů a blogerů jsou pouze vrcholní tragikomici…
Ukázka z knihy Deník spisovatele
Jan Klar
Přepjatá psychologie sebevraha Ptáčka
Ten případ, kdy se muž, psycholog, čtyřicátník, zabije, mě zaujal natolik, že jsem si ho (s pronikavostí sobě vlastní) nakoukal a rozhodl se, že je tak typický, že stojí za koment.
Jan Klar
Jak jsem zaměřil pí Laurenčíkovou
Dnes si napíšu něco emotivnějšího: jsem dosti rezervovaný k tomu, když se někdo zasazuje za lidská práva, přičemž zároveň stírá jejich univerzální smysl, straní různým stranám na úkor celku,
Jan Klar
Nesmrtelné Otázky Václava Moravce
Ředitelé České televize se celkem pravidelně střídají, ale Václav Moravec a jeho Otázky zůstávají: Je na tom až něco zvrhlého, když si uvědomíme cestu mladého novináře k dnešní konformitě.
Jan Klar
Když koně umírají na Taxisově příkopu
Tuším, že to napsal K. Čapek, že vrchol animální krásy ztělesňuje hlava německého ovčáka a nejsem si jistý, že možná dodal, že i hlava tygra. Já bych k tomu přidal zjev závodního koně, před dostihem, jak jsem ho vídal
Jan Klar
Poplatky ČT a ČRo je holý masochismus
Vynechám Českou televizi a její angažovanou bezduchost (zejména ve zpravodajství a publicistice) a napíšu něco o rozhlasu, na něhož platím taktéž povinné poplatky.
Další články autora |
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Šestnáct mrtvých, tornáda a miliony bez proudu. Milton se prohnal Floridou
Americký stát Florida se vzpamatovává z úderu silného hurikánu Milton, který způsobil rekordní...
Jak poznat, že máte před sebou manipulátora, a nestát se jeho loutkou
Někteří lidé mají potřebu s druhými manipulovat a používají k tomu nejrůznější taktiky. Kdo nechce...
Obchodníci tlačí na ceny krevet. Často nepokryjeme ani náklady, trápí farmáře
Tlak na co nejnižší ceny při nákupu krevet tlačí drobné chovatele v jihovýchodní Asii na hranu...
Padající mrakodrapy, vybuchující vlaky. Loňský útok Hamásu měl být ničivější
Premium Palestinské hnutí Hamás plánovalo mnohem rozsáhlejší útok, než jaký uskutečnilo loni 7. října....
Nemocí od klíšťat přibývá. Očkovaných je přesto málo, přitom jde o život
Premium Lidí nakažených nemocemi od klíšťat je letos nebývale mnoho. Do konce září podle nejnovějších čísel...
Posilovna, fitko, fyzio, Praha 1
Národní, Praha 1 - Staré Město
9 500 Kč/měsíc