Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je dovoleno nepokleknout na pohřbu své matky?

Aniž bychom to vnímali, bez toho že bychom si to nějak zvlášť uvědomovali, od chvíle, kdy opouštíme svět dětství, kdy přestáváme být jen ostrovem sami pro sebe a začleňujeme se do společnosti, řídí naše kroky ideologie.

            Cože? Není to tak? Co si to dovoluju? Z čeho vás to obviňuju? Sklopte na chvíli zrak, podívejte se pod nohy, možná že už po kotníky vězíte v ideologickém marasmu, který vám nenápadně rozleptává kůži i svědomí. Třeba jste si toho doteď jen nevšimli, ale co je potom ten mlžný opar, co se rozprostírá evropskými městy a dusí starý kontinent?

            Opravdu jste si nevšimli, kolik věcí už neříkáte nahlas? Kolik si toho vyslechnete za zavřenými dveřmi kanceláří, kolik toho vyřvete v hospodě do piva, ale když se to pak má vyslovit, derou se vám z úst úplně jiná, líbivější slova? Přece si pravdou nebudete působit problémy, máte svých starostí dost. Hlavně na sebe moc neupozorňuj, soudruhu! Autocenzura je průvodním jevem každé diktatury. Jazyk se vyprazdňuje a pravda hlásaná z médií neodpovídá realitě. Jako by ideologie dokázala ochromit člověku jazyk.

            Ale kde se berou ideologie? Už dávno nejsou jen výplodem chorých fanatiků, nerodí se při vojenských převratech, pučích ani na barikádách. Nevlají na praporech politických stran. Popsali jsme je ve studiích, učeně před nimi varujeme děti, a přitom si vůbec neuvědomujeme, že jsou tady pořád s námi, jen chytře přetransformovány do latentní, avšak o to zrůdnější podoby.

            Každá diktatura užívá symboly. Pomocí nich si ověřuje loajálnost svých obyvatel. Ať už je to dobrovolně povinné vyvěšování vlajek, potupné zdobení nástěnek, májové průvody, hromadný nářek na náměstích, holá lebka nebo vztyčená pravice. Diktaturám ovšem nejde ani tak o demonstraci příslušnosti k ideologii, jako o vyhledávání a trestání lidí s jiným názorem. Říká se tomu progresivní totalita - spravedlnost pro vyvolenou menšinu. A takovým symbolem dnešní doby je dobrovolně povinné pokleknutí před začátkem sportovních utkání. Oko velkého bratra zatím bedlivě monitoruje stadion a vyhledává, kdo že si dovolil nepokleknout a veřejně nevyjádřil podporu ideologii! Jak se jmenuje tam ten vzadu, co neklečí? Zjistěte mi ho! Postavte ho ke zdi! Rasisti nemají v naší spravedlivé společnosti místo! Akční výbory a etické komise vynášejí rozsudky bez soudu a důkazů. Fotbalista dostal zákaz činnosti jen pro pouhé podezření z rasismu, který mu nikdo nedokázal. Přijde o vrchol kariéry v podobě mistrovství Evropy, dvacet let dřiny a tréninku přijde nazmar. České sportovní kluby čelí hackerským útokům na své webové stránky. Východoevropané jsou za rasisty - protože život je naučil, před nikým si neklekat, před nikým se neponižovat.

            Tak co, budete nečinně přihlížet, jak lidové soudy bez důkazů staví lidi ke zdi? Jak se pořádají pogromy na nevinné? Společnost, v níž začala platit presumpce viny, kde se soudí bez důkazů, už není bezpečnou demokracií, ale bohapustou diktaturou. Progresivní ideologie si mezi námi žije svým vlastním životem a my zbabělci ji sami krmíme. Kolik musí člověk každý den strávit lokajských projevů o tom, že Západ je vůči otázkám rasismu citlivější. Jak z hloubi duše říkáme ne rasismu, jak nás trápí sociální, sexuální a genderové rozdíly - přitom nesneseme ani jeden druhého. Podlézavě se kajeme a omlouváme za koloniální minulost, která ještě před pár lety nikoho nepálila. Unie evropských fotbalových soutěží (pozn. něco jako novodobý ku-klux-klan) zatím úspěšně rozsévá po Evropě zrnka rasové a etnické nenávisti a nevědomky vytváří tisíce nových perspektivních rasistů.

            Sociologové, historici, filozofové se přou, jak je možné, že miliony lidí napáchaly v minulosti tolik zvěrstev ve jménu ideologií. Vážně nevíte? Často máme tendenci to hodit na jednotlivce, dobu, národ, ale to je jen falešná a zkratkovitá teze. V etických komisích, které stanovují normy společnosti, totiž nezasedá žádný diktátor, ideolog ani všemocný bůh. Neschází se tam náboženský koncil, inkvizice ani výbor pro veřejné blaho. Sídlí v nich náš strach. Strach říkat pravdu a jednat podle pravdy. Krčíme se pod ochrannými křídly kolektivní neviny. Ptáme se, proč se děje to, co si nikdo z nás nepřál? Kdo za to všechno vlastně může? Když člověk nedokáže identifikovat viníka, měl by se podívat, jestli on sám není tím viníkem. Máme své názory, ale když dojde na lámání chleba, ze strachu před potrestáním se podvolíme. Ti, co nás přijdou trestat, budou zase trestat jen ze strachu před ideologií, před neexistujícím zákonem, před Hlavou XXII. Liberální hydra, utržená z řetězu, likviduje školství, rodinu, sport i mezilidské vztahy a nikdo za ni nenese zodpovědnost.

            Každá diktatura potřebuje mít pevně pod palcem kulturu a umění. Možná se zase brzy budou pálit knihy na náměstích, z kin stahovat závadné filmy, vzpurným umělcům bude zakazováno vystupovat v médiích. Ve jménu ideologie se budou ničit lidem životy. Cože? Co říkáte? Neslyším vás. Aha, že už se tohle všechno dávno děje?

Camusův Cizinec byl odsouzen k smrti nikoli za to, že zabil člověka, což by mu bylo bývalo prominuto, ale za to, že podle svědků neplakal na pohřbu své matky. To bylo v roce 1942. Dnes, o osmdesát let později, byl exemplárně potrestán člověk, kterému nikdo neprokázal řádný zločin. Prošlo by mu rozpárat soupeři kopačkou hlavu, vyťat mu jednu pěstí, pošlapat bezbranně ležícího člověka i vynadat mu do zkurvysynů - ideologií opitá společnost jej však odsoudila za to, že nepřijal její pravidla hry. Hej, vy! Ano, vy, co se snažíte přepisovat dějiny. Jsme už opravdu tak vzdálení středověkým honům na čarodějnice? Upalování na hranicích, politickým procesům a justičním vraždám? Protože tam, kam si v létě jezdíte opalovat své tlusté zadky, tam se ještě docela nedávno kopaly masové hroby.

            Proto zbystřete, až se vám to stane znovu - a věřte mi, ono se to stane! Až se zase budete hrbit a říkat něco jiného, než si ve skutečnosti myslíte. Až zase budete jako ovce klečet před ideologií, podívejte se, jestli už nevězíte po kolena v ideologických sračkách. Ať potom nejste překvapeni, až vám jednou pravice automaticky vystřelí nad hlavu. Mohlo by vám to totiž připadat úplně normální a správné…

Autor: Jiří Klabal | pátek 16.4.2021 7:00 | karma článku: 31,93 | přečteno: 1069x
  • Další články autora

Jiří Klabal

Vzkaz v lahvi

V pravé poledne předák vyhlásil pauzu na oběd. Franz usedl na okraj hluboké jámy a zakousl se do namazaného chleba. Ostatní dělníci odešli do místní hospody na teplé jídlo. On však zůstával raději sám. Nevyhledával společnost.

19.4.2024 v 6:33 | Karma: 12,07 | Přečteno: 282x | Diskuse | Poezie a próza

Jiří Klabal

Generace velkejch snů

"Ztrácím veškerou naději v budoucnost svého národa, až mládež převezme moc do svých rukou. Naše mládež je neukázněná, nesnesitelná, nestálá – jednoduše hrozná."

5.1.2024 v 7:30 | Karma: 17,52 | Přečteno: 344x | Diskuse | Společnost

Jiří Klabal

Dno

S blížícím se večerem fronty u pokladen neslábly. Martě dokonce připadalo, že počet lidí v řadách je hodinu od hodiny vyšší. Byla na to zvyklá, svoji stereotypní práci dělala bez zapojení mozku už takřka automaticky.

29.12.2023 v 8:00 | Karma: 13,23 | Přečteno: 376x | Diskuse | Poezie a próza

Jiří Klabal

Buky pod Javořinou

Některé východní filozofie věří, že si duše sama vybírá své rodiče, že si sama vybírá tělo, do něhož se narodí. Pátravě bloumá kosmem a trpělivě hledá kam, jak a kdy se stane hmotnou součástí světa.

28.7.2023 v 7:25 | Karma: 12,13 | Přečteno: 354x | Diskuse | Společnost

Jiří Klabal

Misantrop

Časně ráno, zatímco celé okolí ještě blaženě spalo, jsem zatoužil po čerstvém vzduchu. V úporném bezčasí, kdy se dny táhnou jeden jako druhý a člověk jako by nežil, jsem se potřeboval nadechnout. Utéct někam daleko pryč od lidí...

17.7.2023 v 7:50 | Karma: 5,53 | Přečteno: 251x | Diskuse | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Na Ukrajině vznikne ve spolupráci s českou firmou nový závod na výrobu munice

16. července 2024  5:50,  aktualizováno  16:24

Na jednání s českou vládou přijeli do Prahy členové vlády Ukrajiny. A premiér Denys Šmyhal po...

U Barcelony havaroval autobus, pětadvacet lidí skončilo v nemocnici

16. července 2024  14:34,  aktualizováno  16:23

Nedaleko španělské Barcelony v úterý havaroval autobus. Nejméně pětadvacet lidí skončilo v...

Lidé bezohledně parkují u koupaliště, blokují pomoc. Hasiči jim vyhlásili boj

16. července 2024  16:21

Trpělivost s řidiči bezohledně parkujícími na úzké příjezdové cestě ke koupališti Bílá voda v...

Řeka u Hradce vyplavila domy, místní chtějí kvůli nápravě blokovat obchvat

16. července 2024  16:10

Plotiště na předměstí Hradce Králové zasáhla minulý týden rozvodněná Melounka a voda z okolních...

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...

  • Počet článků 94
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 967x
"Píšu, co si myslím, a myslím si, co chcu..."

                     jiriklabal@seznam.cz